1. Żeby schudnąć musisz więcej biegać

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności, ale wcale nie gwarantuje figury modelki. Trening kardio (do jakiego zalicza się bieganie) jest skuteczny w walce z nadprogramowymi kilogramami, ale istnieją znacznie efektywniejsze formy treningu. Przykład? Interwały lub intensywny trening siłowy mieszany z ćwiczeniami kardio.

2. Ćwiczenia na siłowni sprawią, że będę wyglądała jak kulturystka>>

2. Ćwiczenia na siłowni sprawią, że będę wyglądała jak kulturystka

Siłownia, fot. Fotolia

Nic bardziej mylnego. To jeden z największych mitów. Po pierwsze potrzebne są do tego męskie hormony, których nam brakuje, a po drugie aby zbudować imponującą tkankę mięśniową, trzeba by spędzać na siłowni wiele godzin tygodniowo, łącząc to z odpowiednią suplementacją i właściwą dietą, a także pracować na naprawdę dużych obciążeniach. Trening siłowy nie tylko doskonale ujędrnia ciało, ale jako jedna z niewielu opcji treningowych - pięknie je modeluje.

3. Strefa spalania tłuszczu zaczyna się wokolicach 65%-70% tętna maksymalnego>>

3. Strefa spalania tłuszczu zaczyna się wokolicach 65%-70% tętna maksymalnego

Bieganie, fot. Fotolia

Przyjęła się teoria, że 65% - 75% naszego maksymalnego tętna to najlepsza strefa spalania tkanki tłuszczowej, bo właśnie wtedy najwięcej spalonych kalorii zostaje pobrana z tłuszczu (taki przedział uzyskamy na przykład biegnąc wolno w stałym tempie). Mimo, że częściowo jest to prawda, dziś odchodzi się od tych metod. Jeśli podejdziemy do tematu rzetelnie i wprowadzimy nasze szczegółowe dane (wiek, waga, wzrost, płeć) ćwicząć z pulsometrem, zauważymy, że całościowa ilość spalonych kalorii podczas treningu, będzie niższa od tej, którą byśmy uzyskali pracując krócej, ale na znacznie wyższych obrotach.

4. Trzymanie uchwytu bieżni nie wpływa na efektywność treningu>>

4. Trzymanie uchwytu bieżni nie wpływa na efektywność treningu

Bieżnia, fot. Fotolia

Błąd. Według badań, trzymanie się rękami uchwytu bieżni powoduje, że wysiłek jest mniejszy, przez co spalasz znacznie mniej kalorii. Poza tym ograniczasz pracę mięśni głębokich. Znasz to ze swojego doświadczenia? Zwolnij tempo, ale ustaw bieżnię pochyłą. I nie trzymaj uchwytów. Zaangażuj ręce do pracy.

5. Odpowiednie suplementy pomogą mi schudnąć>>

5. Odpowiednie suplementy pomogą mi schudnąć

Suplementy diety, fot. Fotolia

Prawda jest taka, że suplementy diety odgrywają raczej niewielką rolę w spalaniu tkanki tłuszczowej. Ich przyjmowanie ważniejsze jest dla osób bardzo aktywnych fizycznie. Wówczas stosuje się je głównie po to, by wspomóc regenerację organizmu. Trenerzy radzą, by zamiast suplementów skoncentrować się na odpowiednim sposobie odżywiania się. To jest prawdziwy klucz do sukcesu.

Czytaj także:

Interwały - najlepsze na odchudzanie>>

Buty do biegania - przegląd>>