Motywacja do treningu: jak ją znaleźć?

Motywacja do treningu to coś, co powinien znaleźć w sobie każdy entuzjasta ćwiczeń fizycznych. "Boom" na zdrowy styl życia trwa już od jakiegoś czasu. Coraz więcej osób zaczyna pilnować tego, co je, a bierny odpoczynek ochoczo zamieniamy na aktywny. Problem w tym, że moda jest zjawiskiem o ściśle określonym "cyklu życia" - dziś na topie jest bycie fit, za rok coś innego skradnie serca mas. Na placu boju, czyli w tym przypadku w siłowni lub w fitness klubie, zostaną tylko ci, którzy zdążą znaleźć choćby odrobinę samozaparcia. 

  1. Zrób pierwszy krok w nieznane. "Kiedyś", "już niedługo", "za kilka dni" - ręka do góry, kto z czytających wciąż okłamuje się, że już niebawem nadejdzie pierwszy dzień nowego, lepszego życia? Strach przed zmianami jest całkowicie zrozumiały. Rozpoczęcie treningów wymaga przecież znacznego przemodelowania swoich przyzwyczajeń i nawyków. To, co nie zostało przez nas jeszcze odkryte, zwykle wzbudza lęk, który staramy się zagłuszyć obietnicami, składanymi samym sobie. Nie, ten dzień nie nadejdzie, jeżeli nie weźmiesz się w garść i po prostu nie zaczniesz ćwiczyć. Zaciśnij więc zęby i rusz przed siebie. Przekonasz się, że straszny jest tylko ten malowany diabeł.
  2. Obieraj wyższe cele. Jeżeli twoją jedyną motywacją do treningów jest chęć zgubienia kilku centymetrów tu i ówdzie, jest bardzo prawdopodobne, że ochota na wylewanie z siebie siódmych potów szybko ci przejdzie. Dlaczego? To proste - dojdziesz do słusznego wniosku, że wysportowana sylwetka nie stanowi jedynego kanonu piękna. Zamiast tego, postaw sobie wyższe cele. Najlepsza motywacja do ćwiczeń i diety to zdrowie i właśnie to powinien być twój cel nr 1. Wytrzymaj kilka miesięcy, a przekonasz się, jak bardzo posłużyła ci zmiana złych nawyków na dobre. Gdy poczujesz różnicę, prawdopodobnie nie zgubisz już motywacji.
  3. Małe sukcesy cieszą, porażki demotywują. Osoby początkujące często popełniają zasadniczy błąd - stawiają sobie cele, które na początku są niemożliwe do zrealizowania. W rezultacie, szybko zniechęcają się do dalszych treningów. Czy nie lepiej wyznaczać sobie małe cele? Gdy uda ci się je osiągnąć, przekonasz się, że cieszą tak samo, jak wielkie sukcesy. Nie zmuszaj się np. do godzinnego treningu siłowego. Na początek możesz zacząć choćby od jogi.
  4. Złap bakcyla. Czyli po prostu, uczyń z treningów swoje hobby. Zapisz się do internetowych grup dyskusyjnych, zamiast ćwiczyć w domu, kup karnet do fitness klubu. Przekonasz się, że zapał jest zaraźliwy, a gdy już podłapiesz tego bakcyla, nie zdołasz się wyleczyć.
  5. Zrób bilans zysków i strat. Zwątpienie może pojawić się na każdym etapie przygody ze sportem, zwłaszcza gdy widzisz, jak twoi znajomi bawią się do rana w klubie i zajadają dania, które wypadły z twojego jadłospisu. W takiej sytuacji, sporządź dwie listy. Na jednej wymień wszystko, co twoim zdaniem odebrały ci treningi, a na drugie - to, co pozwoliły ci zyskać. Zapewniamy, że ta druga będzie o wiele dłuższa, a to z pewnością przywróci ci nadwątlone siły. 

Motywacja do ćwiczeń: cytaty

Motywacja do ćwiczeń jest czymś, co musimy nabyć. Nikt przecież nie urodził się odpowiednio zmotywowany. Wielcy nie stali się wielkimi w jeden dzień. Sukces oznaczał w ich przypadku lata wyrzeczeń, poświęceń i pokochania katorżniczej pracy. Niejednokrotnie stawali w obliczu zwątpienia. Ale to oni mogą dziś nazwać się zwycięzcami, bo osiągnęli to, co było ich celem, a to dlatego, że potrafili znaleźć w sobie samozaparcie. Co na temat motywacji mówią gwiazdy sportu? Poniżej zamieszczamy kilka cytatów, które natchną cię do jeszcze cięższej pracy nad sobą:

- "Ból jest przemijający, a skutki rezygnacji pozostają na zawsze" - Lance Armstrong,

- "Motywacja do wygranej jest ważna, ale motywacja do przygotowania się jest niezbędna" - Joe Paterno,

- "Zanim coś osiągniesz, musisz czegoś od siebie oczekiwać" - Michael Jordan.