Gdy tylko zrobiło się cieplej zaczęliśmy tłumem wychodzić na zewnątrz, zwiedzać parki i lasy oraz restauracje. Fani aktywności fizycznej zaczęli tłumnie okupywać ścieżki rowerowe oraz biegowe. To, co wszystkich łączy to nakaz noszenia masek. Gdy tylko spacerujemy noszenie ich nie przeszkadza, ale gdy już wsiadamy na rower albo zamierzamy przebiec kilka kilometrów to maska zamiast być naszym sprzymierzeńcem staje się... koszmarem? Oddychanie w niej nie jest proste, a wiele osób skarży się na problemy z oddychaniem. Sprawą zajął się Reebok, a marka właśnie przedstawiła swoje projekty masek przyszłości, w których bez problemu można uprawiać sport.

Reebok zaprojektował maski przyszłości do uprawiania sportu w trakcie pandemii i smogu

Maski od Reebok mogłyby sprawdzić się nie tylko w trakcie pandemii, ale również, gdy za oknami doskwiera smog. Oprócz swoich podstawowych właściwości jak ochrona przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza czy przed zakażeniem, maski mogłyby powiadomić ich właściciela o poziomie tlenu we krwi i innych wskaźnikach, jak np. tętno. 

Jeden z prototypów Reebok, o nazwie "Sensorial Mask", nie zakrywa twarzy, a maska wykonana byłaby z częściowo przezroczystego materiału. Natomiast "Immersion Mask" wygląda jak maska dla płetwonurka. Zawiera przezroczysty ekran, kaptur i "respirator" do oddychania. Czujniki "rozmieszczone są na całej powierzchni twarzy i głowy, a dzięki aplikacji będzie można ustawić temperaturę lub poziom tlenu w zależności od warunków na zewnątrz". Patrząc na grafikę, projektanci Reebok uważają, że tę wersję będzie można używać podczas biegania, czy uprawiania fitnessu.

Trzeci prototyp od Reebok, "Symbiosis Mask", miałby zawierać glony lub mech, które będą "oczyszczać" powietrze z zanieczyszczeń poprzez absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery. "Maska tego typu mogłaby filtrować wiele niebezpiecznych cząsteczek, a nawet niektóre wirusy".

Zaprezentowane maski powstały przy współpracy z Stanford Children’s Orthopedic oraz Sports Medicine Center. "Daliśmy (projektantom, przyp. red.) pełną swobodę myślenia o maskach, nie tylko jako czegoś, co będziemy musieli nosić w przyszłości, ale także czegoś, co naprawdę ma wartość, potrzebne funkcje i styl dla naszych konsumentów. Koncepcje stworzone przez zespół są dowodem na to, że prawdziwa innowacja ma miejsce w najtrudniejszych czasach" - przyznał Don Albert, senior director z Reebok Creation Center Europe.

Nie podano, kiedy maski mogłyby trafić do sprzedaży, na razie ujawniono jedynie, że to jedynie projekty podglądowe, ale być może, kiedyś rzeczywiście powstaną maski ochronne tego typu.

Reebok "Sensorial Mask"

Reebok "Immersion Mask"

Reebok "Symbiosis Mask"