Lily-Rose Depp, trendsetterka generacji Z i aktorka znana ostatnio z roli Jocelyn w "Idolu", pojawiła się w Los Angeles w bladoniebieskim crop topie i białych szortach od piżamy w połączeniu z korkowymi koturnami na niskim obcasie - "babcinymi" sandałami, kojarzącymi się nostalgicznie z klasycznym obuwiem Scholl.

Ale nie tylko Lily-Rose Depp upodobała sobie sandały z korka. Prawniczka zajmująca się prawami człowieka Amal Clooney, znana ze swojego nienagannego stylu i małżeństwa z Georgem Clooneyem, także trafiła w ten weekend na pierwsze strony gazet, gdy podczas włoskich wakacji założyła sandały na korkowym koturnie. W przeciwieństwie do ich reputacji jako niezgrabnych i przestarzałych, stylizacja Clooney emanowała klasycznym szykiem z odrobiną dyskotekowego glamour.

Gwiazd, które zachwyciły się babcinymi sandałami, jest coraz więcej - Nicola Peltz niedawno założyła odważną parę w złotym kolorze, kiedy wychodziła na lunch w St Tropez - ale to nie pierwszy raz, kiedy to skromne obuwie zwróciło uwagę świata mody.

Lily Rose Depp nosiła babcine sandały już w 2021 roku / Mike Marsland.Getty Images

Marka ukochana przez Depp, Wörishofer, została założona przez niemieckiego podiatrę w latach 40. i jest noszona głównie przez europejskie emerytki jako sandały medyczne. W niewytłumaczalny sposób zaczęła zdobywać popularność w Stanach Zjednoczonych około 2006 roku. W roku 2010 nosiły je nawet takie gwiazdy jak Michelle Williams, Maggie Gyllenhaal i Kirsten Dunst. Teraz klin korkowy, niegdyś uwielbiany przez takie ikony jak księżna Diana i J-Lo, przeżywa odrodzenie. 

Dokładnie taką parę ma Lily Rose Depp / mat. prasowe Worishofer

Przywłaszczanie sobie przez modę "brzydkich butów" nie jest niczym nowym - Uggs i Birkenstocks to najnowsze przykłady. Te korkowe sandały wyróżniają się jednak na tle innych "niemodnie modnych" butów, takich jak masywne Crocs. Udaje im się znaleźć równowagę, oferując komfort bez bycia zbyt utylitarnym lub przekombinowanym. Te sandały reprezentują prostą, zrelaksowaną estetykę, która pasuje do wielu strojów, od sukienki halki po dżinsy typu bootcut. Nikt nigdzie się w nich nie spieszy, chyba że do pielenia ogródka albo spaceru po molo (w duchu trendu "Coastal Grandma")..

Buty, które upodobały sobie seniorki z bolącymi stopami, wyróżnia przystępna cena: para sandałów Wörishofer (dokładnie tych, które nosi Depp), z podeszwą z naturalnego drewna bukowego i paskami z odpowiedzialnie pozyskiwanej skóry, kosztuje skromne 79 euro. W przeciwieństwie do typowych wersji na wysokim obcasie, epatują praktycznością, oferując podparcie łuku stopy i amortyzację podobną do obuwia ortopedycznego. 

Chociaż popularność memicznych, dziwacznych butów spadła, te skromne sandały z korka stały się symbolem luksusu na swój własny sposób - luksusu ulgi. Dzięki bezpretensjonalnej i wszechstronnej naturze tych butów, miłośniczki mody takie jak Depp czy Clooney mogą docenić ich nieskończone możliwości stylizacyjne bez poświęcania komfortu. Im dłużej o tym myślimy, tym bardziej ten babciny look nabiera uroku. Czy to czas znormalizować noszenie butów, które uszczęśliwiłyby naszego podologa? Nie gwarantujemy, że odłożymy do pawlacza szpilki i super-płaskie balerinki, ale dobrze jest mieć opcje.