Lista top seriali i interesująco zapowiadających się filmów wzbogaciła się o majowe nowości Canal Plus. Jako fanka dokumentów i seriali kryminalnych znalazłam kilka naprawdę ciekawych tytułów, część polskiej produkcji. "Prosta sprawa" na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza to serial o gangsterskich porachunkach, z fabułą osadzoną w okolicach Jeleniej Góry, "Oppenheimer. Historia prawdziwa" to, jak można się domyślać, biograficzny dokument o twórcy bomby atomowej doktorze J. Robercie Oppenheimerze, którego tak brawurowo (i oscarowo) zagrał w filmie Nolana Cillian Murphy. Z kolei "Za linią kortu. Historia Richards Williamsa" to dokumentalna historia ojca i trenera dwóch legend tenisa Sereny i Venus Williams (z pewnością kojarzycie fabułę na faktach "Król Richard. Zwycięska rodzina", w której ambitnego ojca tenisistek zagrał Will Smith). 

"Prosta sprawa" kryminalny serial na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza (17.05.2024)

Ten serial może mieć naprawdę mocne wejście, zwłaszcza, że to kolejna produkcja twórców "Furiozy". "Prosta sprawa" to historia mężczyzny, który przyjeżdża do Kotliny Jeleniogórskiej oddać 200 złotych swojemu przyjacielowi, Prostemu. Okazuje się, że kumpel jest poszukiwany przez całą przygraniczną mafię. Bezimienny podejmuje jedyną, moralnie słuszną decyzję, wywołując tym samym ciąg dramatycznych zdarzeń. Idzie na wojnę z gangsterami, ryzykując wszystko w obronie przyjaciela. Od teraz będzie walczył o życie. swoje i nie tylko. Z pozoru prosta sprawa szybko obróci się w brawurowe kino akcji z opowieścią o zasadach, które nigdy się nie dewaluują. Rzadko mamy też okazję oglądać Piotra Adamczyka w rolach zdemoralizowanych gangsterów. 

W obsadzie wystąpili: Mateusz Damięcki („Czarny”), Piotr Adamczyk („Lejdis”), Mateusz Więcławek (BELFER), Mateusz Kmiecik („Morderczynie”), Iza Kuna (KIEDY ŚLUB?), Magdalena Wieczorek („Zadra”), Maciej Musiał (KIEDY ŚLUB?), Krzysztof Zalewski („Bo we mnie jest seks”) oraz Daniel Olbrychski i Maciej Damięcki.

"Jedna dusza" dramat z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej (29.05.2024)

Dawid Ogrodnik ma na koncie trzy statuetki Orła i z pewnością jest jednym z gwarantów sukcesu filmu. O czym jest polski dramat "Jedna dusza"?

Alojz urodził się w 1990 roku. Początkowo matka chłopca zamierza go porzucić, jednak ostatecznie powraca po płaczącego synka. Mijają lata. Dorosły już mężczyzna stał się twardym górnikiem, mającym charyzmę i posłuch kolegów. Jednak skłonność do alkoholu sprawia, że każdego dnia cierpią jego najbliżsi – żona Anna i młodzi synowie. Kiedy doprowadzona do ostateczności kobieta postanawia odejść od męża, dochodzi do niespodziewanego. Podczas katastrofy w kopalni, Alojz bez wahania ratuje życie kolegi, którego dotychczas bezlitośnie szykanował. Wypadek ten stanie się dla całej rodziny przełomem, który odmieni ich życie bezpowrotnie. Paradoksalnie jednak, mimo tragicznych konsekwencji, przyniesie też iskrę nadziei. Na ekranie, prócz Dawida Ogrodnika zobaczymy też m.in. Tomasza Schuchardta i Małgorzatę Gorgol. Dla fanów gatunku i języka śląskiego. 

"Za linią kortu. Historia Richarda Williamsa" dokument o ojcu i trenerze sióstr Sereny i Venus Williams (21.05.2024)

Jeśli lubicie historie o spełnianiu marzeń za wszelką cenę, ten dokument o wyjątkowo ambitnym i upartym ojcu dwóch przyszłych tenisistek powinien przypaść wam do gustu. To portret Richarda Williamsa, ojca i trenera legend kortu Sereny i Venus Williams. Mimo braku środków finansowych oraz ograniczeń rasowych rodzinie udaje się osiągnąć sukces. Dokument przedstawia zarówno wywiady archiwalne jak i materiały zza kulis życia rodziny.  

"Kandahar" thriller z Gerardem Butlerem (12.05.2024)

Tom Harris jest agentem CIA pracującym na Bliskim Wschodzie. Jego ściśle tajną misję komplikuje wyciek danych wywiadowczych. Zdemaskowany i uwięziony w samym sercu wrogiego terytorium, musi przedostać się z pustyni do punktu ewakuacyjnego w Kandaharze. Wraz z lokalnym tłumaczem Harris stawi czoło karkołomnemu zadaniu - znalezieniu drogi ucieczki i jednocześnie uniknięciu wrogich sił specjalnych, które na nich polują. Thriller akcji z Gerardem Butlerem. 

"Pieśni wielorybów" epicki dokument o życiu największych ssaków na ziemi (7.05.2024)

Czasem warto dać głowie odpocząć od nadmiaru bodźców i po prostu zanurzyć się w naturę. Jak w przypadku tego dokumentu o pieśniach wielorybów. 

Wieloryby żyją na Ziemi od ponad 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. "Pieśni wielorybów" zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu. W dokumencie będziemy mieć możliwość posłuchania wyjątkowego śpiewu wielorybów - niezwykłych istot, które komunikują się one ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszmy z najlepszymi na świecie fotografami przyrody w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, poznając ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. Wieloryby w tym filmie opowiedzą nam swoją historię. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę.  

"Oppenheimer. Historia prawdziwa" dokument biograficzny o ojcu bomby atomowej (14.05.2024)

Historię amerykańskiego naukowca, który na zlecenie rządu amerykańskiego opracował i przetestował bombę atomową poznali widzowie na całym świecie dzięki Christopherowi Nolanowi i jego wersji "Oppenheimera". Rolę główną Nolan powierzył Cillianowi Murphy i był to strzał w dziesiątkę. Wybitne aktorstwo, ta muzyka, zdjęcia... Nic dziwnego, że "Oppenheimera" obsypano Oscarami. Historia prawdziwa jest, jak można się domyślać, dokumentem o zhańbionym i przywróconym do łask J. Robercie Oppenheimerze.

Fabuła: Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej, "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Po opracowaniu bomby atomowej resztę życia poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji.