Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Jak pozbyć się wody z organizmu? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba zrozumieć przyczyny występowania takiego stanu. Choć nadmiar wody w organizmie jest problemem dotyczącym przedstawicieli obojga płci, to nie jet tajemnicą, że dotyka przede wszystkim kobiet. Jest to związane przede wszystkim z zaburzeniami w obszarze gospodarki hormonalnej.

Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi w skutek działania progesteronu - nadmierne stężenie tego hormonu doprowadza do wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Z tego względu, większość kobiet może zaobserwować charakterystyczne symptomy tuż przed miesiączką. Na zatrzymanie wody w organizmie uskarżają się też te z nas, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, przy czym warto zaznaczyć, że problem ten jest najczęściej rezultatem niewłaściwego doboru tabletek. 

Inna przyczyna gromadzenia się wody w organizmie, to zaburzenie funkcji naczyń włosowatych, które są odpowiedzialne za wymianę substancji (m.in. tlenu, składników pokarmowych, witamin i hormonów) między tkankami a krwią. Proces ten jest uwarunkowany różnicą ciśnienia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w tym obszarze, może dojść do zatrzymania wody w tkankach.

Nadmiar wody w organizmie może być też spowodowany zaburzeniami w obszarze układu limfatycznego. Gdy w komórkach limfatycznych pojawia się nieprawidłowe ciśnienie, część wody może gromadzić się w tkankach.  

Kolejna możliwa przyczyna takiego stanu, to schorzenia nerek, które odpowiadają za wydalanie nadmiaru substancji z ustroju. Gdy dochodzi do zaburzenia ich funkcji, zmniejsza się objętość wydalanego moczu, a co za tym idzie - część wody gromadzi się w tkankach.

Inne przyczyny gromadzenia się wody w organizmie, to:

  • siedzący tryb życia,
  • niewystarczająca ilość ruchu,
  • niezdrowa dieta.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Do występujących najczęściej należy zaliczyć obrzęk w obszarze kończyn, przede wszystkim dolnych, który staje się najbardziej dokuczliwy pod koniec dnia. Obrzęki mogą być też widoczne w obszarze twarzy, piersi oraz brzucha.

Stan ten doprowadza też do zwiększenia masy ciała - wiele kobiet może zaobserwować nagły wzrost wagi, nawet o kilka kg, bez wyraźnej przyczyny. To właśnie efekt gromadzenia się wody w tkankach. 

Dla takiego stanu charakterystyczne jest też uczucie ciężkości. Często występują też uporczywe bóle głowy

Warto wiedzieć, że zmiana wyglądu i samopoczucia to nie jedyne konsekwencje gromadzenia się wody w tkankach. Taki stan nie pozostaje bowiem bez wpływu na funkcję nerek, serca i układu krwionośnego.

Jak pozbyć się wody z organizmu? Domowe sposoby

Jak pozbyć się wody z organizmu? Na szczęście, nie jest to specjalnie skomplikowane. Pomóc mogą domowe sposoby, które przewidują przede wszystkim zmianę niewłaściwych nawyków.

Nawadniaj organizm - w momencie, gdy w tkankach zaczyna gromadzić się zbyt dużo wody, większość z nas odruchowo zmniejsza ilość przyjmowanych płynów. To błąd! W warunkach deficytu, organizm zaczyna gromadzić zapasy, co dodatkowo pogłębia problem. 2 litry wody dziennie to absolutne minimum, a kobiety, które są aktywne fizycznie, powinny wypijać jej jeszcze więcej. Jak ognia unikaj napojów gazowanych i wód smakowych, które zawierają cukier i substancje konserwujące. Jeżeli nie lubisz czystej wody, dodaj do niej plasterki cytryny, ogórka, listki świeżej mięty lub kawałki truskawek.

Zmień swoją dietę - aby skutecznie przeciwdziałać temu problemowi, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ogranicz spożycie węglowodanów, wprowadź do diety owoce i warzywa, zwłaszcza te, które nawadniają organizm i zawierają duże ilości błonnika. Nie pomijaj warzyw strączkowych, będących bogatym źródłem cennego potasu.

Ogranicz spożycie soli - sól zawiera cenny sód, który jest niezbędny do zachowania właściwej równowagi elektrolitowej. Trzeba jednak pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to zaledwie 2000 mg, a taką ilość, spokojnie dostarczysz wraz z niedosalanym pożywieniem. Nadmiar sodu prowadzi z kolei do zatrzymania wody w organizmie. 

Pij moczopędne zioła - dużą skuteczność w redukcji nadmiaru wody wykazują zioła o działaniu moczopędnym: skrzyp polny, pokrzywa, karczoch, krwawnik i korzeń mniszka lekarskiego. Poza tym, ziołowe herbatki smakują wyśmienicie i są wyjątkowo orzeźwiające.

Zadbaj o aktywność fizyczną - zamień siedzący tryb życia na aktywny. Regularne ćwiczenia fizyczne (wystarczy 30 minut dziennie) usprawnią krążenie krwi i wspomogą procesy metaboliczne.

Nadmiar wody w organizmie. Co powinnaś jeść, żeby wyglądać i czuć się dobrze? >>

Jak szybko pozbyć się wody z organizmu?

Każdy z wymienionych wyżej sposobów jest skuteczny, ale pod warunkiem, że będzie stosowany regularnie. Na efekty trzeba zaczekać, co zatem zrobić, by szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów zatrzymania wody w organizmie?

Masaż - dużą skuteczność w likwidacji obrzęków wykazuje masaż usprawniający krążenie limfy. Aby ograniczyć tarcie, użyj ulubionego balsamu do ciała. Wykonuj koliste ruchy, delikatnie uciskając przy tym skórę. Zacznij od stóp i kieruj się ku górze. 

Rolowanie - to kolejna odmiana masażu, wykonywana przy pomocy rollera - specjalnego wałka (z wypustkami lub bez), który wywołuje punktowy ucisk i dzięki temu - usprawnia krążenie krwi. W sprzedaży dostępne są wałki w różnych rozmiarach, także dedykowane do twarzy.

Zimne okłady - kompres z kostkami lodu to jedna z najskuteczniejszych metod na zmniejszenie obrzęku. Pod wpływem działania niskiej temperatury, naczynia krwionośne zaczynają się kurczyć, a krew "ucieka" do głębszych tkanek. Po chwili organizm aktywuje jednak mechanizm termoregulacji, dzięki czemu naczynia ulegają rozszerzeniu, a ciśnienie krwi znacząco się zwiększa.

Domowe sposoby charakteryzują się skutecznym działaniem, jednak jeżeli objawy nie ustępują mimo ich zastosowania, nie należy odwlekać wizyty u lekarza. Porada specjalisty okaże się też konieczna, gdy zatrzymanie wody w organizmie ma charakter nawracający.