Dieta OXY - na czym polega?

Dieta OXY to system odchudzania, oparty na 5 krokach i rotacji składników odżywczych na każdym nowym etapie. Kuracja ta, ze względu na dużą ilość dostarczanego do organizmu w trakcie jej trwania białka często porównywana jest z dietą Dukana. Oba sposoby odżywiania łączy również podział na kilka etapów.

Dieta OXY jest metodą odchudzania, opartą na wysokiej podaży białka i zamianie lub dokładaniu składników po każdym z etapów. Kuracja trwa 5 tygodni, z czego to w ciągu 4 pierwszych faz odbywa się chudnięcie. Piąta z nich, określona jako "stabilizacja" ma za zadanie przestawić organizm na spożywanie potraw innych niż dietetyczne i zapobiec efektowi jo-jo.

Kontrowersje może wzbudzać fakt, że aby rozpocząć dietę OXY, należy wykupić dostęp do platformy internetowej. Dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów zalecane jest stosowanie produktów, dostępnych w sklepie internetowym. Mowa tu między innymi o specjalnej kawie, herbacie, liofilizowanych owocach czy shake'u.

Dieta OXY - zasady

Dieta OXY podzielona jest na 5 etapów trwających 5 tygodni. Jest to kuracja rotacyjna, czyli oparta na zamianie składników po zakończeniu każdego z kroków. Jej twórcy podkreślają, że w trakcie trwania diety ważna jest także odpowiednia motywacja oraz siła woli. Kuracja ta jest dostępna w 3 wersjach: standardowej, wegetariańskiej lub wege z dodatkiem ryb. Samo odchudzanie jest zaś możliwe dzięki niskiej kaloryczności diety i ograniczeniu spożywania węglowodanów.

Kluczowe w diecie OXY jest trzymanie się wyznaczonych jadłospisów i realizowanie planu tydzień po tygodniu. Najważniejszą zasadą jest to, by nie pozwolić sobie na choćby najmniejsze odstępstwa od kuracji. Twórcy diety zachęcają również do korzystania z dedykowanych produktów, ponieważ mają one niwelować nieprzyjemne skutki uboczne diety proteinowej.

Dieta OXY składa się z pięciu etapów

 1. Detox - jest to faza, w trakcie której spożywane są głównie owoce, warzywa oraz koktajle na nich bazujące. Ma ona za zadanie przygotować organizm do odchudzania i oczyścić go z toksyn.
 2. Fat burning - celem tego kroku jest przyspieszenie metabolizmu i pobudzenie spalania tkanki tłuszczowej. Na tym etapie spożywane są głównie produkty, oparte na białku zwierzęcym (podobnie zresztą, jak w diecie Dukana).
 3. Step - na tym poziomie do diety włączane są białka pochodzenia roślinnego, głównie pod postacią roślin strączkowych. Twórcy deklarują, że proteiny pochodzenia zwierzęcego i roślinnego dostarczane są w tym kroku w równych proporcjach, 50:50.
 4. Balance - ostatni z etapów odchudzających. Ma za zadanie przywrócenie równowagi w spożyciu poszczególnych składników odżywczych. Do jadłospisu włączane są węglowodany, czyli owoce i produkty zbożowe, powracają także warzywa.
 5. Stabilizacja - ostatni krok w całej kuracji, określany jako faza wyprowadzająca. Ma za zadanie utrzymanie rezultatu, uzyskanego dzięki kuracji również poprzez uniknięcie efektu jo-jo.

Dieta OXY - przeciwwskazania

Dieta OXY to kuracja proteinowo-rotacyjna. Wysoka podaż białka może szkodzić, w związku z tym menu to nie sprawdzi się u każdego. Dieta wysokoproteinowa powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby zdrowe, najlepiej po konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety OXY?

 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • choroby nerek,
 • anemia,
 • choroby wątroby,
 • stwierdzone alergie pokarmowe na białko,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • zaburzenia na tle hormonalnym,
 • choroby układu trawiennego.

Dieta OXY - ile można schudnąć?

Dieta OXY jest kuracją niskokaloryczną i wysokobiałkową. Takie połączenie pozwala na uzyskanie dobrych rezultatów w krótkim czasie. Często jednak po zakończeniu diety i zwiększeniu ilości przyjmowanych kalorii dochodzi do efektu jo-jo. Ile można schudnąć na diecie OXY?

