Wielki comeback klinów

To sprytne (i ikoniczne już) lokowanie produktu przesądziło losy butów, które przez ostatnią dekadę zbierały kurz w szafach. Pozostałe marki szybko obrały nowy kurs. Teraz, gdy wkraczamy w sezon spotkań na świeżym powietrzu i uroczystości al-fresco, sklepowe półki uginają się od koturnów we wszystkich kolorach i kształtach.

jak nosić koturny 2024 Christian Vierig/Getty Images

Pomimo początkowego sceptycyzmu wśród modowych insiderów, konsumentki przyjęły powrót klinów z entuzjazmem. Według platformy Lyst, wyszukiwanie koturnów wzrosło o imponujące 75% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jeśli jednak nadal wahacie się, czy pogodzić się z tym trendem, nękane wspomnieniami zwichniętych kostek i chwiejnych korkowych sandałów z minionych lat - zapewniamy: sandały na koturnie w 2024 roku łączą odświeżającą nowoczesność z niezawodną stabilnością. Zniknęły niezgrabne relikty z przeszłości; w ich miejsce królują eleganckie i solidne projekty. 

Smukłe i minimalistyczne albo rustykalne i ekstrawaganckie - dla każdego gustu znajdzie się odpowiedni model. Lily Rose Depp kocha babcine korkowe klapki ortopedyczne marki Worishofer; Kate Middleton (w czasach ich świetności, czyli circa 2009) uwielbiała espadryle. Przewidujemy, że najmodniejsze będą drewniane kliny ze skórzaną cholewką jak z pierwszego rzędu Chloé - ale niech to was nie powstrzymuje, żeby sięgnąć po bardziej frywolny model.

Komu pasują koturny?

jak nosić koturny 2024Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images)

Jeśli spodziewacie się, że będziemy tu wymieniać typy sylwetek, które absolutnie powinny się ich wystrzegać - rozczarujemy was, bo naszym zdaniem te buty są dla każdego, komu się podobają. W przeciwieństwie do niektórych powracających do łask mód, które mogą wywoływać poczucie nostalgii podszytej obawami (CC: rybaczki, biodrówki, baskinka...), sandały na koturnie mają uniwersalny, pochlebny kształt, który podkreśla wzrost, łatwo łączy się z różnymi stylizacjami i, co najważniejsze, jest (relatywnie) wygodny. Każdy, kto próbował kiedyś przedostać się na drugi koniec garden party bez ugrzęźnięcia szpilkami w wilgotnej ziemi, z pewnością doceni walory dobrych koturnów. 

Jak stylizować koturny

jak nosić koturny 2024Christian Vierig/Getty Images

Jak więc najlepiej włączyć ten uniwersalny model do swojej garderoby? Wykorzystaj wszechstronność klinów, łącząc je ze wszystkim, od zwiewnych sukienek maxi po eleganckie spodnie. Dla uzyskania nowoczesnego twistu, postaw na opływowe, minimalistyczne projekty w neutralnych odcieniach albo daj się ponieść bohemie za sprawą zdobionych pasków i tkanych detali. Bez względu na to, czy wybierasz się na imprezę w ogrodzie, czy spacerujesz po promenadzie, sandały na koturnie będą rozsądnym kompromisem między szpilkami a birkenstockami.