Jak działa balsam brązujący?

Balsam brązujący to kosmetyk, który tworzy na skórze efekt muśnięcia słońcem i pozwala nam cieszyć się złocistą opalenizną bez konieczności eksponowania się na działanie promieni słonecznych. Sekret jego działania tkwi w zawartości DHA – związku, który wchodzi w reakcję z białkami budującymi naskórek, skutkując subtelnym przyciemnieniem koloru skóry.

Balsam brązujący a samoopalacz – czy to to samo?

Balsam brązujący i samoopalacz, choć stosowane w tym samym celu, nieco różnią się od siebie. Zawartość DHA w balsamie brązującym jest niższa niż w samoopalaczu, przez co efekt jest bardziej delikatny i subtelny. W przeciwieństwie do klasycznych samoopalaczy, balsamy brązujące zawierają zwykle również substancje nawilżające i pielęgnujące, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi i wielofunkcyjnymi kosmetykami. Jeśli cenisz sobie kosmetyczny minimalizm i optymalizację czasu spędzanego w łazience, z pewnością ucieszy Cię też fakt, że balsamów brązujących nie trzeba zmywać. 

Balsam brązujący – jak przygotować skórę?

Aby cieszyć piękną, złocistą i równomierną opalenizną bez nieestetycznych smug i przebarwień, przed aplikacją balsamu brązującego zadbaj o odpowiednie przygotowanie skóry. Kluczową rolę odgrywa staranne pozbycie się martwego naskórka. W tym celu wybierz szczotkowanie na sucho lub peeling – ten z łatwością możesz przygotować samodzielnie, na przykład z cukru, gruboziarnistej soli lub fusów z kawy i ulubionego olejku lub żelu pod prysznic. Następnie dokładnie umyj ciało i spłucz, upewniając się, że na skórze nie pozostały resztki żadnego kosmetyku. Przed aplikacją balsamu skóra powinna być całkowicie osuszona i niepodrażniona.

Jak stosować balsam brązujący?

Kluczem do uzyskania oczekiwanego efektu zdrowej opalenizny jest odpowiednia aplikacja balsamu brązującego. Upewnij się, że rozprowadzasz go równomiernie, a warstwa nakładanego kosmetyku jest możliwie najcieńsza. Możesz robić to dłońmi lub za pomocą specjalnej rękawicy, która ułatwi i przyspieszy cały proces. Upewnij się, że w newralgicznych miejscach, takich jak obszar pod kolanami, zgięcia łokci, szyja, nadgarstki czy obszar za uszami nie pozostał nadmiar balsamu, ponieważ może skutkować to powstaniem ciemniejszych nieestetycznych plam. Po aplikacji balsamu brązującego dokładnie umyj dłonie, aby uniknąć żółtych przebarwień, zwłaszcza pomiędzy palcami i przy paznokciach, w okolicach skórek. Zanim założysz ubranie upewnij się, że kosmetyk zdążył całkowicie się wchłonąć.

Jak długo utrzymuje się opalenizna po aplikacji balsamu brązującego?

Efekt opalenizny po zastosowaniu balsamu brązującego widoczny jest już następnego dnia i może utrzymywać się nawet do kilkunastu dni. Aby stopniowo budować efekt opalenizny, aplikację balsamu warto powtarzać regularnie 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli jednak zapragniesz powrotu do swojego naturalnego odcienia skóry, wystarczy, że wykonasz dokładny peeling.

Balsam brązujący – jaki wybrać?

Oferta dostępnych w drogeriach balsamów brązujących rośnie z roku na rok, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – bez względu na to, czy wybierasz "górnopółkowe" kosmetyki marek luksusowych, czy stawiasz na naturalne składy i ekologiczne opakowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z opalaniem się w ten sposób, postaw na balsam w brązowym kolorze – widząc dokładnie, w którym miejscu go nakładasz, będzie Ci łatwiej zadbać o równomierną aplikację. Niektórzy producenci oferują kilka wariantów balsamów brązujących dopasowanych do różnych odcieni skóry. Dzięki temu zarówno osoby o śniadej, oliwkowej karnacji, jak i te z alabastrową skórą mogą cieszyć się naturalnym efektem pięknej opalenizny.