Za sprawą odpowiednio dobranego stroju bieganie jesienią czy zimą stanie się o wiele przyjemniejsze, a tym samym możliwe będą dłuższe, bardziej wyczerpujące treningi – jeśli tylko ci na nich zależy. Jednak i w przypadku krótkich przebieżek warto wziąć pod uwagę taką odzież, w której uprawianie sportu będzie komfortowe.

Jaki powinien być strój do biegania? Wiele zależy od twoich potrzeb, warunków i oczekiwań. Przede wszystkim jednak pamiętaj o wygodzie i swoim zdrowiu – nieodpowiednia odzież i obuwie mogą sprawić, że pojawią się kontuzje.

Jaki strój do biegania dla początkujących?

Właśnie dlatego podkreśla się, że o odpowiedni strój do biegania powinni zadbać nie tylko profesjonaliści czy zapaleni biegacze, ale i początkujący. Oczywiście, nie chodzi o to, aby jeszcze przed pierwszym treningiem zaopatrzyć się w tuzin kompletów odzieży sportowej – warto jednak wziąć pod uwagę swój komfort od samego początku. Tym samym zwiększysz swoje szanse na konsekwentne, dłuższe uprawianie sportu.

Jak dobrać strój do biegania? Najważniejsze wydają się buty do biegania. Dobrze postawić na takie, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadają odpowiednią amortyzację. Dzięki temu unikniesz kontuzji stopy, ale też podrażnień i obtarć. Zanim wybierzesz konkretny model, weź pod uwagę swoją wagę (to w zależności do niej dobierzesz poziom amortyzacji buta). Nie bez znaczenia jest także rodzaj podłoża. Jeśli biegasz po asfalcie, twoje buty zużyją się szybciej – pianka odpowiadająca za amortyzację straci swoje właściwości dość szybko.

Oprócz butów, polecamy skupić się także na doborze odpowiedniego stanika sportowego. Bez wsparcia biustu i redukcji wstrząsów będzie ci po prostu niewygodnie, a twoja postawa podczas biegania może okazać się niewłaściwa. Wygodny biustonosz sportowy to podstawa!

Natomiast pozostałe elementy stroju do biegania w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych.

Strój do biegania wiosną

Może się wydawać, że do biegania wiosną nie potrzebujemy niczego poza wspomnianymi już butami, zwykłą koszulką i wygodnymi legginsami. Okazuje się jednak, że strój do biegania pełni znacznie więcej funkcji:

  • filtruje wilgoć,
  • cyrkuluje powietrze,
  • odpowiada za prawidłową termikę.

Co więcej, strój do biegania spełnia też funkcje grzewcze. W przypadku odzieży używanej wiosną, to może wydawać się nie tak istotne, jednak warto zadbać także o lekkie kurtki, cienkie bluzy, bezrękawniki czy takie akcesoria, jak czapki i bandany. Zwłaszcza, jeśli biegasz wczesnym rankiem czy późnym wieczorem – warto postarać się, aby chłodniejsze temperatury nie stały się przeszkodą w regularnym uprawianiu sportu.

Letni strój do biegania

Bieganie latem może okazać się wyzwaniem z powodu ostrego słońca i wysokich temperatur. W tym przypadku istotne jest, aby strój do biegania na lato miał odpowiednią wentylację – odprowadzanie potu z ciała to jego głównie zadanie. Bieganie – podczas gdy mokry materiał nieprzyjemnie przylega do skóry – nie jest komfortowe. Dlatego warto sięgnąć po:

  • Przewiewne spodenki – mogą się sprawdzić lepiej od obcisłych kolarek.
  • Koszulki i topy – weź pod uwagę, aby krój koszulki nie zakłócał ruchów twojego ciała podczas biegu. Istotny jest również materiał, z których top został wykonany. Najlepiej sprawdzą się innowacyjne tkaniny syntetyczne i bezszwowe fasony (wystarczy za duży szew w niefortunnym miejscu, a twoje skóra zostanie podrażniona).
  • Czapki – czapka z daszkiem to must have, jeśli chodzi o bieganie w słoneczne dni. Nie zapomnij także o okularach z filltrami UV! Dopiero wówczas bieganie stanie się naprawdę wygodne i bezpieczne.

Jesienny strój do biegania

Strój do biegania na jesień musi posiadać wspomniane wcześniej właściwości związane z cyrkulacją powietrza, jednak w przypadku chłodniejszych dni istotniejsze stają się funkcje grzewcze. Jednocześnie jednak warto zadbać o to, aby cieplejszy strój do biegania nie krępował ruchów – i to nawet w przypadku, gdy ubierzesz się na cebulkę. Aby to się udało, warto sięgać po ubrania dopasowane, choć niezbyt obcisłe – tabela rozmiarów damskich może pomóc w doborze stroju. Na co zwrócić uwagę?

  • Lekkie kurtki – przede wszystkim takie, które będą posiadać zarówno delikatną warstwę ociepleniową, jak i wodoodporną membranę. Dzięki temu sprawdzą się do biegania w deszczu.
  • Odzież z wełny merino – legginsy czy longsleeve'y z wełny merino mogą sprawdzić się jesienią, zwłaszcza w przypadku wietrznych dni. Świetnie ochraniają ciało przed utratą temperatury, a jednocześnie są lekkie i wygodne w noszeniu.

W przypadku przejściowej pogody dobrze sięgnąć po bezrękawniki oraz czapki, chustki czy nawet kominy. Jednak ze względu na to, że pogoda jesienią bywa zmienna, dobrze ubrać się w kilka warstw i w razie potrzeb je zdejmować.

Strój do biegania na zimę

W co się ubrać do biegania zimą? I tym razem dobrze postawić na warstwy, spośród których najistotniejsza wydaje się pierwsza (czyli termoaktywna bielizna) i ostatnia – zimowa kurtka do biegania.

  • Bielizna termiczna – możesz po nią sięgnąć, przygotowując się do biegania wiosną czy jesienią, ale to właśnie w chłodne, mroźne dni odgrywa największa rolę. Bielizna termiczna znajduje się najbliżej ciała i odpowiada za odprowadzanie potu. Bez tego bardzo łatwo byłoby o wyziębienie. Termoaktywna bielizna często zawiera wełnę merino, która doskonale pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała.
  • Kurtka – standardowe kurtki są dość grube, a tym samym krępują ruchu podczas biegania. Kurtka do biegania zimą wcale jednak nie musi być grubo wypełniona puchem, aby odpowiednio grzała. Wykorzystuje się najróżniejsze innowacje, dzięki którym można zarówno zadbać o ciepło, jak i wentylacje i wygodę.

Na strój do biegania zimą powinny składać się także cieplejsze spodnie i bluzy oraz akcesoria – chociażby gruby komin. Nie zapomnij o okryciu uszu – sięgnij po opaskę lub czapkę.