Świat pełen jest cykli. Cykle dobowe, cykliczne prania, motocykle. Jednym z tych, które nie wymagają objaśnień, jest cykl miesiączkowy. Ma związek z ciążą, towarzyszy mu wiele skutków ubocznych. Kobietom nie trzeba opisywać objawów: kurcze, wzdęcia, bóle głowy, brzucha, huśtawka nastrojów. Różnią się ostrością, o której decydują rozmaite czynniki. Niektóre kobiety niemal nie odczuwają dyskomfortu. Ale te, które cierpią, świetnie wiedzą, co to znaczy. Miesiąc w miesiąc ta sama śpiewka (choć z pewnością nie ma się ochoty na śpiewanie).

Wszystkie objawy mają znane przyczyny. Na przykład bóle są wynikiem skurczów macicy i otaczających ją mięśni, jedne i drugie potrafią uciskać nerwy lub naczynia krwionośne. W tym drugim przypadku następuje odcięcie dopływu tlenu do macicy i jej kurcz. Podobnie działają też prostaglandyny (pełnią rolę miejscowych hormonów) – hamują dopływ krwi do macicy, wywołują jej niedotlenienie i w rezultacie kurcze i ból. Znaczne ich nasilenie może też towarzyszyć endometriozie, ale w tym wypadku etiologia jest inna i dieta w tej chorobie najprawdopodobniej nie pomoże.

Zmiany hormonalne towarzyszące cyklowi miesiączkowemu mogą wywoływać rozmaite objawy, od bólów głowy po huśtawkę nastrojów. Z potrzeby uśmierzenia bólu kobiety sięgają po rozmaite środki, zarówno farmaceutyki, jak i sposoby domowe: od leków dostępnych bez recepty po pigułki antykoncepcyjne (pomagają ustabilizować hormonalne zawirowania) i gorące kąpiele. Jeśli masz ostre bóle, koniecznie zwróć się do lekarza. Przy umiarkowanych dolegliwościach nie lekceważ żywienia jako remedium łagodzącego przebieg miesiączki. Składnikami pokarmowymi można tonować kurcze i inne dolegliwości, które frustrują podczas menstruacji.

Co jeść w trakcie bolesnej miesiączki? Dieta łagodząca ból menstruacyjny i napięcie przedmiesiączkowe

Klasyczną przekąską (a może nawet posiłkiem) powinny być kawałki selera maczane w humusie. Warzywo to, bogate w wodę, niemal pozbawione kalorii, nie powoduje wzdęć, humus zaś ma dużo białka i zdrowego tłuszczu, które sprzyjają ochronie przed kurczami. Selerowo-humusową przegryzkę należy popijać dużą ilością wody. Generalnie w ciągu dnia trzeba pić dużo wody. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w zwalczaniu wielu dolegliwości towarzyszących cyklowi miesiączkowemu, od trądziku po kurcze i wzdęcia.

Także dobre na początek. Zachomikuj ciemną czekoladę (deserową lub gorzką). Wykazano bowiem, że jej odrobina poprawia humor, a także może przyczyniać się do obniżania poziomu hormonów stresu u osób nań podatnych . Ale być może największą jej zaletą jest opanowanie zachcianek, które mogą w tym okresie bardzo się nasilać . Wystarczy kostka czekolady, by nie kapitulować przed paczką chipsów albo półlitrowym kubkiem mokki. Jedno i drugie wzmaga stan zapalny i bolesność.

Czego unikać w trakcie bolesnej miesiączki?

Alkohol i kofeina wydają się sprawiać przyjemność, mogą jednak zaostrzać dolegliwości towarzyszące miesiączkowaniu. Warto ograniczyć spożycie trunków, kawy i herbaty przed i w trakcie okresu, by się przekonać, czy to działa. Jeśli nie, spróbuj eliminować inne popularne produkty, które mogą nasilać ból, na przykład słone lub bardzo dosładzane przekąski.

Koszyk: Zestaw na dni menstruacji

Wyjmij: Grzanki

Włóż: Sezam. Nasiona zawierają wapń, który – jak wiele wskazuje – osłabia skurcze i bolesność towarzyszące menstruacji. Podobnie działają nasiona dyni, prawdopodobnie z powodu zawartości magnezu, który zapobiega retencji wody

Wyjmij: Desery

Włóż: Owoce tropikalne – ananasy i banany. Są bogate w mangan, przez którego niedobór menstruacja jest dolegliwsza.

Wyjmij: Kawę

Włóż: Herbatę imbirową. Z przeglądu piśmiennictwa wynika, że imbir sprzyja zmniejszeniu dolegliwości miesiączkowych. Obierz nieduże kłącze imbiru, pokrój na plasterki, dodaj cząstkę cytryny, zalej wrzątkiem na 5 minut.

Dieta zapobiegająca mięśniakom macicy lub je lecząca

Łagodny guz macicy może rozwijać się bezobjawowo lub powodować bóle albo długotrwałe i obfite miesiączki. Rozrośnięte mięśniaki zmieniają wygląd macicy, utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka, a w konsekwencji zajście w ciążę. Guzy takie potrafią krwawić, a gdy obumierają, wywołują infekcję. Najczęściej powstają wskutek nadmiaru estrogenu, którego potrzebują do wzrostu. Kiedy hormonu zabraknie, kurczą się i obumierają. Dlatego duże znaczenie ma to, co się je.

Przede wszystkim należy unikać produktów spożywczych pogarszających przypadłość, na przykład przetworów mięsnych i wołowiny, które sprzyjają stanom zapalnym i rozrostowi guza. Zielone warzywa liściaste oraz kapustowate (brokuł, kalafior) i produkty roślinne zawierające dużo żelaza (fasole, soczewica) odgrywają ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu powstawania mięśniaka macicy. Żelazo ma kluczowe znaczenie w likwidacji deficytów wywołanych długim i obfitym krwawieniem miesiączkowym, często towarzyszącym mięśniakom macicy. Sądzi się, że fitoestrogeny (zawarte w roślinach) sprzyjają zachowaniu równowagi estrogenowej w organizmie i przyczyniają się do wyhamowania wzrostu guza (hipotezę trzeba zweryfikować badaniami na ludziach). Z pewnością nie przyniesie szkody wzbogacenie diety o produkty roślinne. Siemię lniane należy do naszych ulubionych źródeł fitoestrogenów. Grubo zmielonym siemieniem posypuje się owsiankę dodaje się je do koktajli owocowych lub sałaty.