Z energią Chi wiąże się symbol taiji tu – czyli yin i yang. Ukazuje on podstawowe założenie chińskiej filozofii, jaką jest ciągła, cykliczna zmiana – przepływ energii i jej nieustanne przeobrażenie. Symbolem równowagi wszechświata jest wzajemna egzystencja nawet przeciwstawnych sobie sił, które nawzajem się uzupełniają i wokół siebie krążą. Podobnie działa energia Chi, która, gdy tylko nie jest zablokowana, swobodnie przepływa przez ludzki organizm.

Co to jest energia Chi?

Energia Chi (inaczej energia Qi), według pradawnej filozofii, symbolizuje naturę i siły życiowe człowieka. Chiński znak, który reprezentuje Chi, składa się z dwóch elementów – jeden z nich oznacza gotowany ryż, a drugi parę wodną. Energia Chi występuje w różnych stanach skupienia i nabiera różnych prędkości, cyklicznie zmieniając się. Zawiera więc w sobie materialne i niematerialne aspekty, symbolizuje harmonię i równowagę wszechświata. Wierzy się, że świadczy o pojednaniu człowieka z naturą. 

Zwykle Qi wpływa na różne aspekty ludzkiego organizmu:

 • umysł, intelekt, duch
 • uczucia, stany emocjonalne, witalność
 • ciało

Zgodnie z  tradycyjnymi wierzeniami, energia Chi krąży w ludzkim organizmie. Gdy przepływ energii jest płynny i niczym nie zaburzony, organizm pozostaje w zdrowiu. Natomiast, gdy energia Chi zostaje zablokowana lub jej rytm jest zaburzony, można spodziewać się wystąpienia zdrowotnych dolegliwości. W momencie śmierci człowieka energia Qi ulega dematerializacji i kompletnie się rozpada.

Na skutek osłabionej energii Chi zmianom może ulec również aura człowieka – wówczas pomocny może okazać się rytuał oczyszczenia. Warto również zainteresować się stanem energii czakralnej.

Jak objawiają sie problemy z energią Chi?

Powodami, dla których energia Chi pozostaje zaburzona lub zablokowana, jest niezdrowy tryb życia. Nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, niedobór ruchu, ciągły stres i zmęczenie – to wszystko sprawia, że wewnętrzna energia Chi buntuje się i osłabia.

Problemy z energią Chi mogą objawiać się różnie, dlatego nie tak łatwo jednoznacznie uznać, co jest źródłem kłopotów, z którymi się zmagasz.

Najczęściej wskazuje się na takie objawy, jak:

 • problemy z koncentracją i zebraniem myśli, łatwe rozpraszanie się
 • częste zamartwienie się, ogólna nerwowość
 • obsesyjne skupianie się na jednej myśli
 • zawroty głowy i migreny
 • nieustanne poczucie zmęczenia, ospałość
 • problemy z głosem i gardłem
 • słaba odporność
 • zimne stopy i dłonie

Zadaniem energii Chi jest nieustannie płynięcie, ciągły ruch – dzięki temu człowiek jest w stanie elastycznie reagować na zmiany zachodzące w otaczającej go rzeczywistości. Gdy energia Chi zostaje zablokowana, coraz trudniej ze spokojem przyjmować zmiany i przystosowywać się do nich. To może wiązać się z rozdrażnieniem i poczuciem braku równowagi i stabilności.

Jednak, niektórzy wskazują, że nawet niepokojące dolegliwości – takie jak kaszel czy wymioty – mogą być wynikiem zbuntowanej energii Qi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre objawy powinny zostać sprawdzone przez specjalistę, posługującego się założeniami medycyny konwencjonalnej. Dla zachowania równowagi i jak najlepszego zadbania o siebie, warto odwoływać się do różnych źródeł i założeń.

Jak wyzwolić energię Chi?

Według chińskiej, niekonwencjonalnej medycyny można pracować nad tym, aby energia Chi zaczęła przepływać płynniej. Zwykle poleca się:

 • stosowanie specjalnych diet
 • masaże, które usuwają blokady i meridiany
 • akupunkturę
 • zioła
 • uprawianie sztuk walki – na przykład kung-fu i aikido

Przy czym, koniecznie trzeba mieć na uwadze, że pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po 2-3 miesiącach. Zwłaszcza, w przypadku, gdy nasza energia Chi zupełnie zastała i nie krąży swobodnie w organizmie.

Nie zaszkodzi również zadbanie o zdrowie, medytacje czy częsty odpoczynek – osoby, które są zestresowane i zmęczone mogą mieć trudności z szybkim wzmocnieniem swojej energii Chi. Jeśli jednak nie możesz się uwolnić od stresujących, nerwowych sytuacji lub toksycznych osób, przeprowadź rytuał odcięcia.

Ćwiczenia qigong

Jednym z bardziej efektywnych sposobów wzmocnienia energii Chi są treningi qigong. Na czym one polegają? Jak tłumaczą instruktorzy qigongu, ćwiczenia qingong wiążą się z wizualizacją przepływającej swobodnie przez ciało człowieka energii Chi. Ćwiczący wykonują określone pozy i ruchy, dzięki którym energia bez przeszkód może trwać w ciągłym ruchu.

Treningi qigongu przybierają różne rodzaje: są zarówno bardziej intensywne i mocniejsze, jak i lżejsze, nastawione na wzmacnianie wnętrza ćwiczącego. Wiele zależy od tego, w jakiej kondycji i stanie jesteśmy oraz, jak objawiają się nasze problemy z zaburzoną energią chi.

Jak zacząć pracować nad energią Chi – proste ćwiczenie qigongu

 1. Rozluźnij się. Usiądź wygodnie, oczyść umysł.
 2. Oddychaj swobodnie.
 3. Spróbuj uruchomić przeponę – podczas nabieranie oddechu postaraj się, aby to twój brzuch unosił się.
 4. Wyobraź sobie, że masz w brzuchu gumową piłkę, którą należy nadmuchać. Wyciągnij mięśnie brzucha do przodu – tak, aby piłka się zmieściła. Jednocześnie spróbuj schować odcinek lędźwiowy.
 5. Zrób mocny wydech. Postaraj się, aby powietrze zostało wyciśnięte z piłki.

Nawet podczas ćwiczeń oddechowych, twoje mięśnie pracują – wzmacniają się i stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu energia Chi może swobodnie przepływać przez twój organizm. Dodatkowo, podczas świadomego oddychania, łatwiej o spokój.

Feng Shui

Co ciekawe, w wyzwoleniu energii chi może pomóc Feng Shui. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni sprawia, że zawarta w ludzkim organizmie energia Chi napełnia się harmonią – nic nie blokuje jej przepływu. I odwrotnie – przestrzeń, która wytwarza negatywny wpływ na organizm, osłabia energię Chi i sprawia, że zostaje ona zablokowana. Może się okazać, że przemeblowanie zgodnie z założeniami Feng Shui wzmocni twoją wewnętrzną energię.