Hashimoto to jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych. Zmaga się z nią 6% dorosłych, ale dotyka głównie 5% kobiet. Przy Hashimoto organizm atakuje własne narządy produkując przeciwciała, w tym przypadku tarczycę, stopniowo niszcząc ten gruczoł. Częściej występuje również u pacjentów cierpiących już na inne choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, celiakię, niedokrwistość Addisona i Biermera). Składniki potrzebne do produkcji hormonów tarczycy to: selen, cynk, jod, tyrozyna, adaptogeny np. ashwaganda, cytrynowiec chiński

Co jeść i jak jeść przy Hashimoto?

Najważniejsza jest racjonalna zbilansowana dieta, bez skrajnych restrykcji kalorycznych i węglowodanowych na co dzień. Głodówki, nadmierne ograniczenia stosowane zbyt długo mogą przyczynić się do pogłębienia choroby i zmniejszenia produkcji hormonów co zwiększy tendencję do tycia. Trzeba jeść zdrowe węglowodany i zminimalizować spożycie warzyw kapustnych. Wielu dietetyków zaleca też ograniczenie w diecie glutenu, nabiału oraz warzyw psiankowatych (pomidory, bakłażan, ziemniaki, papryka). Na czarną list należy wpisać produkty sprzyjające stanom zapalnym, np. wysoko przetworzoną żywność, cukier, używki, produkty cukiernicze, produkty typu fast-food.

Wraz z Pauliną Jamrozik  z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS przygotowaliśmy jadłospis na 1 dzień dla osoby cierpiącej na Hashimoto:

Śniadanie
Pasta z awokado z jajkiem: awokado rozgnieść widelcem w misce, wymieszać z drobno posiekanym jajkiem i skropić cytryną, można przyprawić czosnkiem, bazylią, oregano, pieprzem, szczyptą soli.

 

Przekąska
Żółty koktajl - do pracy (bez dodatku żółtek) lub okołotreningowy (przed- doda energii, po-zregeneruje)

Autor: Paulina Jamrozik z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS

 

 

 


Obiad

 

Indyk z pieczonymi batatami w piekarniku, surówka z selera korzeniowego i jabłka z olejem. Zioła do smaku: kurkuma, bazylia, czosnek.

Autor: Paulina Jamrozik z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS

 

 


Kolacja
Sałatka z warzywami i jajkami przepiórczymi z sosem z oliwy, czosnku, bazylii i soku z cytryny

 

 

Autor: Paulina Jamrozik z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS

Zalecenia dietetyczne oraz dieta powinny być dostosowane do każdego indywidualnie. Zwłaszcza gdy przy Hashimoto współistnieją inne choroby. Wówczas zalecenia żywieniowe mogą się krzyżować. Wprowadzając farmakoterapię oraz dietę warto regularnie wykonywać badania kontrolujące zmiany (ok 3 miesiące) aby aktualizować dawki spożywanych hormonów oraz dietę.