Bańka chińska we wschodniej medycynie ludowej

Masaż bańką chińską, znaną również jako bańka próżniową, to zabieg, który wywodzi się z medycyny ludowej wschodu i stosowany był już w starożytności. Początkowo bańkę chińską wykorzystywano do leczenia bólu mięśniowego i stawowego oraz do poprawy krążenia krwi, co miało wspierać proces detoksykacji organizmu. Taki masaż miał także redukować migrenowe bóle głowy i nerwobóle.

Bańka chińska na cellulit – jak działa?

W ostatnich latach bańka chińska znalazła również zastosowanie w zabiegach estetycznych, a masaż bańką chińską na cellulit stał się hitem internetu. Bańka wykorzystuje zjawisko podciśnienia, a jej regularne stosowanie, poprzez poprawę mikrokrążenia i przyspieszenie lipolizy, ma ujędrnić, wygładzić i napiąć skórę, a tym samym przyczynić się do redukcji cellulitu.

Cellulit – co to takiego?

Cellulit, czyli tak zwana “skórka pomarańczowa” to problem estetyczny, który dotyczy niemal 90% kobiet, ale pojawia się także u mężczyzn. To nic innego jak złogi tłuszczu, które gromadzą się w tkance podskórnej, najczęściej w okolicy ud, pośladków i bioder. Cellulit nie jest niebezpieczny dla zdrowia, jednak dla części z nas może stanowić problem estetyczny. Dobra wiadomość! Wprowadzając do swojego życia regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę, a także stosując zabiegi takie jak masaż bańką chińską na cellulit, jesteś w stanie znacząco zredukować widoczność “skórki pomarańczowej”.

Bańka chińska na cellulit – jak wykonywać masaż?

  1. Zacznij od przygotowania skóry. Dokładnie ją umyj, osusz i zastosuj olejek, balsam lub masło do ciała o bogatej konsystencji. Sprawdzi się też odżywczy olej, na przykład jojoba lub makadamia.  Twoja skóra musi być dobrze nawilżona i natłuszczona, żeby bańka podczas wykonywania masażu mogła łatwo się po niej przesuwać. 

  2. Bańkę przyłóż do ciała i dociśnij jej górną część, tak, żeby tkanka skórna została zassana do jej wnętrza. Zacznij od partii położonych najniżej i wykonuj delikatne okrężne ruchy, zbliżając się w stronę serca.
  3. Masaż każdej z partii ciała powinien zająć Ci około 10-15 minut, a dla optymalnych efektów zaleca się powtarzanie go 2-3 razy w tygodniu.
  4. Po zakończonym masażu bańkę umyj ciepłą wodą z mydłem, żeby usunąć z niej resztki kosmetyku, i pozostaw do wyschnięcia. 

Bańka chińska na cellulit – efekty

Masaż bańką chińską, oprócz efektów estetycznych, może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i stan zdrowia. Stosowany regularnie i zgodnie z zaleceniami może przynieść rewelacyjne rezultaty, z których najczęściej wymieniane są:
●    redukcja cellulitu,
●    ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
●    zmniejszenie obrzęków i redukcja opuchlizny,
●    poprawa przemiany materii,
●    wsparcie procesu usuwania toksyn,
●    zmniejszenie napięcia mięśniowego,
●    pobudzenie krążenia krwi. 

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania

Bańka chińska znalazła duże grono zwolenniczek. Jednak jak w przypadku każdego z rodzajów masażu, również ten ma pewne przeciwwskazania zdrowotne. Zrezygnuj z tego zabiegu, jeśli Twoja skóra jest poparzona lub podrażniona, a także jeśli zmagasz się z egzemą, łojotokowym zapaleniem skóry czy wysypem alergicznym.

Z bańki chińskiej nie powinny korzystać:
●    kobiety w ciąży,
●    dzieci poniżej 12. roku życia,
●    pacjenci zmagający się z nowotworami,
●    osoby ze skłonnością do pękających naczynek krwionośnych,
●    osoby zmagające się z nieprawidłowym krzepnięciem krwi.
Ze względu na przyspieszenie krążenia krwi podczas masażu, zabieg z wykorzystaniem bańki chińskiej może nasilić krwawienie miesiączkowe, dlatego zaleca się zrezygnowanie z niego podczas menstruacji.
Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem, zanim zdecydujesz się na wykorzystanie bańki chińskiej na cellulit.