Interwały są dziś jednym z najpopularniejszych treningów fitness. Zalet tych ćwiczeń trudno nie docenić. Po pierwsze oszczędzają czas, po drugie są bardzo skuteczne. Doskonale budują kondycję i wytrzymałość. Poza tym to najlepszy sposób na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. 20 minut treningu spala podobną ilość kalorii, co aeroby trwające 60 minut. Największym plusem jest jednak przyśpieszenie metabolizmu. Interwały sprawiają, że spalasz tłuszczyk jeszcze przez 24 godziny po skończonym treningu.

Interwały - zmienne tempo najlepsze na spalanie

Interwały są krótkie, ale bardzo intensywne. Wymagają znacznie więcej sił i energii niż znany i wciąż najczęściej stosowany trening aerobowyJuż po 10 minutach brakuje tchu, a zmęczone mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Wszystko dlatego, że nie ma tu miejsca na odpoczynek – nawet na minutę. Interwały polegają na tym, że na zmianę ćwiczy się szybko, bardzo szybko i trochę wolniejTaka konstrukcja treningu sprawia, że ciało zostaje zmuszone do wysiłku większego niż ten, na jaki byłoby je stać w czasie dłuższego treningu o stałej, średniej lub niskiej intensywności. Dodatkowym plusem jest to, że pobudzi cię energetycznie, bo odpowiada za wyrzut endorfin (hormonu szczęścia).

Interwały zamiast siłowni?

Kobiety często podchodzą do ćwiczeń na siłowni z pewną dozą nieufności. Boją się wzrostu tkanki mięśniowej. Wprawdzie od dawna wiadomo, że są to mity, ale jeśli bardziej zależy ci odchudzaniu i poprawieniu kondycji, zamiast siłowni wybierz interwały. Są skuteczniejsze, bo angażują do pracy wszystkie mięśnie, a dzięki zmiennemu programowi  ciało nie przyzwyczaja się do jednostajnej pracy. Właśnie to sprawi, że szybko zauważysz pierwsze efekty swojej pracy.

Interwały - jak w wojsku

Plusów treningu jest wiele, ale jeśli wydaje ci się, że jest on lekki, będziesz zaskoczona. Interwały wymagają od ciebie całkowitego poświęcenia. Oznacza to, że w trakcie ich trwania, nie raz będziesz miała ochotę wyjść z sali. Nie rób tego. To moment, w którym walczysz sama ze sobą. Jeśli przetrwasz pierwszy raz, każdy kolejny będzie nieco lżejszy. Niejednokrotnie przekraczamy granice własnej wytrzymałości – twierdzą zgodnie trenerzy.
I mają rację. Trening interwałowy może stosować każdy, również osoby początkujące. W ich przypadku ważne jest nauczenie się na wstępie odpowiedniej techniki ćwiczeń.

Interwały a wzrost wagi

Mimo, że regularne treningi są niesamowicie skuteczne jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej, w pewnym momencie możesz zauważyć wzrost wagi o dwa lub trzy kilogramy. Wówczas zachowaj spokój – nie ma powodu do niepokoju. Jeśli interwały są jednocześnie funkcjonalne sprawią, że wzrośnie gęstość mięśni. Oznacza to, że są one mocniejsze, ale nie rozbudowane. Zmniejsza się tłuszczyk, a mięśnie są twardsze. To powód dla którego więcej ważą.

Interwały - przykładowy trening

Jeśli znasz technikę i przykładowe ćwiczenia, nie ma przeszkód, by wykonać interwały w domu. Należy pamiętać o zmiennym tempie i mieszaniu ćwiczeń aerobowych (tj. podskoki, wykopy nóg, pajacyki), na przykład z ćwiczeniami izometrycznymi (polegającymi na napinaniu mięśni bez ich rozciągania), bądź takimi w których wykorzystujesz masę własnego ciała (pompki, przysiady, podciąganie na drążku). Trening może trwać 10 minut albo 30 minut. Ważne, by interwały nie trwały dłużej niż 45-50 minut.

ĆWICZ BEZPIECZNIE - UBEZPIECZENIA SPORTOWE >>

Czytaj też:

Buty do biegania - przegląd>>

Street pole dance - uliczne akrobacje>>

Odchudzanie - siłownia czy aerobik?>>