Ten jednak łatwo zakłócić, jeśli korzystać będziemy ze stroju niewygodnego – wówczas wykonywanie niektórych asan może okazać się utrudnione. Chociaż więc profesjonalny strój do jogi to nie jest coś, co musisz kupić na pierwsze zajęcia, warto zwrócić uwagę na to, co ubierasz do ćwiczeń, aby maksymalnie zadbać o swój komfort.

Wykonywane podczas praktyki jogi asany często wiążą się z szerokim zakresem ruchu. Właśnie dlatego wybrany przez ciebie strój powinien przede wszystkim nie krępować ruchów, ale i nie ocierać. Nie wystarczy jednak włożenie obcisłego topu i przylegających legginsów – mocno opięty strój (z wbijającą się w brzuch gumką) również może przeszkadzać podczas odprężających ćwiczeń.

Strój do jogi damski

Na wygodny i umożliwiający komfortową praktykę strój do jogi dla kobiet składają się:

  • Legginsy do jogi – zarówno w długości 3/4 czy 7/8, jak i całkowicie długie. Wszystko zależy od tego, w czym czujesz się najlepiej. Co ważne, legginsy do jogi zwykle posiadają bardzo elastyczny i szeroki pas. Nie mogą obciskać brzucha, pozwalając na swobodne nabierane głębokich oddechów.
  • Spodenki do jogi – wybierane przede wszystkim latem. Również nie krępują ruchów, ale jednocześnie nie powinny obcierać ud. Podobnie jak legginsy wykonane są z materiałów, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Dla początkujących sprawdzą się także luźne spodenki, jednak profesjonalistom polecamy obcisłe modele.
  • Koszulka do jogi – musi przylegać do ciała. W innym wypadku podczas częstych skłonów, swobodnie opadający materiał może przeszkadzać. Dobrym wyborem jest koszulka bez rękawów – żadne ruchy nie zostaną skrępowane.
  • Biustonosz sportowy – niezbędny zwłaszcza dla kobiet z nieco większym biustem. Latem możesz zrezygnować z koszulki i ćwiczyć wyłącznie w staniku, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na bardziej zabudowany model czy też top z wbudowanym biustonoszem.

Jak widać, większość elementów ubioru powinna być obcisła. Ma to znaczenie przede wszystkim wówczas, jeśli uprawiasz jogę w grupie pod opieką jogina lub joginki – dzięki przylegającym do ciała ubraniom osoba instruująca będzie w stanie ocenić, czy odpowiednie partie mięśni pracują podczas wykonywania przez ciebie konkretnych asan. Co więcej, luźne ubrania mogą zawijać się wokół ciała, krępować ruchy czy nawet sprawiać, że będziesz ślizgać się na macie – nie warto ryzykować.

Co założyć na jogę?

Chociaż ubrania do jogi wydają się uniwersalne, pod pewnymi względami różnią się, w zależności od tego, czy mówimy o stroju damskim czy też męskim lub dziecięcym. Łączy je jednak jedno – brak konieczności wkładania skarpetek. Podczas jogi istotne jest to, aby stopa stabilnie trzymała się na macie, dlatego najlepiej ćwiczy się na boso. Jeśli nie jest to dla ciebie komfortowe, możesz sięgnąć po specjalne skarpetki do jogi.

Strój do jogi męski

Również powinien składać się z opiętych legginsów lub spodni – konieczne jest, aby ubranie nie krępowało ruchów, ale jednocześnie nie było zbyt obcisłe. Świetnie sprawdzi się męska koszulka do jogi bez rękawów – praktyka w niej będzie dużo wygodniejsza niż w luźnym t-shircie.

Strój do jogi dla dzieci

Zainteresowanie dzieci jogą może nie tylko zaszczepić w nich chęć do ćwiczeń, ale i pomóc w opanowaniu emocji i uspokojeniu się. I w tym przypadku dobrze sprawdzą się legginsy i obcisłe koszulki. Dzieci mogą sięgnąć także po t-shirty, jednak warto, aby wsunęły je w spodenki czy legginsy – w innym razie luźna koszulka może zsuwać się przez głowę podczas wykonywania bardziej wymagających asan.

Czym wyróżniają się profesjonalne stroje do jogi?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Alo (@alo)

Nie musisz od razu kupować profesjonalnego kompletu do jogi – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą i nie jesteś pewna, czy to coś dla ciebie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ubrania sportowe, które już masz w domu. Jeśli będą wygodne i dość przylegające do ciała, twój trening z pewnością okaże się sukcesem. Niczego więcej nie potrzebujesz.

Co innego jednak, jeśli joga stanie się twoją pasją i zaczniesz dostrzegasz, że zwykłe legginsy czy t-shirty jednak uniemożliwiają wygodne wejście w bardziej skomplikowane asany. Wówczas możesz zainteresować się strojami dla profesjonalistów. Co je cechuje?

  • Oddychający materiał – cyrkulacja powietrza jest wyjątkowo istotna. Strój wykonany z przyjaznego materiału, który poradzi sobie w odprowadzaniu potu to must have, zwłaszcza jeśli wykonujesz intensywniejsze praktyki (np. vinyasa flow).
  • Brak szwów – sportowe ubrania bezszwowe to nie tylko zwiększona wygoda, ale i zmniejszone ryzyko otarć. Co więcej, szwy nie ograniczają ruchów.
  • Estetyka – bardzo często profesjonalne ubrania do jogi są zwyczajnie ładne. Nie niszczą się szybko, nie rozciągają, dzięki czemu przez długi wyglądają świetnie. Dlatego też warto wybrać dość neutralny wzór czy kolor, który nie wyjdzie prędko z mody, a tym samym ubranie posłuży ci na dłużej.

Podobnymi cechami wyróżnia się strój do biegania na lato – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubrania do jogi wykorzystywać także podczas innych aktywności fizycznych. Zwłaszcza, jeśli okażą się wyjątkowo komfortowe i odpowiadające twoim potrzebom.

PS Okazuje się, że niektórych sportowych ubrań, wykonanych z wymagających tkanin, nie można prać w pralce. Jeśli ci na tym zależy, upewnij się przed zakupem, jakie są zalecenia.