Vinyasa joga: na czym polega? 

Vinyasa w dosłownym tłumaczeniu z języka sanskryckiego oznacza umieszczanie w specjalny sposób („vi” znaczy w specjalny sposób, „nyasa” – miejsce). Jak to rozumieć? Przede wszystkim jako świadomy ruch, który jest zgodny z oddechem, bo vinyasa joga to dynamiczna praktyka płynnego ruchu, którego oddech jest kluczowym elementem. Zajęcia power jogi czy jogi flow, bo tak też nazywana jest vinyasa, odbywają się w ciągłym ruchu (bardziej lub mniej intensywnym). W tym przypadku nie zostajemy na długo w jednej pozycji, a poruszamy się zgodnie z określonym schematem, w którym poszczególne asany przygotowują nas do wejścia w kolejne pozycje. Sekwencje rozpoczynają się od prostych ćwiczeń rozgrzewających, z których płynnie przechodzi się do bardziej wymagających asan, a cała praktyka kończy się kilkuminutowym relaksem (najczęściej w pozycji trupa, czyli Savasanie). Vinyasa joga to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów jogi, więc możesz praktykować ją w większości studiów jogi. 

Najważniejsze elementy w jodze vinyasa 

Płynne, dynamiczne, a przede wszystkim zgodne z oddechem przechodzenie między asanami to główne założenie jogi vinyasa, ale jest jeszcze kilka istotnych elementów, o których warto pamiętać podczas praktyki. 

 • Oddech - równomierny, kontrolowany, który połączy się z ruchem ciała 
 • Asany – pozycje jogi, które należy wykonywać zgodnie z oddechem 
 • Bandhy – grupa praktyk, która ma na celu przeniesienie pracy mięśni szkieletowych na mięśnie głębokie (trzy główne bandhy to: mula bandha, uddiyana bandha i jalandhara bandha) 
 • Sekwencje - określony schemat wykonywania następujących po sobie asan 
 • Sthira – stabilna pozycja ciała na macie 
 • Sukha - płynne poszukiwanie wygody w każdej pozycji oraz podczas przechodzenia między asanami (wykonuj sekwencje tak jak podpowiada Ci ciało) 

Vinyasa joga: jak przygotować się do zajęć? 

Jeśli wybierasz się na zajęcia z power jogi, postaraj się nie najadać przed praktyką (najlepiej zjedz posiłek 2 godziny przed, a rano praktykuj na czczo). Poza tym podczas samej praktyki raczej nie powinno się pić - dla własnego komfortu, ponieważ wykonywanie asan z przelewającym się w żołądku płynem nie jest przyjemne. Tak naprawdę nie musisz specjalnie przygotowywać się na zajęcia z vinyasa jogi. Wystarczy wygodny strój i mata - chociaż w wielu studiach możesz też korzystać z tych ogólnodostępnych. Jaki powinien być strój do jogi flow? Przede wszystkim wygodny. Najlepiej praktykuje się jogę boso, w elastycznych szortach lub legginsach i topie albo przylegającym do ciała kombinezonie do ćwiczeń. Do aktywnej praktyki nie nadają się luźne spodnie czy koszulki ze zwiewnymi rękawami. Podrzucamy Wam kilka modowych propozycji, w których warto praktykować vinyasa jogę. 

Dla kogo przeznaczona jest vinyasa joga? 

Nie musisz być doświadczoną joginką ani w ogóle nawet rozciągnięta, żeby móc zacząć praktykę jogi flow. Vinyasa joga jest dla Ciebie, jeśli chcesz uspokoić umysł, ale także zwiększyć zakresu ruchu i poprawić sprawność fizyczną, bo power joga to połączenie klasycznej praktyki z treningiem kardio. Niektórzy nazywają ją także medytacją w ruchu, ponieważ skupiając się na synchronizacji ruchu z oddechem, nie tylko pozostawiasz problemy dnia codziennego za drzwiami sali, ale także przyspieszasz krążenie, wzmacniasz mięśnie i kręgosłup, a także spalasz kalorie. Podczas tego rodzaju praktyki nauczysz się przede wszystkim kontrolować swój oddech, uspokajać myśli, budować siłę i pracować nad balansem. 

Energia Chi – jak wyzwolić swoją życiową siłę?

Vinyasa joga: przykładowa sekwencja asan 

Powitanie słońca to najbardziej znana i najczęściej praktykowana sekwencja asan dla każdego. Instruktorzy jogi często dostosowują tę sekwencję do poziomu zaawansowania grupy, ale poniżej przedstawiamy Ci podstawową wersję powitania słońca, z którą na pewno spotkasz się (o ile jeszcze się nie spotkałaś) na zajęciach jogi.  

Powitanie słońca w wersji podstawowej: 

 • Tadasana (pozycja góry)  
 • Urdhva-hastasana (wyciągamy ręce nad głowę)  
 • Uttanasana (kładziemy ręce obok stóp na podłodze)  
 • Adho-mukha-svanasana (pies z głową w dole)  
 • Urdhva-mukha-svanasana (pies z głową w górze)  
 • Chaturanga dandasana (kij)  
 • Urdhva-mukha-svanasana (pies z głową w górze)  
 • Adho-mukha-svanasana (pies z głową w dole)  
 • Uttanasana (podchodzimy stopami do przodu)  
 • Urdhva-hastasana (wyciągamy ręce nad głowę)  
 • Tadasana (pozycja góry) 

Taka sekwencja może być powtarzana od kilku do kilkudziesięciu razy – w zależności od poziomu zaawansowania grupy oraz założeń instruktora.