Kobiety zapadają na Hashimoto aż 10 razy częściej niż mężczyźni. Dziś to choroba na tyle powszechna, że przyznają się do niej nawet gwiazdy i modelki. Na Hashimoto cierpi między innymi Gigi Hadid, Maffashion czy Marta Dyks. Wszystkie w wywiadach podkreślają, jak przełomowa była dla nich decyzja o zmianie diety. Ta ostatnia w rozmowie z ELLE zdradziła, że wykreśliła z jadłospisu gluten i laktozę. Według specjalistów mogą one (choć nie muszą u wszystkich) nasilać stan zapalny w organizmie i w ten sposób zaostrzać objawy Hashimoto. Ale to nie jedyna grupa produktów, których lepiej unikać przy stwierdzonej chorobie tarczycy. Co jeszcze może pogarszać twoje samopoczucie?

1. Co wykluczyć z diety przy Hashimoto: białe pieczywo

Pszenny chleb i bułki mogą szkodzić nie tylko ze względu na dużą zawartość glutenu. Przy Hashimoto gluten warto ograniczyć, ale jeśli nie masz celiakii nie musisz go usuwać z diety całkowicie – inaczej jest z węglowodanami prostymi, w które obfituje białe pieczywo. Mają one wysoki indeks glikemiczny, który powoduje duże wahania cukru we krwi, a to z kolei przekłada się na zaostrzenie dolegliwości. Przestrzeganie diety o niskim IG to podstawa w walce z chaosem hormonalnym w twoim organizmie.

Co zamiast? W zastępstwie białego pieczywa sięgaj po chleb razowy i bułki pełnoziarniste.

2. Co wykluczyć z diety przy Hashimoto: krowie mleko

Większość lekarzy zaleca pacjentom z Hashimoto odstawienie mleka krowiego. Zawiera ono dużą ilość laktozy, której nietolerancja częściej występuje u osób z zaburzeniami tarczycy.

Co zamiast? Jest obecnie tak dużo alternatyw dla zwykłego mleka, że nie powinno ci go specjalnie brakować w diecie. Możesz zastąpić go mlekiem roślinnym (oprócz sojowego) oraz jeść fermentowane produkty mleczne, takie jak kefiry, jogurty, maślanki.

3. Co wykluczyć z diety przy Hashimoto: zieloną herbatę

Zła wiadomość dla wielbicieli aromatycznej senchy – zielona herbata może dodatkowo nasilać objawy Hashimoto. Wszystko dlatego, że zawiera duże ilości katechin i flawonoidów, które zmniejszają wchłanianie jodu, pierwiastka kluczowego dla zdrowia tarczycy.

Co zamiast? Niestety czarna herbata i kawa nie są dobrą alternatywą. Najzdrowszym rozwiązaniem jest popijanie w ciągu dnia wody mineralnej z cytryną i naparów ziołowych. Jeśli potrzebujesz pobudzenia, postaw na yerba mate lub sok z buraka.

4. Co wykluczyć z diety przy Hashimoto: cukier

Cukier zaostrza stan zapalny w organizmie, a poza tym wywołuje duże skoki insuliny, dlatego mając Hashimoto zdecydowanie powinnaś wyeliminować go z diety. Dotyczy to nie tylko dosładzania potraw czy wypieków, ale także spożywania gotowych słodkości, napojów gazowanych itd.

Co zamiast? Dobrym zamiennikiem cukru jest ksylitol. Ma 40% mniej kalorii i 10 razy niższy indeks glikemiczny. Smakuje też podobnie jak zwykły cukier.

5. Co wykluczyć z diety przy Hashimoto: warzywa kapustne

Niestety – ani ultrazdrowy jarmuż, ani zielony brokuł nie są wskazane w diecie osób z Hashimoto. Podobnie jak inne warzywa z tej samej grupy, czyli kapusta, kalafior, brukselka. Zawierają goitrogeny, czyli substancje zaburzające wchłanianie jodu, który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Uwaga: dużo goitrogenów mają też szpinak i soja, dlatego z diety przy Hashimoto odpada również tofu.

Co zamiast? Możesz jeść w umiarkowanych ilościach inne strączki, np. fasolę, bób, soczewicę. Bez obaw sięgaj po sałaty, warzywa korzeniowe, cukinię, dynię, paprykę, pomidory, awokado.

Przestrzeganie ściśle diety eliminacyjnej może być wyzwaniem, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług dietetyka albo wybór cateringu dietetycznego. Wiele firm tego typu, np. Maczfit, oferuje specjalne menu dla osób z Hashimoto – posiłki na każdy dzień ustalane są przez dietetyka, który zadbał o ich odpowiedni indeks glikemiczny i skład pozbawiony prozapalnych produktów. Dodatkowo, decydując się na taką opcję łatwo schudniesz, ponieważ możesz wybrać dzienną kaloryczność diety (zaczyna się już od 1000 kcal). Przy Hashimoto sprawdzi się także pakiet No gluten & lactose, czyli dieta pozbawiona glutenu i laktozy. Sprawdź przykładowe menu:

Czytaj też: Jak rozpoznać chorobę Hashimoto? 5 objawów