Wiele osób, chce zacząć zmiany, ale nie wie od czego. Najczęściej wybieranymi aktywnościami są treningi fitness, siłownia, taniec, czy bieganie i jazda na rowerze. Każda z nich jest skuteczna, warto jednak stawiać na zbilansowany program ćwiczeń. Wówczas efekty są najlepsze. Kobiety często boją się siłowni. Chcą spalić tkankę tłuszczową, ale obawiają się nadmiernego przyrostu mięśni. Ćwiczenia siłowe są jednak bardzo ważnym elementem treningu, bowiem uaktywniają więcej mięśni potrzebnych do utrzymania równowagi i kontroli ciała. Są także efektywniejsze w kształtowaniu figury. Aerobik z kolei jest doskonałym sposobem na odstresowanie przy muzyce. Poza tym podczas godziny intensywnych ćwiczeń, jesteśmy w stanie spalić około 300-400 kcal.

Ćwiczenia aerobowe są podstawą w procesie odchudzania. Ich głównym celem jest zwiększenie aktywności serca i płuc oraz ilości tlenu we krwi. Warto postawić na jogging, jazdę na rowerze, pływanie, taniec, czy aerobik. Trenerzy polecają wykonywanie ćwiczeń aerobowych przynajmniej dwie godziny tygodniowo.

Jeśli wybierzesz aerobik

Regularny aerobik oznacza wysiłek, do którego nasze ciało szybko się przyzwyczaja. Oznacza to, że po jakimś czasie trening nie jest już dla niego żadnym wyzwaniem. Największe efekty zobaczysz na początku, później proces tracenia na wadze znacznie zwolni.

Praca z ciężarami ma ten plus, że możemy wciąż podnosić sobie poprzeczkę w postaci większej liczy powtórzeń serii i obciążenia. Zmuszamy w ten sposób mięśnie do coraz cięższej pracy. Najszybszym sposobem, aby naturalnie przyśpieszyć metabolizm jest zwiększenie masy mięśniowej. Wszystko dlatego, że szybciej spalamy wtedy tkankę tłuszczową  - tłumaczy Andrzej Bogdał, trener osobisty i manager w klubie Fitness Maximus w Rudzie Śląskiej.

Poza tym aerobik jest dla grupy. Nie został skonstruowany dla twoich indywidualnych potrzeb. Na siłowni możesz poprosić trenera o rozpisanie planu treningowego dostosowanego do twoich celów.

Trening siłowy jest także niezmiernie ważny jeśli chodzi o ujędrnianie skóry - dodaje Andrzej Bogdał. Żadne inne ćwiczenia nie wpłynął tak dobrze na jej wygląd. Często bowiem zdarza się, że po zrzuceniu kilku lub kilkunastu kilogramów, skóra przestaje być elastyczna, zalegają na niej fałdy, z którymi trzeba będzie się uporać właśnie na siłowni.

Podsumowując - niezależnie od tego jaki trening wybierzesz, pamiętaj będzie on skuteczny tylko wtedy, gdy człowiek jest świadomy swoich możliwości i skrupulatnie podnosi sobie poprzeczkę.

ĆWICZ BEZPIECZNIE - UBEZPIECZENIA SPORTOWE >>