Filmy dokumentalne są jak lustra dla człowieka, odzwierciedlając jego sukcesy, jak i wyzwania oraz problemy, z którymi musi się na co dzień mierzyć. W repertuarze festiwalu zobaczymy liczne filmy oparte na historiach kobiet, które musiały zawalczyć o to by ich głos nie odbił się od muru kultury patriarchatu. Ich dokonania często zostawały przemilczane, a historie czekały długo aby ujrzeć światło dzienne. To właśnie kobiety-pionierki, brnęły pod prąd i stanowczo torowały swoje własne ścieżki, otwierając możliwości dla kolejnych pokoleń.

Na festiwalu będziemy mieli również okazję do wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych, które będą kontynuować temat walki kobiet o swoje miejsce i głos w społeczeństwie. Jeden z tych paneli będzie poprowadzony przez Maję Chitro, szefową działu kultury w ELLE, która zajmie się tematem "Kobiety, muzyka i artystki w zmaskulinizowanym świecie muzyki i sztuki".

"Niech kanarek śpiewa" w reżyserii Alison Ellwood

Dynamiczny i bogaty w muzykę portret amerykańskiej piosenkarki Cyndi Lauper. Lauper miała 30 lat, gdy osiągnęła światowy sukces. Od najmłodszych lat wiedziała, że jej przeznaczeniem jest muzyka. W dokumencie widzimy małą Cindy, śpiewającą i naśladującą Beatlesów, jak i najważniejszych muzyków jej pokolenia, na przykład Boy’a George’a, który opowiada o jej niepowtarzalnym talencie muzycznym i unikalnym brzmieniu. Dowiadujemy się jak wykorzystywała swoją sławę aby szerzyć wiedzę na temat emancypacji, aborcji, rasizmu i dyskryminacji płciowej. Jej przebój, pod tytułem “Girls Just Want to Have Fun”, został określony przez feministkę Glorie Steinem jako “hymn młodych feministek”. Tekst piosenki do dzisiaj rezonuje z kobietami, zachęcając nas do odrzucania oczekiwań społecznych i nawołuje do swobody cieszenia się w pełni życiem bez dostosowywania się do tradycyjnych ról społecznych. Z kolei piosenka “True Colors”, stała się czymś na kształt hymnu społeczności LGBT+. Lauper była głosem swojego pokolenia, jako aktywistka walczyła o prawa ludzi marginalizowanych i alienowanych przez społeczeństwo.

Film zaprasza widza za kulisy jej zawodowego i prywatnego życia, przedstawiają okres jej dorastania na Brooklynie i bujnej młodości w dzielnicy Queens, gdzie zaczynała korzenić się jej kariera. Będziemy mogli zobaczyć dotychczas nieopublikowane materiały archiwalne, wywiady, fotografie i domowe filmy, które śledzą jej artystyczny rozwój i występy na scenie.

 

"W ogniu. Historia Anity Pallenberg" w reżyserii  Alexis Bloom, Svetlana Zill

“W Ogniu. Historia Anity Pallenberg” ukazuje świat legendarnej muzy Rolling Stones’ów. Znana jako ikona stylu i “It Girl” lat 60 i 70, spędzała swój wolny czas w Nowym Jorku w Fabryce Andy’go Warhol’a. Była ekscentryczna i przebojowa. Scarlett Johanson dostarcza głos dla Anity Pallenberg, bazując na słowach jej nieopublikowanej autobiografii. Film obrazuje jej życie w powojennych Niemczech, karierę modelki i aktorki, i to w jaki sposób stała się muzą, Keith’a Richards’a inspirując go do napisania “Gimme Shelter” i Micka Jaggera do nagrania “You Can’t Always Get What You Want”.

Dokument demaskuje branże muzyczną i to w jaki sposób, pomimo opresyjnego seksizmu, to kobiety w dużej mierze kształtowaly i inspirowały jej rozwój. Tak jak potwierdza Keith Richards w filmie, mówiąc: “Nie mogłem nadążyć za Anitą”. Żyła na krawędzi, miała rock-n-rollową, wolną dusze, i wywierała ogromny wpływ na kulturę i muzykę swoich czasów. W dokumencie zobaczymy również dzieci Pallenberg, Angelę i Marlon’a Richardsów, jak i modelkę Kate Moss, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami i historiami z tamtych lat.

