Dlaczego warto mieć domową siłownię?

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia psychicznego i fizycznego szczególnie doceniamy w okresie izolacji i towarzyszącym jej poczuciu niepewności i strachu. Wydzielane podczas ruchu endorfiny i monoaminy obniżają poziom hormonów stresu, co wpływa korzystnie na nasz nastrój i poziom motywacji. Benefity płynące z wykonywania dowolnego rodzaju sportu obejmują także wzrost odporności oraz istotny udział ćwiczeń w prawidłowym i szybkim procesie rekonwalescencji. Utworzenie domowej siłowni może być zatem doskonałym rozwiązaniem na wiele dotykających nas problemów. Dodatkowo jesteśmy w stanie wykonać trening niezależnie od panujących warunków i zyskujemy czas związany z brakiem konieczności dojeżdżania na siłownie. Co zrobić więc by to wymarzone miejsce do ulubionych ćwiczeń po tygodniu nie zamieniło się w muzeum zakurzonych mebli? Jakie czynniki wpływają na to, że zaaranżowana przez nas strefa treningowa jest wizualnie atrakcyjna oraz funkcjonalna? Jakich błędów nie popełniać podczas wybierania sprzętu i projektowaniu siłowni? Specjalnie dla was spytaliśmy ekspertów. 

Porady ekspertów

"Sprzęt w domowej siłowni powinien być dostosowany do poziomu zaawansowania domowników, ich doświadczenia treningowego, stanu zdrowia oraz celów jakie chcą osiągnąć.”

- mówi Michał Ryters, Key Account Manager w ITP. S.A, od 7 lat związany z Technogym, producentem sprzętu fitness klasy premium.

Posiadając niewielką powierzchnię na siłownię domową powinniśmy skupić się na wyborze urządzeń uniwersalnych, czyli wielofunkcyjnych, dających możliwość rozwoju całego ciała, a nie tylko jego części” - dodaje ekspert.

Jeżeli tak jak my zgadzacie się z uwagami Michała, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań podczas poszukiwania sprzętu do naszej domowej siłowni. Powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, komu będzie służył sprzęt oraz czy będziemy z niego korzystać sami, czy może do naszych treningów dołączą także inni domownicy? Jeżeli planujemy dzielić się przestrzenią do ćwiczeń warto zastanowić się jaki sprzęt będzie odpowiedni dla każdego. Być może po dokładnej analizie wspólnych potrzeb i oczekiwań uda dobrać się urządzenie na tyle wielofunkcyjne, że skorzystają z niego wszyscy domownicy. Do takich zadań dobrze sprawdzi się ergometr wioślarski, który dzięki możliwości regulacji oporu łączy trening cardio z siłowym i jest doskonały zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników.

Aranżacja domowej siłowni

Wystrój domowej siłowni powinien być spójny ze stylem, w którym urządzona jest reszta naszego mieszkania. Pomieszczenie to stanowi wówczas integralną część przestrzeni, w której żyjemy, dzięki czemu przebywanie w nim staje się jeszcze bardziej przyjemne.

"Jeśli więc urządzacie się w stylu klasycznym, jego elementy powinny się znaleźć również w pokoju przeznaczonym na siłownię. Jeśli całe mieszkanie jest bardzo nowoczesne i minimalistyczne, niech strefa do ćwiczeń będzie tego kontynuacją" - mówi Kasia Szostakowska, projektantka wnętrz, właściciel studia projektowego Kate&Co. "Wystarczy przemycić kolor królujący w domu czy zawiesić lampy z tej samej serii, jakie spotkamy w innych pomieszczeniach" - dodaje projektantka. W darmowym e-booku udostępnionym przez Technogym pt. ”Domowa siłownia” czytamy również, że podczas zakupu sprzętu do ćwiczeń zdecydowanie bardziej powinniśmy kierować się rodzajem preferowanych przez nas ćwiczeń, niż obecnymi trendami związanymi z popularnością konkretnych maszyn czy walorami wizualnymi. Dzięki temu mamy pewność, że zakupione przez nas maszyny pozostaną dla nas atrakcyjnie nawet po upływie wielu lat.

W celu optycznego powiększenia przestrzeni do ćwiczeń doskonale sprawdzą się duże lustra. Przydadzą się również do kontrolowania ruchu i postawy ciała podczas ćwiczeń. My po intensywnym treningu rozwijamy przed lustrem matę i relaksujemy się wykonując naszą ulubioną jogę. Dla wielbicieli designu idealnym rozwiązaniem będzie Kinesis Vision, który łączy wielofunkcyjny sprzęt do ćwiczeń z lustrzaną powierzchnią nadającą siłowni industrialnego stylu.

Najczęściej popełniane błędy

Zaprojektowanie własnej siłowni domowej nie ogranicza się wyłącznie do zakupu konkretnego sprzętu sportowego. Powinniśmy przemyśleć również kwestie związane oświetleniem, dostępem do prądu i wentylacją.

Warunki termiczne

Umiejscowienie sprzętu w nieoptymalnych warunkach takich jak duża wilgotność, zbyt niskie lub wysokie temperatury może prowadzić do skrócenia żywotności sprzętu. Unikamy miejsc typu sutereny i poddasza, gdzie zimą parują szyby, a latem trenujemy w saunie.

Odpowiednie przyłącza

Niedopasowane przyłącza elektryczne to kolejny bardzo często popełniany błąd. By w pełni korzystać z urządzeń z dotykowymi ekranami potrzebujemy nie tylko podłączenia do prądu, ale także kabla telewizyjnego oraz kabla LAN do korzystania z Internetu. Jeśli nasz sprzęt nie jest wyposażony w wyświetlacz, warto pomyśleć o zamontowaniu sprzętu elektronicznego takiego jak telewizor, który urozmaici nam czas podczas treningu.

Tworzenie idealnej domowej siłowni wbrew pozorom wcale nie musi być bardzo czasochłonne. Dzięki możliwości skorzystania z doradztwa profesjonalnych fachowców dobór sprzętu jest prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli zastanawiacie się, który sprzęt sprosta waszym wymaganiom, oraz chcecie dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji, zajrzyjcie do opublikowanego przez firmę Technogym e-booka. E-book „Domowa siłownia” dostępny jest TUTAJ za darmo po zapisaniu się do newslettera.