Brzuszki to najpopularniejsze ćwiczenie na wymodelowanie brzucha. Tak - tu wszystko się zgadza. Jeśli jednak przy okazji zależy ci na spaleniu tkanki tłuszczowej, to wykonywanie nawet 1000 brzuszków dziennie niewiele ci nie da! A przynajmniej nie przyniesie tak spektakularnych efektów, jakich oczekujesz.

Brzuszki - skuteczne ćwiczenia?

Jako trener każdego dnia otrzymuje mnóstwo pytań dotyczących tego jak ćwiczyć, żeby schudnąć, ile brzuszków dziennie wykonywać, żeby ćwiczenia miały jakiś sens. Tymczasem (mimo że mówi i pisze się o tym coraz więcej) nie myślimy o tym, że spalanie tkanki tłuszczowej zawsze zaczyna się... w kuchni! Nie mówię tu oczywiście o tym, że ćwiczenia nie są ważne. Ale trudno jest wyrzeźbić mięśnie brzucha, wykonując brzuszki trzy razy dziennie, a w między czasie zajadając się pizzą i pączkami. Chyba, że jesteś osobą, która na nadprogramowy tłuszczyk nie narzeka. Wtedy oczywiście robienie brzuszków będzie miało sens. Ale i tobie doradzam jeść zdrowiej. Dzięki temu efektami będziesz mogła cieszyć się dłużej.

Brzuszki i dieta - duet idealny

Prawdziwym i największym wyzwaniem w walce o piękny brzuch jest prawidłowa dieta. To ona stanowi około 70% sukcesu. Dopiero połączenie zdrowego odżywiania oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń kardio wraz z brzuszkami przyniesie efekty.

Brzuszki - modelowanie brzucha, fot. Fotolia

Zdaję sobie sprawę, że zrezygnowanie z pewnych grup produktów (w dodatku najczęściej naszych ulubionych) nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak naprawdę zależy ci na tym, by do lata brzuch chociaż w połowie wyglądał tak, jak na zdjęciach osób, które motywują cię do ćwiczeń, musisz wprowadzić w swoim sposobie odżywiania zmiany. Nie łudz się też, że jeśli po zjedzeniu fast fooda pójdziesz na porządny trening, to jesteś rozgrzeszona. Kiedy jesz niezdrowo to żadne, nawet najcięższe ćwiczenia, nie pomogą odpowiednio nakręcić metabolizmu. Bo, żeby szybko spalać, organizm musi dostawać porządną dawkę energii w postaci węglowodanów złożonych, białek i tłuszczy nienasyconych (wszystko to systematycznie i najlepiej o stałych porach). A nie cukrów i tłuszczy nasyconych.

Nie twierdzę, że aktywny tryb życia nie wprowadza zmian na lepsze, jeśli chodzi o wygląd ciała i kondycję. Dobroczynne dzialanie ćwiczeń na cały organizm to sprawa bezdyskusyjna. Jednak w temacie modelowania z całą pewnością brzuszki (bez zmiany nawyków żywieniowych i włączenia w trening ćwiczeń kardio) nie wystarczą, byś wypracowała idealnie płaski brzuch.

Tekst: Katarzyna Bigos - trenerka fitness i pole dance, redaktor działu Uroda ELLE.pl

Dieta oczyszczająca>>

Waga w dół>>