Co kilka miesięcy jakaś dieta odnosi sukces i wiele osób zmienia swój jadłospis. Kiedyś gloryfikowano dietę śródziemnomorską, wiele mówi się o diecie ketogenicznej, głośno też komentowano dietę Dukana, czy nawet post Dąbrowskiej. Czy potrzebny jest kolejny trend żywieniowy? Okazuje się, że tak. Poznajcie zasady diety Locavore i jej zalety.

Dieta Locavore. Na czym polega ten nowy trend żywieniowy? 

Przede wszystkim każda dobra dieta powinna opierać się na zbilansowanym menu i sprawiać, że nie będziemy cierpieć z niedożywienia przez miesiąc, ale sprawić, że taki rodzaj odżywiania zostanie z nami na zawsze, albo przynajmniej dłuższy czas. Dieta Locavore jest właśnie takim typem jadłospisu. Ten system odżywiania bazuje głównie na produktach dostępnych w kraju, które są również przyjazne dla śrdowiska i nie tylko poprawią naszą sylwetkę czy kondycję, ale również stan naszej planety.

Coraz więcej mówi się o sezonowości co jest bardzo dobrym nurtem, ale zbyt często zapominamy o lokalnych dostawcach. Fani awokado z pewnością nie będą entuzjastami diety Locavore, chyba że mieszkają w Meksyku. Kupując od lokalnych producentów wpływamy również na gospodarkę - właśnie ten ruch od kilka lat promuje w Wielkiej Brytanii Jamie Oliver, pokazując w programie "Jamie odkrywa Wielką Brytanię" często zapomniane składniki czy potrawy, ponieważ dzisiejszy konsument marzy o śniadaniu ze wspomnianych awokado, czy granatem. Podobnie robią Karol Okrasa ("Okrasa łamie przepisy"), czy Tomasz Jakubiak ("Jakubiak w sezonie" i "Jakubiak lokalnie"). 

Pokarmy lokalne mają nie tylko często lepszą jakość, ale i wyższą wartość odżywczą. Zanim ananas czy kiwi pojawią się na naszych półkach sklepowych muszą przebyć długą drogę i swoje przeleżeć w kontenerach, a to często wpływa na ilość witamin i minerałów dziennie przyswajanych. Już nie mówiąc o dodawanych konserwantach... Dzięki kupowaniu lokalnych produktów u krajowych producentów zmniejsza się emisja CO2, a także zużycie prądu oraz paliwa. Nawet zawartość naszej lodówki może być zgodna z równoważonym rozwojem. 

Dieta Locavore oparta na naturalnych składnikach nie zawiera sztucznych dodatków, a menu będzie zmienne i zależne od dostępnych aktualnie owoców i warzyw. Czy to zdrowe? Jak najbardziej! Badania wykazują, że różnorodność z jedzeniu zbawiennie wpływa na organizm człowieka. Ważne tylko , żeby kierować się zasadą piramidy zdrowego odżywiania, w której podstawą są warzywa oraz owoce. 

"Regularne jedzenie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, otyłości, nadciśnienia, niedokrwiennej choroby serca, niektórych nowotworów. Najkorzystniej jest spożywać je na surowo lub minimalnie przetworzone, ponieważ w takiej  formie produkty te zachowują najwyższą wartość odżywczą" - możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.