Manuba to akronim od słów Manufaktura Bałtycka. Pierwsze edycje projektu realizowane były pod hasłem „Rzemiosło odzyskane” i  opierały się na współpracy projektantów z lokalnymi rzemieślnikami. W zeszłym roku zmodyfikowaliśmy formułę, tak aby wykorzystywać potencjał pracowni rzemieślniczych znajdujących się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. 

Projektanci biorą na warsztat nasze ciała.

Piąta edycja projektu MANUBA to kontynuacja idei wspierania rzemiosła i produktów jednostkowych. W ramach najnowszej kolekcji powstała seria limitowanych produktów, które w odpowiedzi na długotrwałą izolację, zachęcają do zadbania o swoje ciało i samopoczucie w zaciszu domowym. 

Kuratorka tegorocznej edycji Agata Nowak zaprosiła do współpracy Kamilę Niedzwiedzką oraz Dominikę Kulczyńską i Mateusza Peringera z Zakwas Studio.

Projektanci rozpoczęli pracę zdalnie, następnie wykonali krótkie serie produktów w pracowniach Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego Gdynia. Wykorzystując swoje umiejętności rzemieślnicze i doświadczenie w pracy z ceramiką i tkaniną stworzyli limitowaną kolekcję trzech produktów -  wpisujących się w nurt selfcare. Każdy z nich łączy w sobie ręczną produkcję, tradycyjną technikę oraz naturalne materiały.


Mydlarz proj. Zakwas Studio
-  forma do zbierania i przerabiania resztek mydła oraz masażer, które pozwalają na stworzenie relacji ze swoim ciałem. Całość składa się z pojemnika z pokrywką toczonego na kole garncarskim oraz porcelanowego masażera z funkcją mydelniczki. Wszystkie elementy tworzą jeden spójny obiekt, po rozłożeniu mogą jednak funkcjonować niezależnie. Dolna część naczynia daje możliwość gromadzenia resztek mydła. Pokrywka jest jednocześnie formą do robienia nowych mydeł (cały proces jest wyjaśniony w prostej instrukcji). Z kolei masażer do ciała spełnia również funkcję klasycznej mydelniczki. Praca nad zestawem opierała się o przekrojowe połączenie tradycyjnych technik garncarskich z wykorzystaniem druku 3D.


Myj proj. Kamila Niedzwiedzka
- zestaw do pielęgnacji twarzy, który zamienia codzienne mycie w relaksujący rytuał i pozwala na świadomą rezygnację z jednorazowych wacików. Składa się z kompletu wielorazowych płatków z miękkiej tkaniny bambusowej, przeznaczonych do oczyszczania lub demakijażu twarzy. Są w nim też dwa płatki z tkaniny konopnej do delikatnego peelingu pobudzającego skórę, oraz mały ręcznik. Całość można przechowywać w zaprojektowanym w tym celu woreczku. Wszystkie elementy zestawu zostały ręcznie uszyte. Na froncie woreczka znajduje się ilustracja naniesiona za pomocą sitodruku. 


Lico proj. Agata Nowak
- mobilne lusterko, które można przenosić, gdy szukamy przestrzeni na chwilę dla siebie. Dzięki dużemu uchwytowi można je z łatwością złapać i skorzystać z niego tam, gdzie będzie odpowiednie światło dzienne. Gdy nie jest akurat potrzebne, może stać się dekoracyjnym obiektem na toaletce. Organiczna podstawa umożliwia ustawienie Lica pod dwoma różnymi kontami. Jest ręcznie wykonana przy użyciu tradycyjnej techniki lepienia z gliny. Po wypale została zawoskowana, dzięki temu lusterko będzie odporne na wilgoć. Powierzchnia ceramiki ma delikatne nieregularności, co przypomina o ręcznym procesie produkcji, nadając każdej sztuce unikatowości.

 „Tegoroczna kolekcja jest odpowiedzią na wyzwanie izolacji, z którym przyszło nam się mierzyć. Chcieliśmy stworzyć produkty, które pozwolą wykorzystać ten moment na troskę o swoje ciało i polepszanie samopoczucia.” – tłumaczy Agata Nowak, kuratorka tegorocznej edycji. 

W tym roku limitowaną serię 25 egzemplarzy każdego z projektów będzie można kupić w sklepie internetowym www.manuba.sklep.pl. Tegoroczny asortyment został wzbogacony o unikatowe produkty z poprzednich edycji projektu. Otwieramy 4 lipca! 


Agata Nowak
- działa na pograniczu projektowania produktów, mebli i przestrzeni wystawienniczych. W swojej pracy łączy projektowanie dedykowane masowej produkcji z tworzeniem krótkich serii bazujących na tradycyjnych technikach i ręcznej produkcji. Pracuje też jako kuratorka designu, jej pierwszą wystawą było „Ciało na rozdożu” którą współtowrzyła razem z Michałem Bachowskim. Ukończyła studia z zakresu Projektowania produktu i mebla na De Montofrt University w Leicester i  Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Swoje doświadczenie zdobywała pracując dla Studio Rygalik i Studio Ganszyniec.

www.agatanowakdesign.com


Zakwas Studio
- zakwas Studio to projekt realizowany przez Spółdzielnię Socjalną Zakwas, zapoczątkowany w 2018 roku przez parę projektantów Dominikę Kulczyńską i Mateusza Peringera. Zakwas to pracownia ceramiczna, szwalnia i pracownia projektowa skupiająca się na ponownym wykorzystaniu tworzyw sztucznych. Studio realizuje projekty indywidualne i biznesowe, zlecenia tekstylne i zastawy dla restauracji. Skupia się także na działaniach edukacyjnych w zakresie edukacji ekologicznej a także aktywizacją i reintegracją osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym.


Kamila Niedzwiedzka
- projektantka, absolwentka Wydziału Wzornictwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknch oraz National College of Art And Design w Dublinie. Od kilku lat pracuje w branży odzieżowej oraz współpracuje z Nikodemem Szpunarem. Wspólnie z Nikodemem realizują projekty meblowe, wystawowe, jak również obiekty z pogranicza sztuki. Laureaci kilku konkursów między innymi Make Me! oraz IFDA Asahikawa, Japonia.


GDD2020 #UWAGA
kiedy? 4 – 11 lipca 
gdzie? www.gdyniadesigndays.eu 
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays 
oficjalny hashtag: #GDD2020 #GDD #gdyniadesigndays #uwaga