"Stracony weekend. Historia miłosna" w reżyserii Eve Brandenstein, Richard Kaufman, Stuart Samuels

To historia romansu i pierwszej miłości, opowiedzianej dopiero po 50 latach. „Miałam 23 lata i moim pierwszym chłopakiem był John Lennon” – to słowa May Pang, która diametralnie wpłynęła na twórczość ex-Beatles’a. Film eksploruje 18- miesięczny związek Lennona i Pang, asystentki Yoko Ono, który miał potrwać zaledwie jeden weekend. To Yoko Ono zaproponowała młodej Pang, żeby umówiła się z Lennonem, chcąc odświeżyć ich związek. To co nastąpiło dalej było najbardziej produktywnym okresem życia artysty, podczas którego wydał albumy “Walls and Bridges” i “Mind Games”, oraz współpracował z największymi gwiazdami sceny muzycznej jak Elton John i David Bowie. May pomogła również Johnowi pogodzić się z swoim synem Julianem, który również występuje w filmie. W dokumencie zobaczymy między innymi takie postacie jak Mick Jagger, AliceCooper i Paul’a McCartney’a, a May opowiada o całej tej historii z świeżej i unikalnej perspektywy 23-latki, która doświadcza swojej pierwszej, niezapomnianej miłości.

"Obsesja światła" w reżyserii Zeva Oelbaum, Sabine Krayenbühl

“Obsesja Światła” jest filmem o transformacji artystki, ścieżkach medytacji nad wykorzystywaniem światła i, szerzej, obsesji tworzenia. Odkrywa przed nami świat Amerykanki Loïe Fuller, nietuzinkowej tancerki, która zrewolucjonizowała kulturę wizualną XX wieku. Była mistrzynią w wykorzystywaniu światła na scenie, nadawała każdej swojej choreografii nowatorski, niepowtarzalny wymiar. W dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, dokument ujawnia ogromny wpływ Fuller na współczesnych artystów, w tym Taylor Swift, Red Hot Chili Peppers i Shakiry.

Pionierka tańca współczesnego, Fuller, stworzyła niepowtarzalny styl, łącząc ze sobą taniec, ruch i tkaninę. Nieustannie walcząc z falą imitatorów, Fuller była pierwszą tancerką, która dążyła do zastrzeżenia praw autorskich swoich choreografii już w 1893 roku. Wywarła ogromny wpływ na wielu artystów w kręgach sztuki, jak i mody. W dokumencie wypowiedzą się między innymi, projektantka mody Iris van Herpen i artysta William Kentridge.

„Nie jesteś sama” w reżyserii Karoliny Lucyny Domagalskiej

W filmie „Nie jesteś sama” w reżyserii Karoliny Lucyny Domagalskiej, poznajemy bliżej Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę – przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team. Dziewczyny odbierają telefon pomocowy i chwalą się na TikToku, że umożliwiają 100 aborcji dziennie, szokując hasłem „Aborcja jest OK!”. 

Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mało kto rozumie, że ich prowokacyjny styl to walka ze stygmą aborcyjną, a w tle toczy się batalia o wolność i zdrowie kobiet. Jednak po wyroku wydanym przez Trybunał Konstytucyjny, praktycznie zakazującym dokonywania aborcji, ich grupa staje się symbolem społecznej rewolucji, a numer infolinii skandują tysiące ludzi podczas  protestów odbywających się w całej Polsce. Niszowa wcześniej działalność staje się coraz bardziej niebezpieczna, znajdując się nagle w centrum zainteresowania – nie tylko mediów, ale również prokuratury. Jedna z nich, Justyna staje przed sądem za „pomoc w aborcji”. W momentach wyczerpania i rozpaczy dziewczyny ratują się poczuciem humoru i wzajemnym wsparciem, a potem stają na posterunku z pytaniem "jak mogę Ci pomóc"? 

Festiwal odbędzie się równolegle w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. A następnie od 21 maja rozpocznie się festiwal online na mdag.pl.