Słyszałaś już o bikefittingu? To proces, który pomoże ci dobrać rower idealny do twoich potrzeb - specjaliści w tej dziedzinie znają się nie tylko na sprzęcie, ale i anatomii, dzięki czemu nawet długotrwała jazda obędzie się bez dyskomfortu. - Większość osób które trafia na bikefitting, przychodzi już z jakimś problemem np. ból kolan bądź drętwienie dłoni w czasie jazdy na rowerze - to błąd i bardzo chciałbym to zmienić. Profilaktyka jest zawsze lepszym rozwiązaniem - bikefitting to nie tylko jazda bez bólu i ryzyka kontuzji, ale również komfort i efektywność – a to najistotniejsze rzeczy w jeździe na rowerze. Nawet najlepszym rowerem nie zajedziemy daleko, jeśli będzie nam niewygodnie - mówi Piotr Kałużny ekspert Sportano.pl.

Jaki rower wybrać do jazdy po mieście?

Żeby móc przesiąść się na rower, trzeba go najpierw mieć. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty - na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych modeli, dlatego warto zastanowić się dobrze (a nawet skorzystać z porady specjalisty w sklepie) przed zakupem. Do codziennego podróżowania do pracy, bądź popołudniowych przejażdżek w terenie miejskim, sprawdzi się tzw. „holenderka” o charakterystycznej ramie w stylu vintage, dużych kołach i wysokiej kierownicy - pozycja, jaką przyjmujemy na tym rowerze przypomina siedzenie na krześle, dzięki czemu jazda jest wygodna i nie obciąża pleców i łokci:

 

Jeśli pokonywanie dłuższych tras po mieście (zwłaszcza podjazdów pod górkę) stanowi dla ciebie problem, zastanów się nad zakupem roweru elektrycznego. Ten cud techniki wyposażony został w silnik o mocy 250 W, który wesprze twoje zmęczone nogi zawsze wtedy, kiedy chcesz szybko pokonać kilometry:

 

Rower to jednak nie wszystko - poza bikefittingiem, przydałoby się jeszcze wyposażyć w kilka niezbędnych akcesoriów, dzięki którym codzienne dojazdy do pracy będą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Kask

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jazda rowerem, zwłaszcza po mieście i zwłaszcza w ruchu ulicznym, to nie żarty. Wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się bardzo często i to nie tylko na jezdni - wystarczy chwila nieuwagi, aby wylądować na twardym betonie. Nie ma żadnych wymówek - Rozwój technologii pozwolił producentom stworzyć kaski bardzo dobrze chroniące głowę, a jednocześnie lekkie i przewiewne. Jeśli dobrze dobierzesz kask, możesz nawet zapomnieć, że masz go na głowie! Modele z daszkiem mają dodatkową zaletę, że lepiej chronią oczy przed promieniami słońca i deszczem - przekonuje Piotr Kałużny ekspert Sportano.pl Jak widzisz, z powodzeniem możesz znaleźć kask, który nie będzie kolidował z twoim supermodnym outfitem, na przykład bladoróżowy model od Lazer.

 

Buty

W tym sporcie powiedzenie „złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy” zupełnie się nie sprawdza. Buty to bardzo ważny element stroju do jazdy rowerem - w końcu, to właśnie nogami pracujemy nad przejechanymi kilometrami - Najważniejsze cechy dobrego buta do jazdy rowerem to cienka, ale sztywna podeszwa. Jeśli rower, którego używamy w mieście wyposażony jest w klasyczne pedały platformowe, najlepiej sprawdzą się buty z płaską podeszwą - radzi Piotr Kałużny ekspert Sportano.pl. Porzuć marzenia o filmowym pedałowaniu w obcasach - w wygodnych, dedykowanych butach będzie ci o niebo wygodniej i przede wszystkim zapobiegniesz nieprzyjemnym urazom stóp i kostek.

 

Ubranie

Jedną z kwestii, które powstrzymują nas przed przesiadką na rower jest ubiór. Nikt nie chce zaczynać dnia pracy w biurze spoconym i nieświeżym, co może być efektem intensywnej przejażdżki. To da się również odpowiednio zaplanować, nawet jeśli w biurze nie dysponujemy prysznicem - Odzież do jazdy na rowerze powinna zapewniać odpowiednią swobodę ruchów, oddychalność oraz odporność na różne niespodziewane sytuacje pogodowe (wiatr, deszcz). Warto wyposażyć naszą rowerową szafę w ubrania wykonane z technicznych materiałów, w pełni funkcjonalne w czasie jazdy na rowerze, ale wyglądające cywilnie - przekonuje Piotr Kałużny ekspert Sportano.pl. Na pewno warto zakupić koszulki ze specjalnych materiałów, odprowadzające pot, zapewniające dobrą wentylację, a nawet mające właściwości przeciwbakteryjne, które zapobiegają nieprzyjemnym zapachom. Wybierając ubrania sportowe nie warto bać się poliestru - tkanina ta pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów - w odzieży sportowej jej jakość zdecydowanie różni się od tej proponowanej przez sieciówki z modą codzienną - Taka odzież jak najbardziej sprawdzi się nie tylko na dojazdy do pracy, ale również w czasie długich wycieczek, a awaryjnie może nawet być wykorzystywana przy innych aktywnościach sportowych. - dodaje ekspert Sportano.pl.