Cukier kokosowy - dozwolony na diecie? 

Znamy niezwykłe właściwości kokosa - woda z jego wnętrza jak nic koi ciało po treningu, działając niczym naturalny energetyk. Kefir wykonany na bazie mleczka kokosowego (zobacz przepis >>) to bogactwo naturalnej kultury bakterii. Z kolei olej kokosowy jest sprzymierzeńcem odchudzania, bowiem stosowanie go w swojej kuchni ma zbawienny wpływ na figurę, a dodanie go do codziennej, urodowej pielęgnacji gwarantuje odżywioną, piękną skórę. Jak jeszcze można wykorzystać ten cud natury? Coraz większe zainteresowanie wzbudza cukier kokosowy, który ma być kolejnym zdrowym zamiennikiem dla tego wytwarzanego z buraków, czy cukrowej trzciny. Czy faktycznie rozsądne jest stosowanie go na diecie? Przekonajcie się!

Cukier z palmy kokosowej - właściwości

Największą zaletą cukru kokosowego jest jego niski indeks glikemiczny (IG=35)co wyróżnia go na tle innych słodów. Ten produkt wytwarza się z soku pąków kwiatowych palmy kokosowej. Występuje on w postaci kryształków, granulek lub gęstego syropu. Kolejny atut tego specyfiku? Tropikalny aromat i smak, który z powodzeniem sprawdza się w posiłkach na słodko. Cukier kokosowy to nie puste kalorie! W jego składzie znajdziemy żelazo, magnez, cynk i potas oraz szeroką gamę witamin: C, B1, B2, B3, B6. Oprócz tego zawierają się w nim przeciwutleniacze, aminokwasy, jak również enzymy obniżające poziom cukru we krwi! Jego spożycie nie naraża organizmu na nagłe skoki glukozy. 

Cukier kokosowy - wskazany na diecie? 

To fakt, ten kokosowy słodzik to dobra alternatywa dla białego cukru, na równi z miodem, czy syropem klonowym - a do tego jest produktem wartościowym! Z pewnością sprawdzi się w menu osób, które mają słabość do słodzenia swoich dań i napojów, a nie chcą przy tym szkodzić swojemu ciału. Jednak produkt ten nie jest niskokaloryczny, pomimo niewysokiego indeksu glikemicznego (należy pamiętać, że IG odnosi się do wpływu na poziom cukru we krwi). Można więc znaleźć dla niego miejsce w swojej kuchni obok innych zdrowych, cukrowych alternatyw, jednak należy pamiętać, by stosować ten słód z umiarem.