Co ma zrobić architekt kiedy pani domu uwielbia antyki, a pan domu stawia raczej na nowoczesną prostotę? Oto, jakie rozwiązanie znalazła dla tej sytuacji Małgorzata Bacik z pracowni MM Architekci. Dziś zaglądamy do zaaranżowanego przez nią domu. Architektka postawiła na styl modern classic, z wyrazistymi akcentami stylistyki zarówno dawnej, jak i zupełnie nowoczesnej. Bazę dla udanego mariażu starego z nowym stworzyły trwałe materiały z salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home, a za inspirację posłużył portret starca autorstwa Teodora Axentowicza – cenną pamiątką rodzinna właścicieli. 

Strefa dzienna

Wycieczkę po tym domu zaczynamy od salonu. Pierwsze spojrzenie kierujemy na stonowaną, klasyczną bazę: kremowe ściany (wykończone elegancką sztukaterią firmy Orac Decor) i podłogę z desek dębowych (Rock-Vivo firmy Boen). Ważnym elementem salonu jest kominek, na nim lustro w ozdobnej ramie w duchu rokoka (wypatrzone przez Małgorzatę Bacik w jednym z antykwariatów). Nieopodal stanęła przedwojenna konsolka - prezent dla pani domu od krewnej. Mamy tu także fotel w stylu art déco, przed nim minimalistyczny stolik o geometrycznej metalowej konstrukcji i szklanym blacie, ustawiony na orientalnym dywanie. Po prawej całkiem współczesna kanapa – a w tle biedermeierowski stół otoczony przedwojennymi krzesłami. 

Następnie swoje kroki kierujemy do kuchni, z białą zabudową o fazowanych frontach i czarnym blatem. Tutaj prawie stuletnie „thonety” – krzesła z drewna giętego – otoczyły okrągły szklany stół z BoConcept.  Płaszczyznę porozumienia zapewnił swoisty dywan ułożony z oczywiście nowych, ale wyraźnie stylizowanych wzorzystych płytek jak ze starej kamienicy (kolekcja Florentine, Mainzu). W jednym z kuchennych narożników stanęła witrynka w stylu Biedermeier. Pani domu przechowuje tu swoją ulubioną zastawę „Białą Marię” Rosenthala. 

Strefa prywatna

W sypialni gospodarzy uwagę przyciąga tapeta z geometrycznym wzorem (Hicks' Hexagon marki Cole&Son z oferty Dekorian Home). Główny mebel to łóżko z tapicerowanym zagłówkiem wykonane na specjalne zamówienie. Stąd już blisko do łazienki w kolorze kremowo-waniliowym i pokoju córki gospodarzy. Jak się Wam podoba taki klasyczny styl?