Co to jest czakra? To energetyczne centrum, które odpowiada za konkretny aspekt twojego życia. W ciele człowieka znajduje się minimum 7 czakr, a każda z nich pełni inną rolę i wywiera wpływ na odmienny element twojej osobowości. Wszystkie czakry umiejscowione są wzdłuż kręgosłupa.

Sam wyraz „czakra” pochodzi z języka sanskryckiego, w którym oznacza koło, wir – właśnie dlatego czakry często są wyobrażane jako okrąg pulsującej energii. Znaczenie czakry wiąże się z duchową, mistyczną mocą witalną, która drzemie w ciele człowieka. Jak nad nią zapanować? Co zrobić, gdy nasza energia czakralna została zablokowana?

Czakry – opis

Ile jest czakr? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest oczywista – wiele zależy od tego, na jakich teoriach i wierzeniach się opieramy. Najczęściej jednak wymienia się 7 czakr:

Czakra podstawy

Pierwsza czakra – zwana również czakrą korzenia – zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wiąże się z wytrwałością, determinacją i realistycznym podejściem do świata.

Czakra sakralna

Odpowiada za kreatywność, pożądanie i siły witalne. Gdy czakra sakralna działa bez zarzutu, czerpiesz radość z życia oraz satysfakcję z seksu.

Czakra splotu słonecznego

Trzecia czakra pomaga w nawiązywaniu długotrwałych związków – dzięki niej z łatwością można utrzymać emocjonalną harmonię. Pozytywnie wpływa także na samoocenę.

Czakra serca

Odpowiednio pracująca czakra serca odwdzięcza się radością, altruizmem i dobrocią. Bez żadnych wysiłków jesteś w stanie odnaleźć w swoim sercu współczucie dla innych, empatię i życzliwość.

Czakra gardła

Czakra gardła odpowiada w głównej mierze za umiejętności komunikacyjne. Wpływa również na poczucie pewności siebie, asertywność oraz jakość relacji międzyludzkich, jakie nawiązujesz.

Czakra trzeciego oka

Gdy przez czakrę trzeciego oka energia może przepływać swobodnie, twoja wewnętrzna mądrość i intuicja są wzmocnione. Nie masz problemów z podejmowaniem znaczących wyborów życiowych.

Czakra korony

Siódma czakra przez wielu traktowana jest jako najważniejsza. Odpowiada za poczucie szczęścia, pomaga odnaleźć sens w życiu.

Czasami wskazuje się również na dodatkową, 8 czakrę – według jogi kundalini jest nią nasza aura. Istnieją również koncepcje, według których wyróżnia się aż 13 czakr – 6 dodatkowych znajduje się poza naszym organizmem.

Czakry ziemi

Istotne są także czakry ziemi, inaczej zwane czakramami. To niesamowite miejsca na świecie, z których wytwarzana jest energia zasilająca nasze czakry. Znaleźć je możesz także w Polsce – czakra na Wawelu cieszy się największą popularnością.

Kolory czakry

Każda z wymienionych czakr posiada swój specyficzny kolor. Otaczanie się nim może pozytywnie wpłynąć na stan czakry i wzmocnić energię, która przez nią przepływa. Znajomość kolorów czakry nie jest też bez znaczenia podczas medytacji – możesz spotęgować jej działanie, wyobrażając sobie konkretne kolory czakry. Jeśli zależy ci na uaktywnienie wszystkich czakr, pomyśl o nich po kolei – zwróć uwagę na to, że odcienie, które prezentują, odpowiadają kolorom tęczy. Symbolizują harmonię, jedność, pełnię.

 1. Czakra podstawy – czerwony.
 2. Czakra sakralna – pomarańczowy.
 3. Czakra splotu słonecznego – żółty.
 4. Czakra serca – zielony.
 5. Czakra gardła – błękitny.
 6. Czakra trzeciego oka – granatowy.
 7. Czakra korony – fioletowy.

Otaczanie się kolorami czakry, którą pragniesz wzmocnić, jest najprostszym sposobem na harmonizowanie energii czakralnej. Aby dodatkowo uzupełnić działanie koloru, możesz sięgnąć po dźwięki – czakra korony stymulowana jest przez odgłosy o najniższej częstotliwości, czakra korony o najwyższej.

Kamienie czakry

Moc czakry wzmacniają również kamienie. Najczęściej są to kryształy i minerały, które występują naturalnie w kolorze danej czakry – drzemiąca w nich energia pozytywnie wpływa na energię czakralną, oczyszcza ją i zapobiega powstawaniu blokad.

Czakra podstawy – kamienie

 • agat,
 • czerwony jaspis,
 • rubin,
 • koral.

Czakra sakralna – kamienie

 • kameol,
 • kamień księżycowy.

Czakra splotu słonecznego – kamienie

 • bursztyn,
 • tygrysie oko,
 • topaz,
 • cytryn.

