Według ostatniego śledztwa wykonanego przez The Center for Environmental Health, organizację non-profit, która działa na rzecz ochrony ludzi przed szkodliwymi chemikaliami, odzież niektórych marek może narażać użytkowników na nawet 40-krotne przekroczenie bezpiecznego limitu BPA. Zgodnie z prawem stanu Kalifornia, maksymalna dopuszczalna dawka BPA w przypadku narażenia skóry wynosi 3 mikrogramy dziennie. 

Które ubrania zawierają niebezpieczne poziomy BPA?

Organizacja powiedziała portalowi CNN, że dochodzenia wykryły BPA tylko w odzieży na bazie poliestru wykonanej ze spandeksu. Marki i produkty wymienione przez CEH obejmują biustonosze sportowe sprzedawane przez Sweaty Betty; legginsy z kolekcji Kohl's, Champion, Athleta, Nike i Patagonia; koszulki sprzedawane przez Fabletics; oraz szorty z metką Champion i Nike. Wcześniej, w październiku ubiegłego roku, organizacja wykryła też BPA w biustonoszach sportowych Athleta, Pink (Victoria's Secret), Asics, Brooks, The North Face, All in Motion, Nike i Fila oraz koszulkach The North Face, Brooks, Mizuno, Athleta, New Balance czy nawet Reebok.

Obecność Patagonii na czarnej liście organizacji jest szczególnie szokująca, jako że marka cieszy się reputacją jednego z najbardziej odpowiedzialnych producentów odzieży i słynie z inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju.

The Center for Environmental Health dała firmom 60 dni na współpracę z grupą w celu naprawienia naruszeń przed podjęciem kroków prawnych – co ważne, organizacja wszczęła pozwy przeciwko tym markom odzieżowym już w lutym.

Jak BPA wpływa na organizm?

Bisfenol A, znany również jako BPA, to organiczna substancja chemiczna stosowana głównie do produkcji tworzyw sztucznych. Badanie z 2015 roku opublikowane w Annals of the National Institute of Hygiene wykazało, że BPA może negatywnie wpływać zarówno na płodność kobiet, jak i mężczyzn, dojrzewanie płciowe i kilka zaburzeń zespołu metabolicznego, takich jak zespół policystycznych jajników. Odrębne badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health wykazało związek między BPA a cukrzycą typu drugiego.

"Ludzie są narażeni na działanie BPA poprzez spożycie (np. jedzenie żywności lub picie wody z pojemników, z których wydziela się BPA) lub poprzez wchłanianie przez skórę (np. podczas obchodzenia się z papierem paragonowym)" - powiedziała Kaya Allan Sugerman, dyrektorka programu nielegalnych zagrożeń toksycznych w CEH.

"Badania wykazały, że BPA może być wchłaniany przez skórę i trafiać do krwiobiegu po kilku sekundach lub kilku minutach kontaktu z papierem paragonowym. Biustonosze sportowe i koszulki sportowe są noszone przez wiele godzin i pocimy się w nich, więc niepokojące jest znalezienie tak wysokich poziomów BPA w naszej odzieży".

Organizacja domaga się przeformułowania wymienionych produktów tak, żeby usunąć z nich wszystkie bisfenole; w międzyczasie zaleca użytkownikom ograniczanie czasu noszenia ubrań sportowych i zdejmowania ich tuż po zakończeniu treningu.