W naszym kraju co chwilę pojawiają się kolejne dyscypliny sportu. Nowe odmiany jogi lub biegów przełajowych z przeszkodami. Nawet fitness nie wygląda już tak samo, jak za czasów Jane Fondy, gdy gwiazda nagrywała swoje słynne filmy z ćwiczeniami. Dbanie o sylwetkę nie jest już powinnością a stylem życia - coraz mniej osób dziwi się, że ktoś trenuje bladym świtem albo zamiast wyjazdu na all inclusive jedzie na zawody sportowe i to do innego kraju. Surfing nie jest już tylko domeną mężczyzn, dziewczyny też kochają łapać fale. Pasjonaci aktywności fizycznej co chwilę szukają nowych wyzwań. Dlatego warto zwrócić uwagę na Bungee Fitness.

Bungee Fitness: co to jest?

Niech was nie przerażają uprzęże, to sport dla każdego. W trakcie zajęć "pracuje" całe ciało - trening z naprężoną liną odciąża stawy, świetnie wzmacnia mięśnie głębokie brzucha i grzbietu oraz ramion i łydek. "Bungee od razu weryfikuje osoby z mocnym gorsetem mięśniowym. Ćwiczenia wykonujemy w nienaturalnym nachyleniu, musimy utrzymywać sylwetkę w jednej linii. Jeżeli ktoś ma słabe mięśnie brzucha i grzbietu, będzie mu nieco trudniej wykonywać ćwiczenia." - przyznaje Natalia Jakuła, prezenterka telewizyjna, a także instruktorka i współzałożycielka Bungee Fitness Polska. "W dobie siedzącego trybu życia mocny gorset mięśniowy jest bardzo ważny dla zachowania zdrowego kręgosłupa" - dodaje. To właśnie przez siedzenie za biurkiem wiele osób ma problemy z kręgosłupem, a zwłaszcza z odpowiednią postawą. 

Najważniejsze jest opanowanie techniki, dopiero potem możemy przejść do trudniejszych ewolucji (skoki, pady na podłogę, pompki i latanie). Na pierwszych lekcjach z Bungee Fitness uczymy się zaufania do sprzętu, np. poprzez opadanie do tyłu. Zestaw składający się z elastycznej liny, uprzęży, elementów stalowych łączących pozostałe części oraz spodenek ochronnych ("pomagają spalić tkankę tłuszczową z okolic ud i pośladków"), dostosowuje się do wagi i rozmiaru ćwiczącej kobiety, czy mężczyzny. Tak, panowie również mogą przyjść na zajęcia z bungee fitness. Za granicami naszego kraju to właśnie oni wiodą prym w tej dyscyplinie.

"Nie jest to sport siłowy, natomiast w praktyce jest z pewnością dużo bardziej wymagający niż to się wydaje na zdjęciach".

Co ciekawe, Bungee Fitness mogą ćwiczyć również dzieci. Muszą mieć jedynie dodatkowe uprzęże, które będą utrzymywać ciało w odpowiedniej pozycji. Ich zajęcia wyglądają trochę inaczej, głównie polegają na grze i zabawie. Za to dorośli uczą się sekwencji ćwiczeń lub choreografii (bungee dance). Skąd wziął się Bungee Fitness w Polsce? Jakuła przyznała w jednym z wywiadów, że wszystko zaczęło się... filmiku w internecie! Następnie znalazła kurs dla instruktorów w Holandii, a tam poznała Paulinę Suduł. Tak właśnie powstał projekt Bungee Fitness Polska. Korzenie tej dyscypliny sięgają jednak Azji, następnie ta odmiana fitnessu pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, a dopiero potem w Europie. Podobno inspiracją dla stworzenia tej wersji fitnessu były sceny z pierwszej części filmu "Mission Impossible", gdzie Tom Cruise gimnastykował się na linie ponieważ podłoga była naszpikowana czujnikami.

Ile spala kalorii Bungee Fitness?

Instruktorzy Bungee Fitness nie ukrywają, że w trakcie zajęć spala się setki kalorii. Dziewczyny, które wybiorą się na ten trening będą mogły poczuć się jak superbohaterki latające w przestworzach. Dodatkową zaletą są endorfiny, które wydzielają się w ciągu prawie godzinnych ćwiczeń. Potocznie nazywane hormonem szczęścia wpływają na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, redukują stres.

Gdzie ćwiczyć Bungee Fitness?

W całej Polsce znajdziemy aż 31 miejsc, w których możemy uprawiać Bungee Fitness pod patronatem projektu Bungee Fitness Polska. Dedykowana sala musi posiadać haki - na nich zostanie zawieszony sprzęt z uprzężami. "Zalecana wysokość sali od 2,6m do ok. 4m. Maksymalny ciężar jaki udźwignie zestaw Bungee Fitness to 2300kg, natomiast realny nacisk jednego ćwiczącego to ok. 230kg."

Jeśli szukacie w Googlu hasła "bungee fitness - zajęcia Warszawa" to z pewnością wyskoczy wam DoubleTree by Hilton, Just Jump Fitness, a także Saturn Fitness. W Lublinie znajdziecie Bungee Fitness w "Feel the Freedom", za to w Krakowie trzeba wybrać się do Calypso Fitness Club. W Poznaniu są dwa miejsca: Bunnies Jumping Poznań i Beauty Fly, a trzy w Toruniu: Bungee Fitness Studio Toruń, Magda Foeller Studio, Bella Line Wrzosy.

Skusicie się na trening Bungee Fitness?