Miesięczna kuracja odchudzająca według jej twórców umożliwia utratę nawet 15 kilogramów w ciągu całego jej trwania. Zastrzegają oni jednocześnie, że efekty są indywidualne, a wyniki samej kuracji mogą się różnić u poszczególnych osób. Zdrowy spadek wagi to 0,5-1 kg tygodniowo, a zbyt szybka utrata kilogramów może wiązać się z powikłaniami zdrowotnymi. Użytkowniczki, które skorzystały z diety OXY deklarują spadek na poziomie od 5 do nawet 10 kilogramów po jej ukończeniu.

Dieta OXY - opinie

Dieta OXY posiada mnóstwo pozytywnych opinii kobiet, które dzięki tej kuracji znacznie zmniejszyły swoją masę ciała. Chwalone są zarówno system układania jadłospisów, jak i możliwość zamiany posiłku na bieżąco. Według zadowolonych z jej działania pań dieta OXY jest smaczna, skuteczna i bardzo wygodna dzięki internetowej bazie przepisów i dostępności listy zakupów online.

Jednak kuracja ta posiada również swoich przeciwników. W wielu opiniach punktowane jest słabe zbilansowanie jadłospisów pod kątem wielkości porcji, jak i nierealistyczne opisy przygotowania poszczególnych dań. Panie skarżą się również na słabe rezultaty mimo rygorystycznego wdrożenia zasad diety oraz efekt jo-jo po jej zakończeniu. Według niektórych użytkowniczek koszt stosowania diety OXY jest bardzo wysoki, co dla wielu osób również może być sporą wadą. Mocno krytykowane jest także układanie jadłospisów w sposób niepraktyczny, uniemożliwiający ponowne wykorzystanie tych samych produktów.

Dieta OXY - efekty

Dieta OXY oparta jest głównie na niskiej podaży węglowodanów, przy jednoczesnym wysokim spożyciu białka. Jej twórcy deklarują spadek na poziomie nawet 15 kilogramów w ciągu zaledwie 4 tygodni. Zastrzegają oni jednocześnie, że nie u każdego rezultaty będą takie same, a wiele zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika. Twórcy nie dają również gwarancji tego, że w trakcie lub po zakończeniu kuracji nie wystąpią efekty uboczne.

Jakie są efekty stosowania diety OXY? Dokładnie takie, jak deklarują administratorzy - u każdego inne. Wiele pań jest zachwyconych efektami, wygodą jej stosowania i dostępem do bazy gotowych, dietetycznych przepisów. Inne użytkowniczki skarżą się na wystąpienie efektu jo-jo, złe samopoczucie czy drogi koszt stosowania diety.

Kuracja, w której przez 2 tygodnie spożywane jest niemal wyłącznie białko prowadzi do spalania glikogenu, czyli zapasu węglowodanów, zgromadzonych w wątrobie, a nie zaś samego tłuszczu. Niedobór tego składnika w organizmie może prowadzić do znacznego osłabienia i spadku samopoczucia, a także zaburzyć regulowanie cukru we krwi.

Przykładowy jadłospis w diecie OXY

Dieta OXY podzielona jest na 5 etapów, z czego 4 z nich to fazy odchudzające. W zależności od tego, który krok aktualnie realizujesz w codziennym jadłospisie możesz znaleźć inne potrawy. W trakcie tej kuracji spożywanych jest 5 posiłków, podzielonych na 3 potrawy główne oraz 2 przekąski.

Jadłospisy są zróżnicowane, w zależności od wybranej przez użytkownika wersji. Aktualnie dostępne są 3 rodzaje kuracji, dostosowane do wymagań użytkowników o różnych potrzebach. Poniżej przedstawione przykładowe jadłospisy obejmują wersję standard, czyli dopuszczającą zawartość mięsa i produktów odzwierzęcych.

Przykładowy jadłospis w diecie OXY na etapie DETOX

Śniadanie: sałatka owocowa z truskawek, malin, jagód oraz kiwi, herbata ziołowa

Przekąska poranna: koktajl z bananów, truskawek i szpinaku, kawa bezkofeinowa

Obiad: kotleciki z brokułów i kalafiora, surówka z marchwi i jabłka, woda

Przekąska wieczorna: jedna brzoskwinia, szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy oraz grejpfruta

Kolacja: sałatka z zielonej sałaty, pomidorków koktajlowych i ogórka

Przykładowy jadłospis w diecie OXY na etapie FAT BURNING

Śniadanie: jajecznica z 2 jaj, kawa bezkofeinowa

Przekąska poranna: 100 gramów twarogu ze szczypiorkiem, herbata ziołowa

Obiad: pieczony filet z piersi kurczaka z cukinią, woda

Przekąska wieczorna: koktajl z malin na bazie kefiru

Kolacja: grillowany pstrąg ze szpinakiem, herbata ziołowa