5 błędów, które spowalniają metabolizm

Stres, brak snu, nieodpowiednia dieta - to najczęstsze przyczyny problemów z nadwagą. Jednak czynników negatywnie wpływających na metabolizm może być znacznie więcej. Należą do nich z pozoru niewinne nawyki żywieniowe, o których szkodliwości nie mamy pojęcia. Co zrobić, by poprawić przemianę materii? Radzimy nie stosować się do restrykcyjnych zasad i na pierwszym miejscu mieć na uwadze zdrowie. W końcu to, co jemy i pijemy ma wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i wygląd oraz samopoczucie. Najlepszym sposób, by podkręcić metabolizm? Codzienny ruch połączony z racjonalną dietą to kombo przynoszące prawdziwe rezultaty! Sprawdź, jak poprawić swoją rutynę, by ciało zaczęło z Tobą współpracować! 

Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów:

1. Błędy, które spowalniają metabolizm: nieregularne jedzenie

5 błędów, które spowalniają metabolizm, fot. Fotolia

Głodówki nie są dobrym sposobem na to, by przyśpieszyć metabolizm. Spożywanie małej ilości kalorii w ciągu dnia grozi rzuceniem się na lodówkę przed snem (i nieuchronnym efektem jo-jo!) oraz deficytem energetycznym. Zamiast przysparzać sobie kłopotu, zacznij jeść 5 razy w ciągu dnia, co 3 godziny, by stymulować przemianę materii i nie narzekać na brak energii! Ten nawyk dodatkowo pomoże Ci zwalczyć słabość do niezdrowych, słodkich przekąsek. 

 

 

 

2. Błędy, które spowalniają metabolizm: posiłki ubogie w białko

5 błędów, które spowalniają metabolizm, fot. Fotolia

Tłuszcz zmagazynowany w ciele nie zamieni się cudownym sposobem w mięśnie, jeśli poza ruchem nie będziesz dostarczać organizmowi białka. Bez obaw, ten składnik diety nie sprawi, że radykalnie przybierzesz na masie. Przeciwnie, dzięki niemu podkręcisz swój metabolizm i szybko zrzucisz zbędne kilogramy! Śmiało wplataj w każdy swój posiłek orzechy, nasiona, strączki, ryby, chude mięso oraz bogaty w białko nabiał. Za ich sprawą spalisz więcej kalorii w ciągu dnia! 

 

 

 

3. Błędy, które spowalniają metabolizm: unikanie węglowodanów

5 błędów, które spowalniają metabolizm, fot. Fotolia

Chcesz schudnąć, więc radykalnie odcinasz się od węglowodanów? Najpierw dowiedz się, które są dla Ciebie złe, a które wręcz powinnaś wpleść do jadsłospisu, z ogromną korzyścią dla figury. Low carb nie sprawdza się na dłuższą metę, szczególnie gdy na co dzień uprawiasz sport! Rezygnacja z węglowodanów niesie ze sobą ryzyko zakwaszenia organizmu i brak energii do wykonywania ćwiczeń. Pilnuj więc, aby na Twoim talerzu większą część zajmowały surowe i gotowane na parze warzywa, zielone liście sałat, produkty z pełnego ziarna. Co ma iść w odstawkę? Mąka pszenna i fast food!

 

 

 

4. Błędy, które spowalniają metabolizm: rezygnacja z nabiału 

5 błędów, które spowalniają metabolizm, fot. Fotolia

Dużo mówi się o szkodliwości produktów mlecznych, powodujących alergie i niestrawności. Ale czy powinno ich zabraknąć w Twojej diecie? Rezygnacja z jogurtów to duży błąd! Bowiem to za sprawą zawartych w nich probiotyków nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje, a organizm zostaje nasycony na dłużej. Nie odmawiaj sobie więc mlecznych produktów fermentowanych - niech na Twoją uwagę zasłuży np. kefir. Dzięki takim składnikom diety nie tylko wspomożesz metabolizm, ale i szybciej zbudujesz mięśnie! 

 

 

 

5. Błędy, które spowalniają metabolizm: odcięcie cukrów

5 błędów, które spowalniają metabolizm, fot. Fotolia

Słodycze nie pomagają w odchudzaniu, za to ich radykalne odcięcie może powodować spadek energii i wzmożone sięganie po tłuste przekąski. Aby przyśpieszyć metabolizm, zrezygnuj z przysmaków ze sklepowej półki na rzecz tych wykonanych samodzielnie w domu, by zaspokoić swój apetyt bez wyrzutów sumienia i z korzyścią dla zdrowia. Postaw na gorzką czekoladę (o jak największej zawartości kakao), domowe masło orzechowe (polecamy nadziać nim daktyle!), praliny z płatków owsianych oraz morwę białą, czy suszoną żurawinę - te owoce nie powodują skoków cukru we krwi!