Co ciekawe, większość tych asan znają nawet początkujący jogini. Jednak dążenie do perfekcji oraz zachowanie odpowiedniej techniki i oddechu jest tutaj kluczem. Tak jak w przypadku innych ćwiczeń ważna jest też ich powtarzalność. Nie wystarczy tych sekwencji powtórzyć raz w tygodniu, najlepiej byłoby gdyby stały się twoim (prawie)codziennym nawykiem. Wybrane przez nas pozycje pomogą ci spalić tkankę tłuszczową, wyrzeźbić mięśnie oraz wejść w stan zen.

Utkatasana, pozycja krzesła

Na pierwszy rzut oka ta asana nie wygląda na szczególnie trudną i należy do jogowych podstaw. W tej pozycji uczymy się utrzymywać równowagę, a także wzmacniamy mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe ud), ale "pracują" również plecy oraz ręce. Początkujące osoby mogą praktykować tę asanę przy ścianie (tylko kość ogonowa powinna być oparta), za to zaawansowani uczą się podnosić pięty i obniżać pośladki.

Utthita Trikonasana, pozycja trójkąta

Kolejna asana sprawdzająca naszą równowagę, ale również rozciągająca mięśnie, m.in. pachwin, ud, ramion, łydek i przy kręgosłupie. Dzięki niej zmienimy kształt talii oraz zmniejszy się obwód w okolicach bioder. Wzmacnia okolice miednicy. Polecana jest zwłaszcza osobom, które mają siedzący tryb życia. 

Uwaga, ta pozycja powinna być wykonywana z pustym żołądkiem.

​Virabhadrasana, Wojownik I 

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych asan w jodze. Zalety? Wzmacnia ramiona, barki i nogi oraz wysmukla uda, poprawia stabilność, rozluźnia szyję, a także górną część pleców, otwiera klatkę piersiową, a nawet rozciąga mięśnie brzucha. Wojownika I warto też włączyć do ćwiczeń przy problemach z płaskostopiem.

Adho Mukha Svanasana, Pies z głową w dół

Popularna pozycja wyjściowa do wielu asan wykonywanych podczas praktyki. Uspokaja, ale i pobudza do działania. Rozciąga ramiona, szyję i łydki, a przy tym wzmacnia mięśnie nóg. Polecana przy bólach miesiączkowych oraz głowy, bezsenności i problemach z trawieniem. 

Setu Bandha Sarvangasana, pozycja budowania mostu

Ta asana pobudza mięśnie nóg oraz pośladków, a przy tym rozciąga klatkę piersiową i kręgosłup. Dodatkowo łagodzi stany lękowe i wspomaga regenerację organizmu. Poprawia trawienie.

Bhujangasana, pozycja kobry

Ulga dla obolałych pleców (niweluje wady postawy!), ale i wzmocnienie mięśni kręgosłupa czy pośladków. Rozciąga też klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha. Dodaje energii, poprawia trawienie oraz pracę serca czy płuc. Co ciekawe, ta asana ma też właściwości anti-aging - poprawia linię podbródka.

Navasana, pozycja okrętu

Buduje wytrzymałość, poprawia koncentrację, a wręcz uczy skupienia i prawidłowego oddechu. Wzmacnia kręgosłup i biodra, buduje silne mięśnie brzucha, nóg, ramion i całej klatki piersiowej.

Ważne: przy wykonywaniu tej pozycji należy rozluźnić twarz oraz szyję. 

Kumbhakasana, pozycja deski

Podstawowa, a przy okazji jedna z bardziej wymagających asan w jodze. Daje siłę i wzmacnia mięśnie ramion, całego tułowia, a nawet nóg. Dodatkowo świetnie dotlenia mięśnie i rozluźnia napięcie w górnej części pleców. 

Polecana biegaczom oraz osobom, które chcą "wyrzeźbić" brzuch.

Surya Namaskara, Powitanie Słońca 

Najpopularniejsza sekwencja jogi na świecie. Pokazuje pierwsze ograniczenia, ale też rozwija naszą praktykę i wzmacnia ciało. Do właściwości tej praktyki należy rozciągnięcie i wspomniane wzmocnienie mięśni kręgosłupa, nóg, rąk oraz brzucha. Słynne powitanie słońca reguluje oddech i dodaje energii, która starczy nam na cały dzień.