Czy restrykcyjne diety wyniszczają organizm? A może są w stanie skutecznie go odmłodzić? Chociaż od lat spotykamy się z różnymi opiniami na ten temat, ostatnie badania naukowe wykazują, że ograniczenie kalorii w diecie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nie chodzi tu wyłącznie o szczuplejszą sylwetkę. Niskokaloryczne diety przyczyniają się do długowieczności i młodszego wyglądu z upływem lat. Do takich wniosków doszedł zespół badaczy z National Institute on Aging, który zbadał nawyki żywieniowe rekordowo długo żyjącego szympansa. Małpie w wieku 16 lat zmniejszono kaloryczność diety o 30%, czego pozytywnym skutkiem było dożycie przez nią 43 lat. 

Teorię potwierdzili naukowcy z University of Southern California podkreślając, że nie oznacza to "wiecznego przebywania na głodówce". Wystarczy odżywiać się normalnie i co miesiąc robić sobie kilkudniowy post, by dać odpocząć układowi trawiennemu oraz lepiej się poczuć. Wskazane są więc lekkie głodówki, "detoksy sokowe" czy modny zupping, trwające od jednego do trzech dni. Skuteczny może być także Intermittent Fasting (dowiedz się więcej >>), czyli dieta 16:8, powtarzana co trzy miesiące. Ważne, by na niskokalorycznej diecie nie przebywać cały czas, gdyż to może prowadzić do anoreksji, która zamiast pomagać, wyniszcza organizm. 

Jak powinna wyglądać zdrowa, niskokaloryczna dieta? Jej podstawą jest jedzenie niewielkich posiłków pięc razy w ciągu dnia, w odstępstwie trzech godzin. Dania powinny być skomponowane głównie z warzyw, owoców oraz energetycznych składników, jak nasiona, orzechy, naturalne oleje czy białko pochodzenia zwierzęcego. Nie powinno w nim brakować żadnych witamin ani odżywczych pierwiastków. Tak skomponowane menu nasyca organizm, chociaż nie obciąża układu trawiennego.

Dieta redukcyjna - ZASADY >>