Przepisy na fit wypieki to bardzo szeroki katalog możliwości, a wśród licznych receptur nietrudno znaleźć tę dopasowaną do swoich kubków smakowych. Z reguły pozbawione są one mąki pszennej, którą wypierają mielone orzechy, mąka ryżowa, kukurydziana lub różnego rodzaju kasze. Do masy dodaje się także warzywa, jak na przykład buraka, cukinię lub marchewkę. To znakomity deser lub słodkie drugie śniadanie, idealne do pracy lub dziecięcych śniadaniówek.

Ciasto bananowe fit - właściwości odżywcze

Banany to jedne z chętniej spożywanych owoców. Są sycące i zdrowe, dzięki czemu sprawdzają się jako składnik śniadań i domowych koktajli. Na ich bazie przygotować można również szybkie i smaczne ciasto fit.

Poniższy przepis na ciasto fit opiera się na połączeniu bananów, płatków owsianych oraz aromatycznych przypraw. Owoce są dobrym źródłem potasu odpowiedzialnego za obniżanie ciśnienia tętniczego. Są dość kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny, co powinni wziąć pod uwagę diabetycy. Dzięki obecności płatków owsianych, ciasto bananowe fit dostarcza błonnika pokarmowego. Jego smak różnicować można przyprawami i aromatami: cynamonem, prawdziwą wanilią, wiórkami kokosowymi. Ciekawym pomysłem jest dodatek siemienia lnianego - źródła cennych dla organizmu kwasów omega-3.

Ciasto bananowe fit - przepis

To jeden z przepisów na ciasta fit bez dodatku białego cukru. Jeśli owoce są bardzo słodkie, można zrezygnować również ze znajdującego się na liście składników miodu. Do przygotowania tego wypieku potrzebne będą:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • 4 dojrzałe banany
  • 3 jajka
  • 4 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu

Płatki owsiane zmielić w młynku na pył. Dodać do nich trzy banany, jajka, miód, sodę oczyszczoną i cynamon, a następnie dokładnie połączyć w blenderze na jednolitą masę. Ciasto przelać do keksówki wyłożonej papierem. Na wierzchu położyć przekrojonego czwartego banana, lekko wciskając go w masę. Można oprószyć cynamonem. Ciasto piec 35 minut w temperaturze 170 stopni.

Do masy dodać można posiekane orzechy, kawałki bananów, wiórki kokosowe, siemię lniane.

Fit ciasto czekoladowe - właściwości odżywcze

Ciasto czekoladowe kojarzy się z jednym z kulinarnych grzeszków, istnieją jednak sposoby, aby zamienić je w zdrowy i szybki fit deser. Wystarczy wykorzystać do tego celu... buraka. Smak warzywa nie jest mocno wyczuwalny, ale jego dodatek nadaje masie charakterystyczną wilgotną strukturę. To nie jedyna zaleta.

Mimo że burak nie zawiera wiele żelaza, przeciwutleniacze sprawiają, że spożywanie tego warzywa korzystnie oddziałuje na układ krwionośny i procesy krwiotwórcze. Znajdziemy w nim także kwas foliowy, wiele cennych witamin i składników mineralnych, a to wszystko przy niewielkiej kaloryczności. Ten przepis na fit ciasto uwzględnia również dodatek kakao, mąki kokosowej stanowiącej źródło błonnika oraz ksylitolu.

Fit ciasto czekoladowe - przepis

Brownie z buraka jest łatwe i szybkie w przygotowaniu. To zdrowe ciasto, które z pewnością zaskoczy gości. Do jego przygotowania potrzebne będą:

  • 50 dag ugotowanych wcześniej buraków
  • 1 szklanka mąki kokosowej
  • 1/2 szklanki ksylitolu
  • 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady o zawartości minimum 70% kakao
  • 3 jajka
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • sól

Buraki pokroić na mniejsze kawałki. Dodać do nich stopioną czekoladę, a następnie połączone suche składniki: mąkę, ksylitol, sodę, kakao i cynamon. Całość zmiksować - masa będzie bardzo gęsta. Rozprowadzić ją w foremce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie piec 30 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190 stopni.

Ciasto jogurtowe fit - właściwości odżywcze

Ciasta fit bez cukru przygotowywać można również na bazie jogurtu. W zależności od dobranych składników mogą one być lekkie i puszyste lub gęste, o strukturze przypominającej brownie. Najważniejsze, aby wybierać jogurt o dobrym składzie, pozbawiony konserwantów i sztucznych dodatków smakowych.

Jogurt naturalny to dobre źródło białka oraz wapnia. Dzięki zawartości probiotyków korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Polecany jest także osobom, u których często występują infekcje drożdżycowe. W cieście fit pojawiają się również owoce: nie tylko znakomicie smakują, ale dostarczają witamin. W poniższym przepisie zastosować można truskawki, brzoskwinie, jabłka, inne owoce sezonowe lub odsączone z mrożonki.

Ciasto jogurtowe fit - przepis

To przepis na ciasto jogurtowe fit z mąką kukurydzianą. Można zastąpić ją orkiszową lub pszenną, najlepiej pełnoziarnistą, kukurydziana jest jednak bezglutenowa i nadaje masie piękny, żółty kolor. Samo ciasto ma dość ciężką, gliniastą strukturę, ale jest niskokaloryczne - porcja zawiera około 150 kcal. W zależności od upodobań do masy dodać można również nieco cynamonu, kakao lub ziarenka z laski wanilii.

  • 15 dag mąki kukurydzianej lub pszennej
  • 200 ml jogurtu naturalnego, najlepiej greckiego
  • 4 jajka
  • 3 dag erytrolu - można zastąpić go ksylitolem, miodem lub cukrem, dostosowując ilość do własnych upodobań
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • owoce: sezonowe lub mrożone, wcześniej odsączone

Jajka dokładnie ubić z cukrem na pianę. Gotowa masa powinna być bardzo puszysta. Następnie wlać do niej jogurt naturalny i wymieszać: najpierw na wolnych obrotach miksera, później na szybszych. Powoli dodawać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, nie przerywając mieszania. W ostatnim etapie do masy dodać owoce i wymieszać je łyżką, nie miksując już. Owoce z mrożonki dobrze jest wcześniej obtoczyć w mące - tej samej, która używana jest do przygotowania ciasta. Masę przelać do wyłożonej papierem formy, a następnie piec 45 minut w temperaturze 170 stopni.