Wygoda i funkcjonalność, a przy tym niezwykła elegancja i odrobina luksusu - tak właśnie można w krótki sposób opisać styl modern classic. Swoim charakterem nawiązuje on nieco do XIX-wiecznych klasycznych pałaców. Łączy tradycyjne formy wraz ze współczesnymi technikami i materiałami. To zgrabne połączenie stylu nowoczesnego z klasycznym, tak jak z resztą sama nazwa wskazuje.

Cechy charakterystyczne dla stylu modern classic

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu modern classic? Zacznijmy może od oprawy całego pomieszczenia, czyli ścian. Zazwyczaj pokryte są stonowanymi, jasnymi kolorami. W wielu przypadkach stawia się na klasyczną biel lub delikatne beże i szarości. Charakterystycznym elementem stylu modern classic są pojawiające się często na ścianach eleganckie sztukaterie. Nadają one wnętrzom wyjątkowego szyku, a także pełnią funkcję niezwykle gustownej dekoracji. Nie brakuje tu także wykończeń z marmuru, szczególnie widocznego w wystroju kuchni czy łazienek.

Meble w stylu modern classic

Jakie meble odnajdują swoje miejsce przy aranżacjach w stylu modern classic? Najczęściej możemy spotkać pikowane kanapy i fotele, które bardzo często same w sobie są ozdobą całego pomieszczenia. Zdecydowanie stawia się tu na wyraziste kolory i wzory na tekstyliach oraz na przyjemne w dotyku materiały, takie jak chociażby aksamit. Nie brakuje również dodatków i detali w kolorze srebra czy złota. W niektórych realizacjach jesteśmy w stanie zauważyć mocniejsze nawiązania idące w stronę stylu glamour.

O czym należy pamiętać przy urządzaniu wnętrz w stylu modern classic?

Przy urządzaniu wnętrz w stylu modern classic powinno się pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedna z nich mówi na przykład o tym, że dane pomieszczenie powinniśmy skoncentrować wokół jednego punktu, który będzie stanowił jego centrum (nie mowa tu jednak o centralnej części). Jest to element, który gra główne skrzypce w konkretnym wnętrzu i to właśnie na sobie skupia większość uwagi. W salonie może to być szykowna kanapa, wykonana z wyrazistego materiału oraz w rzucającym się w oczy kolorze. W sypialni zazwyczaj jest to królewskie łoże, a w jadalni stół, przy którym spędza się wspólny czas podczas posiłków z bliskimi. Elementy te mają przede wszystkim przyciągać wzrok, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie wyeksponowanie. Równie istotnym składnikiem we wnętrzach modern classic jest światło.  Chodzi o to, aby dobrać dodatki w taki sposób, by odpowiednio odbijały wpadające do pomieszczenia promienie. Z tego względu warto wybrać faktury, które są połyskujące, jakieś ozdobne lustra z drobnymi kafelkami, ozdoby ze szkła czy dodatki ze srebra czy złota. Wszystko, co jest w stanie zafundować ciekawą grę światła. W kwestii doboru ogólnego oświetlenia, należy w głównej mierze kierować się zasadami symetrii.

Połączenie elegancji i luksusu

Modern classic to szlachetne wykończenia, pełne elegancji i klasy, ale przy tym chodzi tutaj o zachowanie przytulności i harmonii we wnętrzu. Nie brakuje tu jednak miejsca na luksus, a to właśnie z nim ten styl jest powszechnie kojarzony. Warto zatem zainwestować w unikatowe meble, które swoim wyglądem będą nawiązywać do XIX-wiecznych pałaców. Pikowane, ozdobne egzemplarze są tu miłe widziane. Dużo luster i szklane dodatki także pomogą osiągnąć zamierzony efekt. Kluczem do sukcesu przy aranżacji wnętrz w tym stylu jest zachowanie odpowiedniej równowagi między wyrazistymi dodatkami a tymi bardziej stonowanymi i klasycznymi.