Czakra serca – kamienie

 • kunzyt,
 • różowy kwarc,
 • szmaragd,
 • jadeit,
 • turmalin.

Czakra gardła – kamienie

 • akwamaryn,
 • turkus,
 • chalcedon.

Czakra trzeciego oka – kamienie

 • sodalit.

Czakra korony – kamienie

 • ametyst,
 • kryształ górski.

Gdy dostrzeżesz, że wzmocnienia potrzebuje jedna z czakr – zacznij nosić przy sobie przypisany do niej kamień. Jeśli jednak wolisz zadbać o harmonijną energię pośród wszystkich czakr jednocześnie, zdecyduj się na bransoletkę czakr lub naszyjnik czakry – biżuteria czakralna najczęściej zawiera wszystkie najważniejsze kamienie.

Jak otworzyć czakry?

Otwieranie czakry wydaje się niezbędne w sytuacjach, gdy energia czakralna pozostaje zaburzona. Bardzo łatwo możesz rozpoznać, że coś jest nie tak – wówczas twoje samopoczucie ulegnie znacznemu pogorszeniu. 

Pamiętaj, że wszystkie czakry są ze sobą połączone – nawet gdy zamknięta jest jedna z nich, stan wszystkich czakr ulega pogorszeniu.

Odblokowanie czakry może odbyć się na kilka różnych sposobów, spośród których najważniejsza jest medytacja i joga czakry. Ze względu na to, że czakry są silnie powiązane z filozofią hinduizmu, przede wszystkim wskazuje się na techniki rozwoju wewnętrznego polecane przez jej wyznawców. Nie bez znaczenia jest również czerpanie dodatkowej mocy z kamieni i kolorów czakr.

Jak odblokować czakry? Joga czakry

Proces odblokowania czakry możesz rozpocząć od konsultacji z ekspertem od uzdrawiania energią, który przeprowadzi test czakr i ustali, czego potrzebujesz, aby zharmonizować swoją wewnętrzną energię. Jednak, to nie jedyna polecana metoda.

Jak odblokować czakry samemu?

Pracę z czakrami możesz połączyć z praktyką jogi kundalini. Ta technika opiera się przede wszystkim na pobudzeniu wewnątrz swojego organizmu ognistej energii, która zasili czakry, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się blokad. Praktykom kundalini towarzyszy muzyka uzdrawiająca czakry, mantry, medytacje i liczne ćwiczenia oddechowe. Wyjątkowo istotna jest świadomość swojego ciała i samej siebie.

Asany na odblokowanie czakry

 1. Czakra podstawy – tadasana, virabadrasana 1.
 2. Czakra sakralna – janu sirsasana, paschimottanasana.
 3. Czakra splotu słonecznego – śasankasana, svastikasana.
 4. Czakra serca – ustrajana, matsjasana.
 5. Czakra gardła – halasana, salam ba sarvangasana.
 6. Czakra trzeciego oka – matsyasana.
 7. Czakra korony – śirszasana.

Oczyszczanie czakry – medytacja

Medytacja czakry nie tylko pozytywnie wpływa na twoje samopoczucie, pomaga w oczyszczeniu umysłu z natrętnych myśli, ale również pozwala na odblokowanie energii czakralnej.

Jak medytować z czakrami?

 1. Praktykę rozpocznij tak jak zawsze. Zadbaj o to, aby medytować w cichej i komfortowej przestrzeni. Zajmij wygodną pozycję, zamknij oczy.
 2. Jeśli siedzisz po turecku, dłonie odłóż na kolana wnętrzem do góry.
 3. Zacznij głęboko i świadomie oddychać. Postaraj się, aby twój oddech był coraz dłuższy. W razie możliwości spróbuj oddychać przeponą.
 4. Gdy poczujesz, że twój umysł się wycisza, zacznij wyobrażać sobie swoje czakry. Wypełnij je pulsującą, świetlistą energią. Skup się na kolorach czakr.
 5. Z każdym oddechem moc czakr będzie się zwiększać. W twojej wyobraźni czakry powinny wyglądać jak wirujące okręgi energii, która staje się coraz silniejsza, czystsza i promieniująca.
 6. Jeśli wiesz, że jakaś konkretna czakra potrzebuje więcej uwagi, skup się wyłącznie na niej. Weź w dłoń kamień czakry; skoncentruj się na jej kolorze.
 7. Medytacja powinna trwać tak długo, jak tego potrzebujesz. Zakończ praktykę powoli i spokojnie.

Aby zwiększyć efektywność swojej medytacji, warto zadbać o kontakt z naturą. Jeśli jest to możliwe, przeprowadź medytacje czakry na świeżym powietrzu. Możesz również spróbować uziemiania – przejdź chociaż parę kroków na boso po trawie. Poczujesz niesamowitą łączność z naturą, która napełni cię wyjątkową energią. Dzięki temu twoja praktyka medytacyjna będzie jeszcze skuteczniejsza.