Skakanie na skakance nie jest żadnym rewolucyjnym ćwiczeniem, ale od lat to stały element profesjonalnych sportowców. Trening ze skakanką dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, od razu powinnaś odkurzyć to dawno zapomniane akcesorium. Obojętnie czy chcesz schudnąć czy wzmocnić ciało, skakanka powinna znaleźć się w twoim planie treningowym.

Skakanie na skakance pozwoli ci schudnąć i wzmocnić mięśnie. Poznaj efekty treningu ze skakanką

Co ma w sobie takiego skakanka, że uwielbiają ją np. osoby trenujące boks czy koszykówkę? Trening na skakance poprawia kondycję, wytrzymałość, równowagę, gibkość i koordynację, która w tej dyscyplinie jest bardzo ważna. To niejedyne zalety skakania na skakance. To ćwiczenie podnosi tętno, ale i poprawia pracę serca oraz układu krążenia. Wzmocnisz też ciało, a dokładnie górne partie ciała (barki, plecy, ale i też brzuch) oraz poprawisz wygląd łydek i pośladków oraz wysmuklisz uda. Chcesz pozbyć się kilku kilogramów? Pół godziny skakania na skakance spali nawet 400 kalorii

Skakanie na skakance: jak często trzeba?

Systematyczność jest najważniejsza, jak przy każdym treningu. Najlepsze efekty da 30 minut skakania na skakance i to codziennie. Jeśli jednak nie jesteś w stanie podskakiwać przez tyle czasu bez przerwy i na dodatek każdego dnia, możesz na początku ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu i podzielić go na etapy - 30 sek. skakania, 10-15 sek. odpoczynku przez 15 minut. Im łatwiej będzie ci się skakało, tym bardziej wydłużasz trening i częściej go robisz. To proste! Pamiętaj wcześniej o rozgrzewce nadgarstków i łokci oraz kolan, zwłaszcza na początku przygody ze skakanką, gdy ciało nie jest przyzwyczajone do takiego ruchu.

Jak się skacze na skakance? Strój czy miejsce do ćwiczeń nie jest najważniejsze, ubranie powinno być jedynie wygodne i dopasowane. Skakać możesz także w domu (uważaj tylko na meble!). Sylwetka powinna być wyprostowana a brzuch napięty, barki nieruchome a wzrok skierowany przed siebie. Łokcie trzymaj nisko i nie usztywniaj kolan podczas skoków. 

Kto nie powinien skakać na skakance? Osoby z dużą nadwagą, mające dolegliwości bólowe stawów lub kości (tj. osteoporoza), a także osoby z niewydolnością serca.