Dieta oczyszczającanazywana również detoksem to modny sposób na pozbycie się toksyn z naszego organizmu i powitanie wiosny z lepszym samopoczuciem oraz szczuplejszym ciałem. Skąd wziął się termin "dieta oczyszczająca"? W trakcie jej trwania eleminujemy cukier, tłuszcz oraz wszelką chemię, na którą możemy trafić w produktach przetworzonych. Przechodzimy przez żywieniowe "katharsis".

Jeśli nie jesteś pewna, czy dieta oczyszczająca jest ci potrzebna, sprawdź czy przypadkiem nie cierpisz na jedną z tych dolegliwości: uporczywe bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie mięśni, zaparcia, alergie pokarmowe, zaburzenia skórne (takie jak trądzik, wypryski oraz trądzik różowaty). Jeśli tak, to detoks jest dla ciebie.

Pamiętaj, że dieta oczyszczająca nie polega na głodzeniu się, braniu specjalnych tabletek lub piciu drogich mikstur albo koktajli. Jeśli już decydujemy się na szalony "kilkudniowy detoks-cud" trzeba wiedzieć, że nie można go przedłużać w nieskończoność jeśli nie chcemy zrobić sobie krzywdy.

Tak naprawdę receptura jest prosta - odżywiaj się zdrowo i regularnie, a organizm sam pozbędzie się tego, co złe. Warto zrezygnować z białego pieczywa, tłustego mięsa i słodyczy. Pij dużo wody mineralnej oraz herbatek ziołowych. Nie możemy zapomnieć także o ruchu, bez niego niewiele zyskamy, a efekt jo-jo murowany.

Dieta oczyszczająca jest również modna wśród gwiazd.Poznaj ich przepis na szczupłe i zdrowe ciało >>

Beyoncé stosowała dietę oczyszczającą o nazwie "Master Cleanse", fot. East News

Dieta oczyszczająca "Master Cleanse"

Inaczej zwana: dietą lemoniadową lub syropu klonowego.

Co obiecuje dieta oczyszczająca?Oczyszczenie organizmu z toksyn i wyeliminowanie apetytu na jedzenie typu fast food, alkohol oraz tytoń.

Na czym polega? Przez 10 dni pijesz od 6 do 10 szklanek "lemoniady" (zrobionej z wody, soku z cytryny, syropu klonowego i pieprzu cayenne) dziennie. Dodatkowo pijesz szklankę wody z solą rano, a wieczorem herbatę przeczyszczającą.

Gwiazdy, które ją próbowały: Beyoncé, Jared Leto, Ashanti, Eddie van Halen, Ashton Kutcher

Naszym zdaniem: Nie polecamy. Dla niektórych ten typ diety oczyszczającej może być niebezpieczny! Przez 10 dni nie przyjmujesz żadnego posiłku, a napój jest za mało kaloryczny. Już nie wspominając o specjalnej herbatce...

Angelina Jolie stosowała dietę oczyszczającą Marthy Vineyard, fot. East News

Dieta oczyszczająca Marthy Vineyard

Inaczej zwana: Zrzuć 10 kilo w 21 dni (lose 21 pounds in 21 days)

Co obiecuje dieta oczyszczająca? Plan zakłada utratę nawet 10 kilogramów w ciągu trzech tygodni. Dieta ma również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i dać zastrzyk energii.

Na czym polega? Niestety, tutaj również nie znajdziemy stałego pokarmu. Możemy jedynie pić soki owocowe i warzywne, shake'i proteinowe, herbaty ziołowe, napoje oczyszczające, buliony, zupy i pić duże ilości wody. Autorka poradnika Martha Vineyard poleca również przyjmowanie suplementów diety i witamin oraz... pójście na lewatywę.

Gwiazdy, które ją próbowały: Howard Stern, Oprah Winfrey, Angelina Jolie,Gisele Bundchen, Stella McCartney, Madonna

Naszym zdaniem: Według nas jest zbyt ekstremalna.

Dieta oczyszczająca Demi Moore i Salmy Hayek >>