Wbrew pozorom zimowy trening, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, może być równie skuteczny, co ten latem. Aby nie rezygnować z ćwiczeń na zewnątrz, wystarczy motywacja i odpowiedni strój treningowy.

Miesiące zimowe to doskonały czas na pracę nad wydolnością i siłą biegową. Podczas ujemnych temperatur nie warto natomiast skupiać się na treningu szybkościowym, który ze względu na śliską nawierzchnię, śnieg oraz zimno może powodować kontuzje.

„Podczas ćwiczeń w plenerze warto skorzystać z naturalnych przeszkód, ławek czy schodów. Oprócz samego biegania wykonujcie także wejścia i zejścia z podwyższenia, zbieganie i wbieganie po schodach, przysiady, wykroki oraz inne ćwiczenia złożone, angażujące do pracy wiele mięśni i stawów jednocześnie. Pamiętajcie jednak, aby ćwiczyć na suchej nawierzchni. Początkujące biegaczki powinny zacząć od krótszych przebieżek, z czasem zwiększając dystans oraz tempo."

– mówi Kasia Bigos, trenerka fitness i ambasadorka marki Reebok.

Przed rozpoczęciem treningu na świeżym powietrzu kluczowe jest dobranie dobrego ubioru. Należy zrezygnować z grubych polarów i puchowych kurtek na rzecz specjalistycznego stroju, który nie tylko zapewni ciepło, ale także pomoże ochronić przed złą pogodą. W trudnych warunkach doskonale sprawdzą się takie tkaniny jak poliester, jersey czy spandex, które pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Podczas wykonywania aktywności fizycznej zimą należy pamiętać również o koszulce termicznej z długim rękawem i wysokim kołnierzem oraz odpowiedniej kurtce, np. wiatrówce. Podstawa stoju na zimowy trening to także grube legginsy, skarpety oraz czapka i rękawiczki.

Żeby szybko zapadający zmrok nie zniechecił nas przed ćwiczeniami, trzeba się na niego odpowiednio przygotować. Kasia Bigos dodaje:

„Podczas treningów rankiem i wieczorem należy nosić odblaskowe elementy, które zagwarantują bezpieczeństwo nawet na nieoświetlonym terenie. Dodatkowo, pamiętajcie także o odpowiedniej pielęgnacji skóry w postaci kremu, który ochroni przed mrozem i wiatrem. Podczas słonecznych dni, przydadzą się natomiast okulary przeciwsłoneczne z dobrymi szkłami. Dzięki takiemu przygotowaniu każda z Was będzie mogła dać z siebie wszystko, nawet zimą."

Zimowy trening z marką Reebok - Zobacz zdjęcia>>

fot. Katarzyna Milewska