Nasiona chia znamy nie od dziś. To jeden z najpopularniejszych superfoods, pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Jest wartościowym źródłem kwasów omega 3 i omega 6, błonnika czy antyoksydantów, które przedłużają młodość. Przetestowałyśmy ten składnik w naszej diecie - odkryłyśmy, że przyspiesza porost włosów oraz faktycznie poprawia wygląd skóry. Chia są bombą witamin i minerałów, z powodzeniem zastępują jajka w wegańskich wypiekach. Dlaczego więc Unia Europejska zabroniła sprzedaży jogurtów lub deserów z dodatkiem tych nasion? 

W 2009 roku Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności ocenił, że spożywanie całych i mielonych nasion szałwii hiszpańskiej nie szkodzi zdrowiu ludzi, gdy stanowią one zaledwie 5% posiłku. Zadecydowano wtedy, że chia można dodawać wyłącznie do chleba. Z upływem lat ta liczba wzrosła do 10%, a produkt zaczęto dopuszczać w płatkach śniadaniowych, mieszankach orzechów, owoców. Z czasem modne stały się soki z nasionami chia, które stanowią szybką, zdrową przekąskę. Jednak nawet w nich maksymalne spożycie nasion w ciągu dnia wynosi 15 gramów (na 450 mililitrów soku). 

Co ze słynnymi puddingami chia na bazie jogurtów? Ta przekąska jest w Unii niedozwolona. Zamiast nasion kupimy desery z tapioki, która jest lekkostrawna i nie szkodzi w dużych ilościach. Same też powinnyśmy uważać na to, aby nie jeść zbyt dużej ilości nasion chia. Przypominamy, że ich objętość zwiększa się do dwunastu razy, gdy połączymy je z płynem. Żywność, do jakiej są dodane zyskuje więcej kalorii i tłuszczów oraz ekspresowo wypełnia żołądek.  Przez to, zamiast pomóc schudnąć, może raczej przyczynić się do otyłości, a nawet przeszkodzić w absorbowaniu cennych składników odżywczych z posiłku. Nadal trwają badania naukowe nad faktycznym wpływem nasionek na zdrowie. My polecamy częściej sięgać po nasze polskie siemię lniane i wybierać budyń na bazie tapioki. 

"Do czasu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu w UE nasion chia w jogurtach i deserach produkty te nie mogą być sprzedawane. Za wprowadzanie do obrotu nowej żywności bez uzyskania zezwolenia (...) mogą być zastosowane kary np. grzywny czy ograniczenia wolności" - przypomina Główny Inspektor Sanitarny.

Tapioka z masłem orzechowym i figą - PRZEPIS >>