Ten zabawnie brzmiący termin - skrót od angielskiego delusional  - zdobył w 2023 roku olbrzymią popularność, szczególnie wśród pokolenia Z i młodych millenialsów. Zapoczątkowane przez społeczność k-popową około 2013 roku, delulu było początkowo kojarzone z obsesyjnym fandomem. Ale kiedy w zeszłym roku trafiło do głównego nurtu, jego znaczenie przekształciło się w coś znacznie bardziej intrygującego.

Internetowa bzdura czy prawdziwy sposób na życie?

Podobnie jak inne tiktokowe trendy, takie jak „syndrom głównej bohaterki” i „romantyzowanie swojego życia”, delulu jest sposobem na radzenie sobie w świecie, w którym wszystkie okoliczności zdają się być przeciwko nam: polityczna niestabilność, rynek mieszkaniowy, inflacja i szereg innych przytłaczających realiów, nad którymi nie mamy indywidualnej kontroli. Delulu to nic innego, jak wiara w swoje cele i marzenia, która nie musi być podparta... niczym. Fake it til you make it w wersji ekstremalnej; "prawo przyciągania" uproszczone do maksimum i bez ezoterycznej otoczki.

„Uważam, że w tym pokoleniu posiadanie złudzeń jest jednym z kluczowych czynników szczęścia” - powiedział Moses Wong, użytkownik TikToka. „Pamiętajcie ludziska, bycie delulu to solulu [rozwiązanie]. Myśl pozytywnie”. Film stał się viralem. A nawet mega-viralem: zebrał ponad pięć milionów polubień, 40 tysięcy komentarzy i ponad milion udostępnień - nie wspominając o pół miliona późniejszych postów i powiązanych hashtagów.

@moseswck

Here’s your solution to be happy in 2024

♬ original sound - Moses Wong

Tube Girl, czyli pozytywne urojenia w praktyce

Jednym z najbardziej uderzających przykładów skutecznego delulu jest Sabrina Bahsoon, znana również jako „Tube Girl”. We wrześniu ubiegłego roku Bahsoon zyskała viralową sławę dzięki swoim całkowicie nieskrępowanym filmikom, na których tańczy w londyńskim metrze - nie zważając na innych pasażerów - co zainspirowało globalny trend w tak odległych miejscach jak Nowy Jork, Perth czy Rumunia. Chociaż początkowo była studentką prawa na Uniwersytecie Durham, Bahsoon niezachwianie wierzyła, że jej bujne aspiracje są w zasięgu ręki. Zaledwie kilka miesięcy po swoim debiucie na TikToku, Bahsoon podpisała kontrakt z MAC i wylądowała w pierwszym rzędzie na London Fashion Week, z dnia na dzień stając się jedną z największych influencerek.

@sabrinabahsoon My friend and I made this mix cuz these are my two fav songs to be a delulu runway model to 💕 hope you like it! #tubegirl #tubegirleffect ♬ After Hours and Fashion a x b - Alexandre Allix

„Tube girl była manifestacją tego, kim chciałam być” - powiedziała w wywiadzie z The New York Times 25-letnia Bahsoon. „Myślę, że [stanie się światowym trendem] to najbardziej urojona rzecz, jaką można sobie wyobrazić, ale teraz to moja rzeczywistość”.

Czy powinnaś dołączyć do szeregów delulu girlies?

Sceptycy twierdzą, że koncept delulu jest w najlepszym razie nieskuteczny, a w najgorszym niebezpieczny. Czy jest się czym martwić? Badania przeprowadzone w 2022 roku na Uniwersytecie Stanford wykazały, że kiedy uczestnicy po prostu symulowali uśmiech, czuli się prawdziwie szczęśliwsi. Badacze udowodnili również, że już sam pozór kompetencji w pracy może pomóc w awansie.

„Pozytywne myślenie i optymizm mogą mieć wiele korzystnych skutków dla samopoczucia psychicznego, w tym zmniejszać stres, usprawniać mechanizmy radzenia sobie i zwiększać ogólną odporność” - wyjaśniła Heather Hagen, dyrektor kliniczny Newport Healthcare, w rozmowie z portalem Today.com. „Odejście od przesadnego zamartwiania się i negatywnego nastawienia daje nam wolność, która pozwala nam stworzyć w naszym życiu miejsce na bardziej pozytywne, ambitne przekonania” - mówi. „Kiedy przestajemy ograniczać się do małych rzeczy, nasz świat może pomieścić więcej intencji, więcej rezyliencji i więcej perspektywy”. 

Można wierzyć w prawo przyciągania albo i nie, ale nie można zaprzeczyć, że bycie delulu uwalnia z ograniczających przekonań, które same na siebie nakładamy. "Nie złożę papierów na tę uczelnię, bo przyjmują tylko 10% chętnych, nie mam szans"; "nie zapytam szefa o podwyżkę, bo i tak się nie zgodzi". Brzmi znajomo? Może bycie delulu jest rozwiązaniem. Nadanie sobie tej łatki pozwala skorzystać ze wszystkich plusów nieograniczonej pewności siebie, jednocześnie demonstrując dystans do siebie i wytrącając amunicję wszystkim hejterom: w końcu sama określasz to jako urojenia. Jeśli Donald Trump, nepo baby-biznesmen i gwiazdor reality show, uwierzył, że może zostać prezydentem, to ty możesz uwierzyć, że dostaniesz wymarzony awans.

Tylko upewnij się, że nie posuwasz się za daleko. „Ważne jest, aby zachować równowagę między optymizmem a realizmem” - podkreśla Hagen. Zdrowy sposób myślenia uwzględnia „zarówno pozytywne możliwości, jak i potencjalne wyzwania w każdej sytuacji”.

Wniosek z tego taki, że choć delulu może na pierwszy rzut oka wydawać się fanaberią zrodzoną z kultury internetowej, jego przesłanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przyjęcie optymistycznego nastawienia i odważenie się na wielkie marzenia bez względu na przeciwności losu może prowadzić do namacalnych rezultatów i szczęśliwszego, bardziej dynamicznego życia. Być może więc nadszedł czas, aby pozwolić sobie na odrobinę złudzeń i zobaczyć, dokąd cię to zaprowadzi. Jak to słynnie powiedziała Elle Woods: „Co, to ma być trudne?”.