Zdrowe jedzenie nie oznacza monotonnego spożywania dań "bez smaku". Najważniejsze jest to, aby zapamiętać kilka prostych zasad i zacząć regularnie się do nich stosować. W ten sposób, bez katowania się dietami cud - stracimy na wadze, będziemy mogli cieszyć się dobrą kondycją skóry i włosów, podkręcimy metabolizm, a co najważniejsze - poczujemy się lepiej.

Zdrowe jedzenie: Warzywa bez ograniczeń

Duża objętość i zawartość błonnika zawarta w warzywach sprawia, że czujemy się bardziej syci, a spożywanie ich umożliwia regularną przemianę materii i ułatwia trawienie.

Zdrowe jedzenie: Przestań panierować

Mięso otoczone grubą panierką, w dodatku smażone na tłuszczu jest bardzo kaloryczne. Jeśli ciekawi cię jak bardzo - to najlepiej zobrazuje to przykład ryby, której panierka może być bardziej kaloryczna od samej ryby.

Zdrowe jedzenie: Postaw na sałatki

Sałatki warzywne to nie tylko źródło witamin i minerałów, ale także świetny pomysł na kolacje. Im później jemy - tym posiłki powinny być lżejsze i mniej kaloryczne. Sałatki mają niewiele kalorii, o ile oczywiście nie są przyrządzane na bazie majonezu czy śmietany. Dodatki w postaci sosów podwyższają ich bilans kaloryczny.

Zdrowe jedzenie - postaw na sałatki (fot. Fotolia)

Zdrowe jedzenie: Mity na temat sera i chleba

Ser jest często bardziej kaloryczny niż mięso. Dzieje się tak pomimo tego, że ma podobną do mięsa zawartość białka. Ważne jest, by kupując ser, zwracać uwagę na jego jakość. Wyroby seropodobne lepiej omijać. Kolejny mit dotyczy sucharków i chrupkiego pieczywa. Suchary ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukru, nie są bardziej dietetyczne niż chleb. Jeśli zaś chodzi o chrupkie pieczywo, to faktycznie, jedna kromeczka ma około 25 kalorii. To mało przy 70 kaloriach tradycyjnej razowej kromki chleba. Ale jeśli przeliczyć to na gramy, okazuje się, że pieczywo chrupkie jest o połowę bardziej kaloryczne od zwykłego.

Zdrowe jedzenie: Pij dużo wody, ale nie w trakcie jedzenia

Czy wiesz, że pragnienie pojawia się, gdy poziom wody w organizmie spada prawie 4–5% poniżej normy. Wodę należy pić jak najczęściej, nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia. Czasem sięgamy po jedzenie, bo chce się nam po prostu pić. Pamiętaj jednak, aby nie pić podczas jedzenia. Płyn sprawia, że pokarm ubija się w żołądku, co sprawia, że jemy więcej. Rozcieńcza on także soki trawienne, powodując wzdęcia. Pij przed jedzeniem, albo po zakończeniu posiłku. Picie przed jedzeniem dotyczy szczególnie osób otyłych, u których występują zaburzenia łaknienia. Wypicie10 minut przed jedzeniem znacznej ilość wody, powoduje, że żołądek zaczyna wysyłać do mózgu sygnał o sytości. W ten sposób mamy szansę zjeść mniej.
Dobra rada: Odstaw także wszelkiego rodzaju gazowane, sztuczne i słodkie napoje!

Zdrowe jedzenie - życiodajna woda (fot. Fotolia)


Zdrowe jedzenie - głodówki sprzyjają tyciu

Stosowanie głodówek, sprawia, że organizm pozbawiony energii z pokarmów spowalnia procesy metaboliczne, co z kolei powoduje, że spalanie tłuszczu zachodzi wówczas bardzo wolno. Niekiedy spadek wagi oznacza, że spalają się pozbawione składników odżywczych mięśnie.
Dobra rada:
Odstaw przekąski typu: paluszki, orzeszki, chipsy, batoniki.

Zdrowe jedzenie - jedz pięć posiłków dziennie

Dietetycy zalecają jeść częściej i mniej. I nie robią tego bez powodu. W ciągu dnia jedz śniadanie, obiad, kolację i dwie przekąski. I koniecznie rób to o stałych porach. Organizm zachowuje się wówczas jak zegar. Przyzwyczajony do tego, że co 3 godziny dostarczymy mu pożywienia, pracuje szybciej i nie odkłada na czas "głodu" tkanki tłuszczowej. Regularne posiłki pozwalają także uniknąć nagłych skoków poziomu cukru.
Ważne! Nie podjadaj! Przerwy między posiłkami są potrzebne, by organizm miał czas na trawienie.

Zdrowe jedzenie - zrezygnuj z późnej kolacji

Ostatni posiłek należy zjeść co najmniej 2, a najlepiej 4 godziny przed snem. Dzięki temu organizm zdąży ją spalić. Zbyt późne jedzenie posiłków, w dodatku tuż przed snem, skutkuje magazynowaniem niestrawionego jedzenia w postaci tkanki tłuszczowej. Nie znaczy to jednak, że mamy się głodzić. Jeśli czujecie się wieczorem głodni, dobrze sięgnąć po chudy jogurt z dużą łyżką otrębów owsianych albo jajko na twardo (bez popijania).

Wyciskane soki - nie zapomnij o ważnych zasadach>>