1. Jedz po 18. Dlaczego? Jeśli chodzisz spać po 22 i wstajesz ok. 6-7, nie trudno policzyć, że między kolacją a śniadaniem masz ponad 8 godzinną przerwę. Twój organizm odbiera to jako głodówę i zaczyna się bronić. W rezultacie spowalnia metabolizm i zaczyna gromadzić zapasy tłuszczu na później.

2. Polub chili. A także inne pikantne przyprawy, jak pieprz caynenne czy imbir. Dowiedziono, że podkręcają metabolizm. Ale stosuj je z umiarem i nie dorzucaj garściami do każdego posiłku, aby nie podrażnić żołądka.

3. Zrezygnuj z nabiału. A przynajmniej go ogranicz, zwłaszcza jeśli przekroczyłaś 30-stkę albo właśnie się do niej zbliżasz. Organizm zaczyna wtedy trudniej trawić laktozę zawartą w mleku, jogurcie czy twarogu. Skutkuje te silniejszym gromadzeniem się wody, wzdęciami brzucha i zwiększeniem jego obwodu.

4. Pamiętaj o kardio. Bieganiu, rowerze czy pływaniu. Minimum 2-3 razy w tygodniu. To właśnie one pobudzają najsilniej spalanie tkanki tłuszczowej, a nie siłownia czy pilates.

5. Ogranicz tłuszcz. Nawet ten dobry, jak oliwa z oliwek czy znajdujący się w tłustych rybach. Zwłaszcza gdy chcesz szybko zrzucić zbędne kilogramy. W zbyt dużej ilości w diecie sprzyjają tyciu.

6. Zwracaj uwagę na wielkość posiłków. Jeśli jesz 5 razy dziennie, pamiętaj, że posiłki nie powinny być tej samej wielkości. A drugie śniadanie i przekąska przed kolacją raczej symboliczne, jak owoc czy garść orzechów.

7. Owoce tylko do 15. Tego zdania jest wielu dietetyków. Jedzone wieczorem, według nich, bardziej sprzyjają tyciu.

8. Pij dużo wody. Przynajmniej 1,5 litra dziennie. Brzmi jak banał, ale tylko wtedy będziesz mieć właściwy metabolizm i nie będziesz tak łatwo tyć.

9. Nie rozgrzeszaj się sportem. Zjadasz tabliczkę czekolady, a potem biegniesz na siłownię, żeby to odpokutować? Błąd. Zdrowe i zbilansowane jedzenie ma dużo większe znaczenie niż aktywność fizyczna.

10. Jedz mądrze słodycze. Jeśli nie możesz się powstrzymać od batonika, nie jedz go na drugie śniadanie, ale dopiero po obiedzie. Poziom glukozy jest wtedy stabilny i organizm tak łatwo nie zamieni go na tkanke tłuszczową.