Balsam do skóry dojrzałej – na co zwracać uwagę?

Skóra dojrzała wymaga odpowiedniego traktowania, a kosmetyki przeznaczone do jej pielęgnacji wyróżniają się zwykle bardziej bogatą konsystencją. Balsam do skóry dojrzałej powinien świetnie nawilżać i tworzyć na powierzchni naskórka ochronny film zapobiegający nadmiernej utracie wody i przeciwdziałający szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych. Dobry balsam do skóry dojrzałej to ten, który ma działanie ujędrniające i napinające, a dodatkowo zawiera składniki mogące przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia się skóry.

Najważniejsze składniki balsamów do skóry dojrzałej

Zanim zdecydujesz się na zakup balsamu do cery dojrzałej, sprawdź, czy na liście składników znajdują się te o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym, regenerującym i ujędrniającym. Na szczególną uwagę zasługują:

Witaminy A i E

Nie bez powodu nazywane są witaminami piękna i młodości! Witamina A może poprawić koloryt skóry, nadać jej promienny wygląd i pomóc w walce z przebarwieniami. Wspiera proces złuszczania się martwych komórek naskórka i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Witamina E to z kolei silny przeciwutleniacz, którego zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Przyczynia się do poprawy jędrności, wspomaga działanie warstwy hydrolipidowej, koi i łagodzi stany zapalne.

D-pantenol

D-pantenol znany jest także jako prowitamina B5. To składnik, który nie tylko koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne, lecz także intensywnie nawilża, poprawia elastyczność i miękkość skóry, wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe i pobudza produktywność fibroblastów, stymulując tym samym odnowę komórek. D-pantenolu nie może zabraknąć w pielęgnacji u osób, które często odczuwają nadmierne przesuszenie i uczucie ściągnięcia skóry.

Ceramidy

Ceramidy w ostatnich latach zawładnęły światem kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie należy się dziwić, ponieważ składnik ten to prawdziwy superbohater dbania o prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Ich obecność wspiera ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza proces regeneracji i zapobiega nadmiernej utracie wody, przyczyniając się do utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia.

Kolagen

Kolagen to podstawowe białko budulcowe skóry. Kosmetyki zawierające tę substancję tworzą na powierzchni naskórka hydrofilowy film zapobiegający wzmożonej utracie wody. Wspiera się do zachowania jędrności i sprawia, że skóra staje się miękka i gładka w dotyku. Kolagen wykazuje także działanie regeneracyjne.

Koenzym Q10

To substancja, po którą producenci balsamów do skóry dojrzałej sięgają wyjątkowo chętnie. Nic dziwnego! O koenzymie Q10 mówi się często także jako o eliksirze młodości. Ten składnik skutecznie wspiera proces odnowy komórek i wzmacnia płaszcz lipidowy skóry. Stosując go regularnie, szybko zauważysz poprawę jędrności i elastyczności skóry oraz zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Jak stosować balsam do skóry dojrzałej?

Jak zawsze w pielęgnacji, kluczem do tego, by cieszyć się optymalnymi efektami, jest regularność. Balsam do skóry dojrzałej najlepiej stosować po każdym prysznicu lub kąpieli. Jeśli jednak na co dzień brakuje Ci czasu na regularne używanie balsamu do ciała, zadbaj o to, by wygospodarować go co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Aplikację balsamu warto połączyć z masażem. Możesz wykonywać go dłońmi lub z pomocą specjalnego gadżetu – bańki chińskiej lub rollera. Automasaż pozytywnie wpłynie na krążenie krwi i poprawi ukrwienie skóry, a dzięki temu pomoże zwiększyć jej sprężystość i zredukuje widoczność cellulitu. 

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej!

Za proces starzenia się skóry w znacznej mierze odpowiedzialne jest promieniowanie UVA, dlatego trudno mówić o pielęgnacji anti-aging bez wspomnienia o tym, jak ważną rolę odgrywa codzienne stosowanie kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, najlepiej SPF 50+. Sumienne stosowanie balsamów z filtrem SPF i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza latem, to nie tylko najskuteczniejszy sposób na to, by cieszyć się młodym i promiennym wyglądem skóry przez wiele lat, lecz także obniżenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych skóry i zapobieganie powstawaniu nieestetycznych znamion i przebarwień.