Posiłek po treningu – co jest ważne?

Posiłek po treningu powinien zawierać przede wszystkim węglowodany i białko. Niezależnie od tego, o jakiej porze trenujemy oraz, czy jesteśmy na redukcji, te dwa składniki diety pomogą nam się zregenerować i uzupełnić zapas glikogenu mięśniowego, który jest odpowiedzialny za rozrost mięśni. Jest to niezwykle istotne, ponieważ, jeśli nie dostarczymy sobie odpowiedniego paliwa, to nasze mięśnie nie tylko nie urosną, ale wręcz zwiotczeją.

Co najlepiej zjeść po treningu? Najczęściej poleca się sięgnąć po potrawy zawierające białko i węglowodany, jednak czas ich przyjęcia oraz proporcje mogą się różnić zależnie od efektów, jakie chcemy uzyskać, pory dnia i indywidualnego zapotrzebowania. Kefir lub jajka po treningu mogą być doskonałym źródłem białka, które pomoże nam zregenerować mięśnie po wysiłku. Z kolei banan lub owsianka dostarczą nam cennych węglowodanów, które dadzą organizmowi energię do regeneracji. 

Co pić po treningu? Oprócz uzupełnienia płynów butelką wody dobrym pomysłem będzie wypicie bezpośrednio po zakończeniu aktywności fizycznej izotoniku lub shake’a, które pozwolą nam szybko uzupełnić węglowodany. Kefir po treningu również będzie dobrym pomysłem - chude produkty mleczne są doskonałym źródłem białka.

Co jeść po treningu wieczorem, co rano?

Posiłek po treningu wieczorem powinien być utrzymany z uwzględnieniem tych samych zasad, ważne jednak jest zwrócenie uwagi na kilka szczegółów. Przede wszystkim sięgnij raczej po węglowodany proste jak makaron lub pieczywo. Warto też zaplanować trening tak, aby posiłek nie wypadł później niż 2 godziny przed snem. Jeżeli planujesz ćwiczyć później, wybierz posiłek w formie płynu. Możesz na przykład wypić shake lub zjeść zupę krem. 

Regeneracja po treningu porannym wygląda podobnie, z tą różnicą, że sięgnąć powinniśmy raczej po węglowodany złożone, które lepiej sprawdzą się w pierwszej połowie dnia i na dłużej zagwarantują nam porządną dawkę energii. Nie powinniśmy też obawiać się nałożenia sobie bardziej obfitej porcji niż po treningu wieczornym. 

Getty Images

Co jeść po treningu siłowym?

Shake po treningu siłowym będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Węglowodany w formie płynu przyjmują się o wiele łatwiej. Banan po treningu również będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko dostarcza odpowiednią ilość cukrów prostych, ale też zostają one użyte od razu do produkcji glikogenu mięśniowego, a nie wątrobowego. Zaleca się spożycie około 1-1,2 g węglowodanów na kg/mc, pamiętaj jednak, że każdy organizm może mieć swoje indywidualne preferencje. Porcja ta powinna być nieco większa, jeśli zależy nam na przyroście tkanki mięśniowej. 

Kiedy jeść po treningu? Węglowodany powinniśmy przyjąć jak najszybciej, dlatego wybierając się na trening, warto mieć ze sobą shake’a lub banana. Jeżeli chodzi o pełnowartościowy posiłek, to nie powinien on zostać spożyty dłużej niż godzinę od wysiłku fizycznego. Najlepiej, aby był to przedział od 30 do 60 minut od zakończenia treningu. Warto przestrzegać tej zasady, ponieważ w czasie dwóch godzin od wysiłku fizycznego, aktywność syntetazy glikogenowej jest największa. 

Co jeść po treningu, żeby schudnąć?

Co jeść po treningu cardio, kiedy naszym celem jest przede wszystkim utrata wagi? Ogólne zasady dotyczące odżywiania się po treningu są dość proste. Po pierwsze, tłuszcze po treningu nie będą najlepszym pomysłem. Staraj się raczej gotować lub piec, niż smażyć. Nie bój się też węglowodanów! Nawet na redukcji są niezbędnym elementem posiłku po ćwiczeniach fizycznych. Mimo to, jeśli planujesz zgubić kilka kilogramów, często poleca się minimalnie zmniejszyć zalecaną ich dawkę. Specjalistyczna odżywka po treningu również będzie dobrym pomysłem, jeśli jednak nie chcesz po nią sięgać, polecamy:

  • owoc, najlepiej banana;
  • owsiankę;
  • kilka kawałków gorzkiej czekolady;
  • shake lub sok 100%;
  • jaglanka.