To, że kolekcje marki Reserved w całości projektowane są w Warszawie wiecie już na pewno, ale prawdopodobnie nie wiecie, że do ich stworzenia w większości wykorzystuje się materiały #EcoAware. W przypadku Athleisure (Czytaj więcej: Athleisure - nowa kolekcja marki Reserved. Pokochają ją fanki sportowego stylu w wersji minimal, także w biurze) ekologiczne tkaniny stanowią 60% całej linii.  

60% kolekcji Athleisure zostało uszyte z materiałów jakości #EcoAware

Czym tak właściwie jest Eco Aware? To materiały, które pochodzą z bardziej zrównoważonych źródeł. Chodzi tu zarówno o troskę o środowisko naturalne, jaki i o sprawdzanie dostawców pod kątem przestrzegania przez nich praw człowieka w kwestii warunków pracy i wynagrodzenia. Reserved podaje, że rocznie przeprowadza nawet 1300 kontroli fabryk, w których produkowane są ubrania marki. 

W kolekcjach znajdziecie materiały organiczne, takie jak bawełna, len, włókna konopne czy jedwab. Do produkcji Eco Aware nie trafi więc tkanina, która nie posiada certyfikatu GOTS lub OCS - to właśnie one potwierdzają, że uprawy nie zanieczyszczają wód powierzchniowych, gleby ani powietrza oraz że surowce zbierane są ręcznie i zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu. Różnice, które odczuwamy bezpośrednio podczas zakupów? Organiczna bawełna jest przyjemniejsza w dotyku i mnie alergizująca, a len jeszcze lepiej "oddycha". 

Do produkcji ubrań oznaczonych Eco Aware wykorzystuje się również włókna celulozowe, które pochodzą ze zrównoważonych upraw i posiadają potwierdzenie FCL. Są to Tencel, czyli materiał z celulozy drzewnej, Refibra, Ecovero i Modal, który jest wyjątkowo miękki i bardziej wytrzymały do wiskozy (uwielbiamy go szczególnie latem!). W kolekcjach Reserved wykorzystuje również Soronę. Jest to materiał, który powstaje z niejadalnego cukru kukurydzianego. Cechy charakterystyczne? Jest elastyczny, nie gniecie się i nie odkształca, doskonale odprowadza wilgoć i co najważniejsze - jego produkcja w porównaniu do nylonu ogranicza zużycie energii o 30% i redukuje o 63% emisję gazów cieplarnianych. 

Recykling!

Uwielbiamy to, że zakupy ze strony Reserved.com przychodzą do nas w kartonie, który powstał w 100% z makulatury, ale jeszcze bardziej uwielbiamy fakt, że to co paczki skrywają w środku również może pochodzić z recyklingu. Materiał Repreve to recyklingowany poliester, który powstaje w 100% z plastikowych butelek. 

Z 5 butelek powstaje jedna koszulka, a 7 butelek to już para dżinsów

W porównaniu z klasycznym poliestrem, Repreve ogranicza zużycie energii o 45%, wody o 20%, a emisję gazów cieplarnianych o 30%. I oczywiście przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.

Całą kolekcję #EcoAware znajdziecie na stronie marki w specjalnej zielonej zakładce. 

Czytaj też: 5 modnych rzeczy z nowej kolekcji Reserved, które chcemy mieć jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu