Korzyści płynące z treningów fizycznych nie kończą się na jędrnym i zdrowym ciele. Regularne ćwiczenia doskonale wpływają także na nasze samopoczucie. Ruch podnosi poziom endorfin czyli hormonów szczęścia. Korzystajmy zatem z pięknych dni, aby powitać wiosnę w doskonałym nastroju.

Dwa kółka i w drogę

 

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności Polaków, szczególnie w ciepłych miesiącach. Jednocześnie jest ona świetną formą treningu pozwalającą na utrzymanie ciała w dobrej kondycji.

Ponieważ do wyboru mamy cała masę rowerów dostosowanych do różnych potrzeb i natężenia treningów (miejskie, trekkingowe, crossowe, górskie), każdy może wybrać coś idealnego dla siebie. Ostatnio modne są także rowery hybrydowe, które są czymś pośrednim pomiędzy rowerem elektrycznym, a klasycznym - w każdej chwili można pedałować na nich bez wspomagania. Rower elektryczny ułatwia za to jazdę w trudnym terenie np. pokonywanie podjazdów, wzniesień i bardzo łatwo rozpędza się nawet do 25 km/h.

Dla osób, które wybierają model tradycyjny mamy dobrą wiadomość - podczas jazdy na takim rowerze pracują niemal wszystkie mięśnie, dzięki temu wzmacniają się łydki, uda, pośladki, a także mięśnie rąk i brzucha – szczególnie te głębokie, ważne w podtrzymywaniu kręgosłupa. Rower jest też super urządzeniem dla osób z bólami kręgosłupa czy stawów, ponieważ ich nie obciąża. Ponadto wspomaga serce i układ krążenia, obniża ciśnienie, poprawia wydolność organizmu przez trening aerobowy oraz podnoszenie tętna. Jednym słowem jazda na rowerze jest idealną formą ruchu dla osób, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej ponieważ mobilizuje wszystkie partie mięśni i uelastycznia kręgosłup. Wspomaga też odchudzanie – w czasie godzinnej jazdy, w zależności od intensywności treningu można zgubić od 400-800 kalorii. No i co najważniejsze jazda na rowerze, szczególnie w pięknych okolicznościach przyrody jest bardzo przyjemna. Nic dziwnego, że relaksuje ciało i umysł.

Ale zabawa

 

Pierwsze skojarzenie z wrotkami czy rolkami to szalejące na nich dziewczyny z amerykańskich filmów. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych uwielbiają jazdę na rolkach, zwłaszcza w takich miejscach jak Floryda, gdzie zawsze świecie słońce. Mimo, że sukces w Stanach zapewnił rolkom światową sławę nie są one lokalnym wynalazkiem – powstały w Belgii w XVIII wieku jako zamiennik popularnych w krajach Beneluxu łyżew.

Dzisiaj mamy wiele modeli czterokołowych wrotek oraz rolek i łyżworolek z rzędowo ustawionymi kauczukowymi kółkami pozwalającymi osiągnąć większą prędkość (powyżej 20 km/h). Dzięki nim można jeździć rekreacyjnie uprawiając fitnessowy roller skating, jak i wykonywać akrobacje, skoki na rampie czyli bawić się w wyczynowy roller street skating (dla takich zapaleńców tworzy się lżejsze modele z dodatkowymi wzmocnieniami chroniącymi kostki).

Jazda na rolkach to sport prosty do opanowania w każdym wieku (zwłaszcza dla osób, które potrafią jeździć na łyżwach). Jednak niezależnie od typu i miejsca treningu zawsze trzeba mieć kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Ważne są też rękawiczki, chroniące przed urazami nadgarstków i obtarciami dłoni. Z kolei ubranie nie może krepować swobody ruchów. Najlepsza jest koszulka i krótkie spodenki lub legginsy w ciepłe dni, a w chłodniejsze – dres.

Jakie korzyści daje ciału jazda na rolkach? Przede wszystkim to dobra zabawa! Poza tym rolki redukują stres i pomagają wysmuklić ciało. Fitness na rolkach wysmukla biodra oraz wspaniale rzeźbi mięśnie nóg i pośladków.

Naturalny ruch

 

Energiczne chodzenie, marsz czy bieganie to najprostsze formy aktywności, które można podjąć właściwie w każdym wieku i miejscu. Ale oczywiście najprzyjemniej biegać w plenerze – po lesie lub w parku.

Chodzenie czy bieganie to dla człowieka najbardziej naturalny ruch, którego nie trzeba się uczyć. Jednak podejmując trening biegowy warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój i specjalne obuwie. To uchroni nasze stopy przed otarciami, a kości, stawy i więzadła przed poważnymi kontuzjami. Buty do biegania niekoniecznie muszą być najmodniejsze i najdroższe, ale wygodne i bezpieczne. Również piesze wycieczki wymagają wygodnych butów sportowych aby chodziło się nam łatwo i przyjemnie.

Spacerowanie to dobry wstęp do biegania lub powrót do ćwiczenia po przebytej kontuzji czy chorobie. Sprawdzi się także u osób z dolegliwościami wykluczającymi intensywne aktywności sportowe.

Co daje bieganie czy energiczny spacer? Pozwala odprężyć się po męczącym dniu – nie tylko rozruszać ciało, ale też uspokoić umysł. Czasami podczas spaceru czy biegania wpadają nam najlepsze pomysły, ponieważ mózg jest wtedy zrelaksowany. Z kolei podniesienie podczas spacerów i wycieczek poziomu hormonów szczęścia, nie tylko doraźnie poprawi nam nastrój, ale też korzystnie wpłynie na obniżenie poziomu stresów.