Odpowiednio dobrane buty do biegania to najważniejszy element sportowego stroju każdego biegacza, niezależnie od tego jak długo biega. Wszystko dlatego, że bieganie w nieodpowiednich butach powoduje często ból stóp i ma wpływ na powstawanie urazów (związanych także z kręgosłupem i stawami). Dziś jednak naprawdę jest w czym przebierać. Najważniejsza rada? Buty do biegania dobieraj zawsze indywidualnie do własnych potrzeb.

Buty do biegania - porady dla początkujących

Zanim wybierzesz buty do biegania, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów. Obuwie powinno być dopasowane do podłoża, po którym biegamy. Oczywiście buty do biegania mogą być uniwersalne, ale wiele modeli dzieli się właśnie ze względu na ich przeznaczenie. Zwykle trochę inaczej skonstruowane są buty do biegania po alfalcie, a inaczej do biegania po leśnych ścieżkach.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest typ stopy oraz wysokość podbicia. Producenci obuwia już dawno wyszli naprzeciw oczekiwaniom biegaczy i często dzielą swoje modele na przystosowane do stóp: neutralnych, pronujących i supinujących. Niewiele ci to mówi? Nieszkodzi! To systemy amortyzujące stopę ze względu na biomechanikę jej ruchu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem - buty do biegania pomoże ci wybrać wykwalifikowana obsługa sklepu (najlepiej by była biegająca).

Buty do biegania - rozmiar stopy

Nie kupuj butów bez ich uprzedniego przymierzania (najlepiej rób to po południu, bo stopa w ciągu dnia zawsze odrobinę puchnie). Nie dobierasz ich idealnie do swojego rozmiaru. Zwykle zostawiasz trochę miejsca na palce. Im dłuższe dystanse pokonujesz - tym więcej miejsca w środku buta powinno się znaleźć. Wszystko dlatego, że im dłużej biegniesz, tym stopa bardziej puchnie. Jeśli pokonujesz 5 -10 kilometrów, wystarczy, że będą o pół numeru większe, jeśli startujesz w maratonie, zaopatrz się w buty do biegania większe o cały rozmiar. Z pewnością poczujesz różnicę. 

Buty do biegania - duet idealny

Buty do biegania zawsze (naprawdę zawsze) muszą leżeć idealnie od pierwszej chwili, gdy masz je na stopie. To nie jest typ obuwia, które może się rozchodzić. Zostawmy ten przywilej szpilkom. Można powiedzieć, że powinny być szyte na miarę. Powód jest prosty. Mają być wytrzymałe, a nie rozciągliwe. Dziś jednak wiele marek stworzyło buty zarówno wytrzymałe jak i elastyczne. Ich zadaniem jest jak najlepsze dopasowanie się do stopy w trakcie biegu.

Czytaj także:

Nowości dla biegaczy >>

Street pole dance - uliczne akrobacje>>

Buty na koturnie na lato 2013 >>>