Dieta 1000 kcal - szybkie odchudzanie

Dieta 1000 kcal choć jest kontrowersyjna, ma sporą grupę zwolenników. Nic dziwnego! Dzięki niej w ciągu miesiąca można schudnąć nawet do 6 kilogramów! Ten sposób odżywiania się nie wyklucza spożywania białek, tłuszczów i węglowodanów, jednak jemy je w ograniczonej ilości. Ważne, by w trakcie trwania diety postawić na pięć niewielkich, lecz regularnych posiłków, które mają dodawać ciału energii. Jedzenie co trzy godziny posiada dwie zalety - podkręca metabolizm i zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu głodu. Szybkie odchudzanie nie musi być męką czy przechodzeniem przez głodówkę, a przyjemnym doświadczeniem kulinarnym. Dowiedz się co jeść oraz jak odpowiednio organizować posiłki, by osiągnąć wymarzone rezultaty. I pamiętaj - niskokaloryczna dieta sprawdza się na miesiąc, ale nie jest sposobem odżywiania się na całe życie. 

Przykładowy jadłospis na diecie 1000 kcal >>

5 zasad diety 1000 kcal:

1. Dieta 1000 kcal: co jeść?

Dieta 1000 kcal na odchudzanie, fot. Fotolia

Dieta 1000 kcal zakłada spożywanie produktów o niewielkim indeksie glikemicznym i niskiej kaloryczności. Jakie składniki powinny znaleźć się na twoim talerzu? Przede wszystkim te bogate w błonnik (który na długo zaspokaja apetyt), jak płatki owsiane, ryż brązowy, komosa ryżowa czy gruboziarniste kasze. Oprócz niego warto wprowadzić do menu chude mięsa i mleko o niskiej zawartości tłuszczu, ryby morskie, warzywa oraz owoce, które nie zawierają zbyt wiele cukru. Podstawą jest również woda - należy pić minimum 2,5 litra w ciągu dnia! Warto przygotowywać sobie napar z przegotowanej wody, cytryny oraz pieprzu cayenne. Pobudza trawienie, nie odwadnia i dodaje energii, podobnie jak kawa. 

 

2. Dieta 1000 kcal: czego unikać?

Dieta 1000 kcal na odchudzanie, fot. Fotolia

Na miesiąc trwania niskokalorycznej diety powinnaś wykluczyć z menu tłuste produkty. Mowa o ciężkostrawnych mięsach, wędlinach i przetworach mlecznych. Koniecznie zrezygnuj z fast foodów i słodyczy, smażenia, słodzenia cukrem, spożywania produktów mających w składzie pszenicę. Śmietanę zastąp jogurtem naturalnym a ketchup koncentratem pomidorowym. Nie jedz produktów instant, zamiast gotowych sosów vinegret skrapiaj sałatkę oliwą lub octem jabłkowym. Unikaj solil. Jedz lekkie potrawy przyrządzone na parze albo w piekarniku. Niech na twoim talerzu przeważa białko, błonnik i warzywa!

 

3. Dieta 1000 kcal: jak układać posiłki? 

Dieta 1000 kcal na odchudzanie, fot. Fotolia

Założeniem diety 1000 kcal jest dostarczanie ciału mniej kalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Ten deficyt sprawia, że tracimy kilogramy, w pierwszym tygodniu "chudnąc" z nagromadzonej w nas wody. Następnie organizm zaczyna spalać nagromadzony w nim tłuszcz. Układając pięć regularnych posiłków dziennie mądrze rozłóż ich kaloryczność. Pierwsze śniadanie powinno mieć ok. 200 kcal, następny posiłek 150 kcal, obiad 350 kcal, podwieczorek 100 kcal i kolacja 200 kcal, przy czym należy zjeść ją do godziny 19. Niskokaloryczna dieta spowalnia metabolizm, dlatego ważne jest, by przyśpieszyć go odpowiednimi składnikami. Wzbogacaj swoje potrawy w pestki słonecznika i dyni, siemię lniane, imbir, natka pietruszki, pieprz cayenne, jogurt naturalny, ananasa bogatego w bromelinę czy świeżo wyciśnięte warzywne soki. 

 

4. Dieta 1000 kcal: co trenować?

Dieta 1000 kcal na odchudzanie, fot. Fotolia

Dieta 1000 kcal nie dostarcza ciału wystarczająco energii, by móc łączyć ją z ciężkim wysiłkiem fizycznym. Przez miesiąc jej trwania ogranicz swój ruch do spacerów lub lekkiej gimnastyki, np. jogi, pilatesu. Aby po pięciu tygodniach odżywiania się  w taki sposób nie nabawić się efektu jo-jo, należy zwiększyć kaloryczność menu do 1200-1500 kcal dziennie. Proste ćwiczenia w domu z użyciem ciężaru własnego ciała, jak brzuszki, deski, unoszenie nóg do góry z pozycji deski czy przysiady, korzystnie wpłyną na stan twojej sylwetki. 

 

5. Dieta 1000 kcal: przykładowy jadłospis

Dieta 1000 kcal na odchudzanie, fot. Fotolia

Dieta dostarczająca ciału 1000 kcal dziennie powinna być urozmaicona. W posiłkach przeplataj wiele różnych składników, opierając się na sezonowych przysmakach. Wzbogacaj dania w sałatki - zapełniają talerz choć są niskokaloryczne, zapewniają apetyt na dłużej.

Śniadanie:

zielona herbata, kiwi, jogurt naturalny, dwie łyżki domowej granoli 

Drugie śniadanie:

plaster polędwicy z indyka, kromka chrupkiego pieczywa żytniego, liść sałaty, świeży ogórek, plaster pomidora, jabłko

Obiad:

10 dag piersi z kurczaka duszonej w ziołach na oliwie, 1/2 szklanki ryżu brązowego

Podwieczorek:

2 pomidory z twarożkiem lub trzy suszone śliwki

Kolacja:

1 szklanka soku pomidorowego, sałatka z tuńczykiem i kukurydzą z dwoma łyżkami kaszy pęczak