Czy naleśniki są zdrowe?

Dla wielu osób przechodzących na różnego rodzaju diety konieczność porzucenia dań mącznych jest prawdziwą bolączką. Dobra wiadomość jest taka, że naleśniki mogą być zdrowe i można je w takim jadłospisie ocalić. To zadanie prostsze niż się z pozoru wydaje. Sprzymierzeńcem nie będzie w tym przypadku biała mąka pszenna, dlatego przepis na zdrowe naleśniki trzeba zmodyfikować, sięgając po jej zamienniki, jak choćby mąki stanowiące źródło korzystnych węglowodanów.

Wersja pszenna pełnoziarnista ma wysoką wartość odżywczą i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Zdrowa mąka do naleśników może być także dodatkowo pozbawiona glutenu, jak na przykład mąka kukurydziana, ryżowa czy z ciecierzycy. W niektórych przypadkach ciasto na naleśniki fit może w ogóle być pozbawione tego składnika. Przykład to naleśniki budyniowe fit albo dietetyczne ciasto na naleśniki na bazie kaszy jaglanej albo gryczanej.

Warto pamiętać, że o kaloryczności gotowego dania nie decyduje wyłącznie ciasto, ale również inne składniki. Zdrowe naleśniki fit najlepiej jest smażyć na patelni nie wymagającej dodawania tłuszczu. Lepiej unikać także nadzienia w postaci kremów czekoladowych, kupnych dżemów i mas. Znakomity efekt osiągniemy za pomocą owoców, warzyw, dobrej jakości mięsa. Dodatkowo wykorzystać można również otręby czy siemię lniane, co jeszcze podniesie wartości odżywcze dania.

Przepis na naleśniki fit - na słodko

Jak zrobić fit naleśniki w wariancie słodkim? Sprawdzi się tu właściwie każda mąka o łagodniejszym, neutralnym smaku. Można także wykorzystać proszek budyniowy. Zaprezentowany poniżej przepis na fit naleśniki na słodko na bazie mąki ryżowej sprawdzi się w jadłospisie osób na diecie bezglutenowej.

  • 1 szklanka mąki ryżowej
  • 1 szklanka mleka krowiego lub napoju roślinnego
  • 3 jajka
  • 1 łyżka cukru pudru
  • sól

Składniki na ciasto wystarczy zmiksować. Cukier można pominąć całkowicie. Ponieważ nie ma tu glutenu, masa - w odróżnieniu od tradycyjnej - nie musi odstać przed smażeniem. Placki najlepiej jest smażyć na całkowicie suchej lub tylko delikatnie natłuszczonej patelni. Sprawdzi się masło klarowane. Ryżowe ciasto na naleśniki fit smaży się bardzo szybko: minuta z każdej strony najczęściej jest wystarczająca. Trzeba więc uważać, aby go nie przypalić. Nabierając kolejne porcje ciasta chochelką, warto przemieszać masę, ponieważ ten rodzaj mąki osadza się na dnie.

Fit farsz do naleśników - na słodko

Chcąc przygotować słodkie fit naleśniki na śniadanie lub podwieczorek, należy zadbać także o odpowiednie nadzienie. Przede wszystkim zapomnijmy o kupnych dżemach z dodatkiem cukru, gotowych kremach czekoladowych i pełnych konserwantów masach. Smaczne i zdrowe danie uzyskamy, wykorzystując twarożek, owoce, jogurt czy gorzkie kakao.

Poniższy przepis na farsz z białego sera i malin to znakomity punkt wyjścia do dalszych eksperymentów. Owoce zastąpić można innymi lub zamienić je na orzechy.

  • 20 dag chudego twarogu
  • 20 dag malin
  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka miodu

Twarożek rozgnieść widelcem i wymieszać na jednolitą masę z jogurtem oraz miodem. Maliny przełożyć do rondelka, wlać odrobinę wody, a następnie zagotować. Dusić, aż owoce rozpadną się i utworzą w miarę jednolitą masę. W razie, gdyby mus był zbyt kwaśny, można dodać do niego miodu. Następnie owoce połączyć z twarogiem i przemieszać: albo na jednolity krem, albo na marmurkową masę. Maliny można wcześniej przetrzeć przez sito, aby pozbawić je pestek. Można także kilka owoców pozostawić w całości lub większych kawałkach i w ten sposób połączyć z twarogiem.

Przepis na naleśniki fit - na słono

Ciekawy pomysł na naleśniki wytrawne to wykorzystanie mąki gryczanej. Ma ona charakterystyczny smak, idealnie komponujący się z warzywami, mięsem i różnego rodzaju sosami. Produkty z z niej powstałe zaliczane są do grupy tak zwanej żywności prozdrowotnej za sprawą witamin z grupy B, witaminy E oraz wielu cennych pierwiastków, między innymi cynku, potasu, magnezu.

Naleśniki z mąki gryczanej na słono to ciekawa propozycja na obiad lub sycącą kolację.

  • 10 łyżek mąki gryczanej
  • 2 jajka
  • 300 - 400 ml mleka krowiego lub napoju roślinnego
  • 2 łyżki oleju
  • szczypta soli

Mąkę wymieszać z jajkami, solą oraz mlekiem, dolewając płyn partiami, aż do momentu uzyskania właściwej konsystencji. Odstawić na kilka minut, po czym wlać olej i zamieszać. Smażyć pierwszy naleśnik na lekko natłuszczonej patelni. Kolejne placki można przygotować już bez dodatku tłuszczu.

Fit farsz do naleśników - na słono

Naleśniki w wariancie wytrawnym to bardzo wiele możliwości: od farszu mięsnego, przez twarogowe - w tym bardzo smaczny ruski, aż po warzywne kompozycje. Fit naleśniki ze szpinakiem to propozycja, która zaskoczy nawet najbardziej zatwardziałych wrogów tego warzywa. Wykorzystać można do tego celu szpinak mrożony albo świeży. W każdej wersji pamiętać trzeba o odpowiednim doprawieniu nadzienia.

  • 20 dag szpinaku świeżego lub z mrożonki
  • 15 dag sera feta
  • 5-6 suszonych pomidorów
  • 2-3 ząbki czosnku
  • zioła prowansalskie
  • sól
  • biały pieprz
  • olej

Świeży szpinak dokładnie umyć, przesiekać i wrzucić wraz z przeciśniętym czosnkiem na rozgrzaną patelnię z odrobiną tłuszczu. Ze szpinakiem mrożonym postąpić podobnie - nie trzeba go wcześniej rozmrażać. Suszone pomidory pokroić w grubsze kawałki, dodać do szpinaku. Gdy liście zwiędną, a masa na patelni stanie się jednolita, przełożyć ją do miski i połączyć z pokruszonym serem feta. Całość dokładnie wyrobić, doprawić ziołami prowansalskimi, solą i białym pieprzem. Tak przygotowany farsz nakładać na ciasto, zwijać w rulony lub składać.