Padel - na czym polega ten sport?

Jak gra się w padla? Zasady są dość proste, a dla osób, które grają w tenisa będą dziecinnie łatwe do przyswojenia. Główna różnica to rakieta i ściany. Tak, w padlu ściany, którymi obudowany jest kort także biorą udział w grze. 

W padla może grać dosłownie każdy, bo po zaledwie pierwszych trzech godzinach treningu jesteśmy w stanie utrzymać piłkę w grze. Natomiast profesjonalny padel to niesamowite widowisko z efektowną grą. A w Polsce mamy już reprezentację (zarówno męską, jak i kobiecą), która walczy o medale w światowych turniejach! 

Świetną rekomendacją dla padla jest fakt, że wielu utytułowanych sportowców właśnie padla wybiera na swoje hobby! Wśród nich najliczniejszą grupą są tenisiści i piłkarze. Fanką tego sportu jest Agnieszka Radwańska. Gwiazda tenisa chętnie sięga po padlową rakietę (która wygląda zupełnie inaczej niż ta do tenisa – nie ma naciągu, tylko wykonana jest w całości z tworzywa).

Padel - jak to się zaczęło?

Padel powstał w latach 60. XX wieku w Meksyku i od tego czasu podbił pół świata. W Hiszpanii jest drugim pod względem popularności sportem - zaraz po piłce nożnej. Teraz szturmem zdobywa kraje skandynawskie. Szwedzi dosłownie oszaleli na jego punkcie, a korty powstają tam jak grzyby po deszczu. W lipcu 2022 roku otwarto pierwszy kort w Nowym Jorku – w modnym Brooklynie. Padel także w Polsce zyskuje na popularności. Kluby znajdziesz nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, Katowice czy Gdańsk, ale też w małych miejscowościach (np. Jaworzno na Śląsku).

Wielkie święto padla w Warszawie - #padel4all 

Chcesz dowiedzieć się więcej o padlu, zobaczyć, jak wygląda kort i spróbować swoich sił w grze? Nic prostszego. Wystarczy, że w dniach 14-19 listopada wybierzesz się do warszawskiego centrum handlowego Westfield Arkadia. W specjalnie stworzonej strefie stanie tam mobilny kort do padla. To jeden z głównych elementów projektu realizowanego pod hasłem PADEL4ALL. Celem inicjatywy jest oczywiście popularyzacja padla. Wydarzenie w Westfield Arkadia otwiera cykl kilku tego typu aktywności w ramach międzynarodowej inicjatywy PADEL4ALL Roadshow. Pozostałe kraje zaangażowane w projekt to: Czechy, Węgry oraz Niemcy. Projekt uzyskał dotację unijną w celu promocji aktywnego, zdrowego stylu życia, a w event w Westfield Arkadia został objęty patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.  

Co czeka na Ciebie w Westfield Arkadii? Od poniedziałku do czwartku dostępne będą bezpłatne treningi na pełnowymiarowym korcie - najlepsi w Polsce trenerzy padla przeprowadzą krótkie lekcje dla początkujących, wytłumaczą zasady tej dyscypliny, opowiedzą o sprzęcie oraz strojach i działających w Polsce klubach padlowych, a w piątek i sobotę odbędzie się międzynarodowy turniej padla z udziałem reprezentacji z 4 krajów. Włącz się do gry!